Mac

Jak tworzyć niestandardowe stosy w systemie macOS Mojave

Stosy to nowa funkcja w systemie macOS Mojave, która pomaga utrzymać porządek na pulpicie. Jeśli masz zwyczaj zapisywania plików na pulpicie, z pewnością jest to funkcja, której powinieneś użyć. Niestety sposób tworzenia stosów jest bardzo sztywny. Nie możesz wybrać, które pliki mają być zawarte w określonym stosie, jednak istnieje jeden sposób obejścia tego ograniczenia; tagi.

Pliki w systemie macOS można oznaczać. Jest to funkcja magazynowa i jest niezwykle łatwa w użyciu. Stosy można tworzyć na podstawie tagów, co pozwala zasadniczo tworzyć niestandardowe stosy na Mojave.

Twórz własne stosy

Ponieważ używamy tagów do tworzenia niestandardowych stosów, musisz najpierw oznaczyć pliki, które chcesz dodać do tego samego stosu. Odwiedź każdy plik w Finderze lub na pulpicie, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz tag z menu kontekstowego. Oznacz wszystkie pliki, które chcesz zgrupować.

Następnie przejdź do pulpitu i na pasku menu przejdź do Widok> Grupuj stosy według i wybierz opcję „Tagi”.

Stosy na twoim pulpicie zmienią się; wszystkie oznaczone pliki zostaną pogrupowane według odpowiednich znaczników, a wszystkie pliki, które nie są oznaczone, zostaną zgrupowane w jeden stos.

Jeśli zdecydujesz się tworzyć stosy za pomocą tagów, będziesz musiał postarać się i oznaczyć pliki, które dodajesz do pulpitu podczas ich dodawania. Jeśli nie oznaczysz plików poprawnie, wszystkie nieoznakowane trafią do jednego stosu. Zasadniczo stos stanie się zrzutem wszystkich nieoznakowanych plików.

Możesz jednak zmienić sposób tworzenia stosów w dowolnym momencie. Jeśli chcesz pogrupować je według tagów, możesz użyć go jako kryterium tworzenia stosów. Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał zmienić go na typ pliku, możesz to zrobić. Pozbywa się stosu zawierającego nieoznakowane pliki i pogrupuje je według typu.

Niestety, nie możesz zastosować więcej niż jednego kryterium tworzenia stosów. Może przyszłe wersje macOS udoskonalą tę funkcję, ale Mojave to jego pierwsza iteracja, więc na razie jest podstawowa. Stosy nie są unikalną koncepcją; istnieje wiele aplikacji, które pozwalają użytkownikom tworzyć wirtualne foldery na swoich komputerach stacjonarnych. Niektóre są o wiele bardziej wyrafinowane niż stosy. Desktop Groups Lite to jedna aplikacja, którą możesz wypróbować. To nie jest darmowe, ale omówiliśmy to wcześniej i pozwala użytkownikom tworzyć niestandardowe grupy plików na pulpicie.

x