Jak usunąć Ubuntu i przywrócić system Windows na komputerze

Usunięcie instalacji Ubuntu z konfiguracji podwójnego rozruchu i przywrócenie systemu Windows to coś, o czym chcą wiedzieć użytkownicy, którzy chcą przestać używać Linuksa. Niestety, nie ma zbyt wielu informacji dla nowych użytkowników, w wyniku czego wielu, którzy próbują usunąć Ubuntu z konfiguracji podwójnego rozruchu systemu Windows / Linux, często psuje swoje komputery.

W tym przewodniku omówimy szczegółowo, jak całkowicie usunąć Ubuntu z komputera i przywrócić menedżera rozruchu systemu Windows. Jednak zanim zaczniemy, wykonaj kopię zapasową wszystkich krytycznych danych z partycji Windows na zewnętrzny dysk twardy, aby zapobiec utracie danych w razie wypadku. Pamiętaj, aby również wykonać kopię zapasową danych w instalacji Ubuntu, ponieważ zostaną one usunięte podczas tego procesu.

Uwaga: chociaż ten przewodnik koncentruje się na systemie Windows 10, każda ostatnia wersja systemu Windows (7/8 / 8.1) działa z instrukcjami zawartymi w tym przewodniku, chociaż funkcje naprawy będą się różnić.

Utwórz dysk instalacyjny USB systemu Windows

Naprawianie systemu tak, aby nie ładował już systemu Ubuntu i miał tylko system Windows, rozpoczyna się od utworzenia dysku instalacyjnego systemu Windows, ponieważ dysk instalacyjny, oprócz dostarczenia nowej wersji systemu Windows, zawiera narzędzia do odzyskiwania, których możemy użyć do usunąć Ubuntu.

Aby utworzyć dysk instalacyjny systemu Windows na partycji Ubuntu, pobierz bezpłatną kopię systemu Windows 10 z witryny Mircosofti postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak utworzyć dysk instalacyjny. Lub załaduj na partycję Windows w systemie, pobierz Windowsi utwórz dysk USB Live za pomocą tej aplikacji tutaj.

Po utworzeniu dysku uruchom ponownie komputer i załaduj do systemu instalacyjnego Windows. Może być konieczne uzyskanie dostępu do ustawień BIOS w celu uruchomienia z USB.

Wyczyść bootloader Gruba

Po utworzeniu i przygotowaniu do pracy dysku USB instalacyjnego systemu Windows, czas wykonać pierwszy krok w odinstalowaniu systemu Ubuntu Linux: wyczyścić ekran programu ładującego Grub, który pojawia się podczas ponownego uruchamiania.

Aby pozbyć się ekranu startowego za pośrednictwem instalacyjnego USB systemu Windows, musisz wybrać przycisk „Napraw mój komputer”, a następnie „rozwiąż problemy”.

Po wybraniu opcji Rozwiązywanie problemów zostaniesz przeniesiony do niebieskiego ekranu z kilkoma narzędziami do naprawy niedziałającej instalacji systemu Windows 10. Poszukaj opcji „Wiersz polecenia” i wybierz ją myszą, aby uzyskać dostęp do wiersza poleceń w systemie Windows 10 na komputerze.

W oknie wiersza polecenia na dysku instalacyjnym systemu Windows 10 wystarczy uruchomić tylko jedno polecenie. To polecenie ustawi menedżera rozruchu systemu Windows jako domyślną opcję rozruchu na komputerze.

bootrec /fixmbr

Po uruchomieniu polecenia bootrec na dysku instalacyjnym systemu Windows 10 wpisz polecenie wyjścia, aby powrócić do ekranu wyboru naprawy. Następnie uruchom ponownie komputer i odłącz USB, ponieważ nie jest już konieczne pozbywanie się Ubuntu.

Usuń partycje Ubuntu

Teraz, gdy bootloader dla Ubuntu został domyślnie usunięty z twojego komputera, czas usunąć Ubuntu z dysku twardego. Aby to zrobić, użyj edytora partycji dostarczanego z systemem Windows 10. Aby uzyskać dostęp do edytora partycji systemu Windows 10, zacznij od naciśnięcia klawisza Win + S na klawiaturze. Następnie wpisz „partycja”, a powinien pojawić się wynik wyszukiwania o treści „Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego”. Kliknij ten wynik wyszukiwania, aby uruchomić narzędzie do edycji partycji systemu Windows 10.

W edytorze partycji systemu Windows 10 zauważysz sporo partycji na głównym dysku twardym. Te partycje są oznaczone jako „wolumin” na liście malejącej. Przejrzyj listę i określ, które z nich są związane z systemem Windows. Po ustaleniu, które z nich są woluminami systemu Windows, zapisz je na kartce papieru, aby upewnić się, że nie zostaną przypadkowo usunięte.

Uwaga: z UEFI zignoruj ​​wszystkie partycje Fat32, ponieważ polecenie bootrec ponownie zapisuje rozruch systemu Linux, więc usunięcie nie jest konieczne.

Po zanotowaniu partycji związanych z systemem Windows, znajdź raz partycje związane z Ubuntu. Te z nich nie będą miały etykiety dysku ani żadnych innych informacji poza „sprawną partycją podstawową”.

Wybierz przegrodę w układzie graficznym za pomocą myszy. Po dokonaniu wyboru kliknij prawym przyciskiem myszy partycję, aby otworzyć menu prawego przycisku myszy. Następnie przejrzyj menu myszy i wybierz opcję „Usuń wolumin”.

Gdy tylko wybierzesz przycisk „Usuń wolumin”, pojawi się komunikat „Wybrana partycja nie została utworzona przez system Windows i może zawierać dane rozpoznawane przez inne systemy operacyjne. Czy chcesz usunąć tę partycję? ” Wybierz opcję „Tak”, aby usunąć partycję Ubuntu.

Po usunięciu partycji kliknij prawym przyciskiem myszy wolne miejsce zajmujące teraz starą partycję i utwórz nowy wolumin, rozszerz istniejące wolne miejsce na system Windows itp. Następnie uruchom ponownie komputer.

Po ponownym zalogowaniu się do komputera uruchomisz system bezpośrednio do systemu Windows, a Ubuntu Linux zniknie z systemu!