Jak ułatwić instalację Snapów w podstawowym systemie operacyjnym za pomocą Snaptastic

Podstawowy system operacyjny nie obsługuje oficjalnie pakietów Snap w ich najnowszej wersji Juno. Przyczyną braku wsparcia jest to, że Snap nie pasuje do stylu Elementary. Zrozumiałe jest, że programiści mają preferencje dotyczące obsługiwanych technologii. Więc jeśli korzystasz z podstawowego systemu operacyjnego i chcesz używać Snapów, będziesz musiał skorzystać z narzędzi innych firm, takich jak Snaptastic.

Co to jest Snaptastic? Jest to program zorientowany na elementarne, który eliminuje bóle głowy związane z konfiguracją pakietów Ubuntu Snap z wiersza poleceń i zastępuje go przemyślanym, łatwym w użyciu interfejsem GUI, który pasuje do estetyki Elementary OS. Oto jak sprawić, by działał w twoim systemie.

Konfigurowanie Snapów w podstawowym systemie operacyjnym

Podstawowy system operacyjny Juno nie ma włączonych pakietów Snap po wyjęciu z pudełka, a jeśli spróbujesz użyć któregokolwiek z poleceń przyciągania w terminalu, będziesz rozczarowany. Dlatego przed próbą skonfigurowania narzędzia Snaptastic obsługa Snap musi być włączona w podstawowym systemie operacyjnym.

Uwaga: w tym przewodniku skupimy się na elementarnym systemie operacyjnym Juno, ale ten przewodnik powinien również działać w przyszłych wersjach.

Pierwszym krokiem do włączenia obsługi Snap w podstawowym systemie operacyjnym jest instalacja rzeczywistego oprogramowania Snap. Aby to zrobić, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Następnie, po otwarciu okna terminala, wprowadź następujące polecenie, aby zainstalować oprogramowanie pakietu Snap w swoim systemie.

sudo apt install snapd

Po zakończeniu instalacji oprogramowania za pośrednictwem menedżera pakietów wszystko powinno być gotowe do użycia. Uruchom polecenie snap refresh w terminalu, aby sprawdzić, czy system działa. Jeśli coś jest nie tak, spróbuj ponownie uruchomić komputer.

Zainstaluj Snaptastic

Po zainstalowaniu i włączeniu zaplecza oprogramowania Snap w podstawowym systemie operacyjnym czas zabrać się do instalacji programu Snaptastic. Istnieją dwa sposoby skonfigurowania tej aplikacji. Pierwszym sposobem jest uzyskanie go bezpośrednio przez AppCenter. Drugim sposobem jest zbudowanie go z kodu źródłowego. Omówimy oba w tym przewodniku.

Centrum aplikacji

Snaptastic jest dostępny w sklepie z aplikacjami AppCenter we wszystkich instalacjach podstawowego systemu operacyjnego. Jeśli więc nie jesteś osobą, która kompiluje kod źródłowy, jest to świetny sposób na pobranie aplikacji.

Aby zainstalować Snaptastic, otwórz aplikację AppCenter, wyszukaj hasło „snaptastic”, ustaw cenę i zainstaluj, klikając przycisk „zainstaluj”.

Kod źródłowy

AppCenter jest fajne, ale nie dla każdego. Jeśli wolisz samodzielnie zbudować program, oto co należy zrobić. Aby rozpocząć, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie użyj poniższych poleceń, aby zainstalować zależności programów niezbędne do zbudowania aplikacji.

sudo apt install elementary-sdk git valac meson libgtk-3-dev libgranite-dev libsnapd-glib-dev -y

Mając na uwadze zależności, użyj polecenia git clone, aby sklonować najnowszy kod źródłowy Snaptastic z GitHub.

git clone https://github.com/bartzaalberg/snaptastic.git

Po zakończeniu pobierania kodu na komputer z podstawowym systemem operacyjnym użyj polecenia CD, aby przenieść sesję terminala do katalogu „snaptastic”.

cd snaptastic

Za pomocą polecenia meson ustaw prefiks środowiska kompilacji na „user”.

meson build --prefix=/usr

Przejdź do katalogu „build” za pomocą polecenia CD.

cd build

Uruchom polecenie ninja, aby zbudować program.

ninja

Zainstaluj program za pomocą:

sudo ninja install

Po zainstalowaniu aplikacji Snaptastic zaktualizuj pliki bazy danych, aby móc zainstalować Snaps z przeglądarki.

sudo update-desktop-database /usr/share/applications

Korzystanie ze Snaptastic

Snaptastic nie jest sklepem z aplikacjami jako takim i nie pozwala użytkownikom na wyszukiwanie aplikacji Snap do łatwej instalacji w interfejsie. To powiedziawszy, może obsługiwać pakiety Snap i instalować je bezpośrednio z plików Snap i strony internetowej Snapcraft (która jest prawdopodobnie prostsza niż sklep z aplikacjami).

Aby użyć Snaptastic do instalowania aplikacji Snap, zacznij od otwarcia programu. Stamtąd przejdź do Witryna Snapcrafti kliknij przycisk „Sklep” u góry strony.

Po wybraniu „Sklep” znajdź pole wyszukiwania z napisem „wyszukaj tysiące aplikacji” i wpisz nazwę aplikacji Snap, którą chcesz zainstalować.

Przejrzyj wyświetlone wyniki wyszukiwania i kliknij aplikację na liście, aby przejść do dedykowanej strony aplikacji Snapcraft. Następnie znajdź zielony przycisk „Zainstaluj” i kliknij go. Następnie, po wybraniu przycisku „Instaluj”, znajdź przycisk „Wyświetl w sklepie stacjonarnym” i wybierz go. Powiedz przeglądarce internetowej, aby otworzyła łącze wewnątrz Snaptastic.

Po otwarciu aplikacji Snap w Snaptastic wybierz przycisk „Instaluj”, aby rozpocząć instalację. Powtórz ten proces, aby zainstalować dowolną liczbę aplikacji Snap.

x