Jak utworzyć licznik czasu uśpienia dla dowolnej aplikacji w systemie Windows 10

Istnieje wiele aplikacji, które mogą uniemożliwić systemowi zasypianie, jeśli są zajęci, a niektóre mogą nawet zamknąć system po zakończeniu czynności. Ten ostatni typ jest rzadki. W rzeczywistości przekonasz się, że to głównie klienci torrentów mają tego rodzaju funkcję. Możliwość automatycznego zamykania systemu po zamknięciu aplikacji nazywana jest wyłącznikiem czasowym. Spotify ma jeden, ale jest to bardzo rzadki wyjątek. Przekonasz się, że istnieje wiele sposobów zaplanowania zamknięcia systemu Windows 10, ale wszystkie wymuszą zamknięcie aplikacji. Jeśli chcesz, aby aplikacja została zamknięta, a następnie system został zamknięty, musisz samodzielnie utworzyć dla niej wyłącznik czasowy. Jest to dość proste i potrzebujesz tylko skryptu wsadowego do wykonania zadania i zaplanowanego zadania.

Utwórz skrypt wsadowy

Otwórz Notatnik i wklej w nim następujące elementy. Zmień miejsce app.exe na nazwę aplikacji, którą chcesz zamknąć. Zapisz plik z rozszerzeniem BAT. Ten skrypt zamknie uruchomioną aplikację i zamknie system minutę po zamknięciu aplikacji.

taskkill /IM app.exe

shutdown -s -t 60

Przykład

taskkill /IM vlc.exe

shutdown -s -t 60

Utwórz zaplanowane zadanie

To zaplanowane zadanie uruchomi skrypt utworzony w poprzedniej sekcji. Otwórz Harmonogram zadań i utwórz nowe zadanie. Nadaj mu nazwę, która powie Ci, która aplikacja zostanie zamknięta, a następnie przejdź do karty Wyzwalacze. Dodaj nowy wyzwalacz.

Wyzwalacz powinien być ustawiony na „Zgodnie z harmonogramem” i należy wybrać opcję „Jednorazowo”, chyba że masz absolutną pewność, że będziesz musiał zamknąć aplikację i system codziennie o określonej godzinie. W takim przypadku możesz skorzystać z innych opcji planowania.

Po dodaniu wyzwalacza przejdź do karty Akcje i dodaj nową akcję. Pozostaw ustawienie „Uruchom program” i wybierz utworzony skrypt. Po utworzeniu zadania zostanie ono domyślnie włączone.

Jeśli ustawisz zadanie tak, aby było uruchamiane tylko raz, będziesz musiał zmodyfikować wyzwalacz następnym razem, gdy będziesz potrzebować wyłącznika czasowego. To bezpieczny sposób na zrobienie tego, bo nie zakradnie się do ciebie, jeśli zapomnisz o zadaniu.

Możesz także zmodyfikować skrypt i zamknąć aplikację, ale pozostawić uruchomiony system. Wszystko, co musisz zrobić, to usunąć drugą linię ze skryptu.

Ostrzegamy, że skrypt nie zapisze automatycznie niczego, co jest otwarte w aplikacji.

x