W dzisiejszych czasach kamery internetowe mogą być kosztowne i trudne do zdobycia. Dodatkowo, jakość ich obrazu często ustępuje standardom, które oferuje kamera w Twoim iPhone’ie. Dlaczego więc nie wykorzystać swojego iPhone’a jako kamery internetowej do wideokonferencji? Oto jak to zrobić.
Rozważ użycie aplikacji na iPhone’a
Aby używać iPhone’a jako kamery internetowej, konieczne jest zainstalowanie aplikacji na telefonie, która musi być aktywna, oraz odpowiedniego oprogramowania na komputerze z systemem Windows lub Mac. Proces konfiguracji jest dość prosty, jednak istnieje łatwiejsza opcja: aplikacje natywne.
Jeżeli chcesz korzystać z kamery internetowej do połączeń na Skype, rozmów z kolegami przez Zoom lub Slack, albo po prostu rozmawiać ze znajomymi na WhatsApp, warto rozważyć pobranie dedykowanej aplikacji na iPhone’a. Te aplikacje zostały zaprojektowane specjalnie dla urządzeń mobilnych, co sprawia, że działają doskonale na małych ekranach.
Jeśli planujesz korzystać z iPhone’a w trybie hands-free, warto zainwestować w tani statyw. Istnieją uchwyty statywowe do smartfonów, które można dostosować do posiadanego sprzętu fotograficznego. Możesz także zainwestować w GorillaPod, który można przymocować do praktycznie każdej powierzchni.
Jednak główną wadą tego rozwiązania jest to, że jesteś skazany na mikrofon i głośnik swojego iPhone’a. Bezprzewodowe słuchawki, takie jak AirPods, mogą być najlepszym sposobem na przezwyciężenie tego problemu. Jakość dźwięku jest zadowalająca, a mikrofon blisko twarzy zapewni lepszą zrozumiałość.
Oczywiście, czasami trzeba usiąść przy komputerze. W takich sytuacjach nic nie zastąpi dedykowanej kamery internetowej. Na szczęście można to także zrealizować przy użyciu iPhone’a.
Jak skonfigurować iPhone’a jako kamerę internetową
Aby używać iPhone’a jako kamery internetowej, należy zainstalować aplikację na telefonie oraz oprogramowanie na komputerze. Niestety, funkcja ta nie jest dostępna po wyjęciu z pudełka, więc wymaga to oprogramowania innych firm.
Po przetestowaniu kilku aplikacji i zapoznaniu się z różnymi recenzjami, zalecamy dwie opcje: EpocCam (dostępna na Windows i Mac) oraz iVCam (tylko Windows). Oba programy oferują solidne darmowe opcje, co pozwala na ich przetestowanie przed dokonaniem zakupu. Wersje dla Windows działają na systemach Windows 10, 8 i 7.
EpocCam posiada trzy różne aplikacje na iPhone’a. Darmowa wersja ma pewne ograniczenia, a wersja o wysokiej rozdzielczości kosztuje 7,99 USD, natomiast wersja dla profesjonalistów za 19,99 USD pozwala na korzystanie z wielu kamer. Darmowa wersja ogranicza rozdzielczość do 640 x 480 i nakłada znak wodny na obraz.
iVCam działa w podobny sposób, lecz jest dostępna wyłącznie dla użytkowników Windows. Aplikację iPhone’a oraz oprogramowanie towarzyszące są dostępne za darmo. Darmowa wersja iVCam obsługuje rozdzielczości HD, ale również nakłada znak wodny na kanał wideo, którego usunięcie jest płatne. Możesz zakupić iVCam za 9,99 USD bezpośrednio na stronie producenta lub w formie zakupu w aplikacji.
Obie aplikacje umożliwiają korzystanie z połączenia bezprzewodowego lub przewodowego USB. Możesz wybrać aparat skierowany do przodu lub do tyłu, używać różnych obiektywów, a nawet włączyć lampę błyskową, aby poprawić oświetlenie. Jeśli zdecydujesz się na zakup którejkolwiek z aplikacji, pełna wersja jest dostępna w atrakcyjnej cenie (poniżej 10 USD) w porównaniu do zakupu tradycyjnej kamery internetowej.
Istnieje także aplikacja o nazwie iCam (5 USD), ale nie ma możliwości jej przetestowania przed zakupem. Używa protokołu UPnP do połączeń bezprzewodowych, co może nie działać optymalnie na wszystkich routerach. Alternatywnie, można skorzystać z Kamerę NDI | HX, która jest darmowa i przeznaczona dla twórców wideo, aczkolwiek jest bardziej skomplikowana niż preferują większość użytkowników.
Niezależnie od wybranej aplikacji, musisz pozostawić ją aktywną na ekranie swojego iPhone’a, aby móc korzystać z niej jako kamery internetowej. Po zainstalowaniu aplikacji i skonfigurowaniu iPhone’a, należy przejść do ustawień programu do wideokonferencji i wybrać wirtualną kamerę internetową jako źródło wideo.
Porady dotyczące korzystania z iPhone’a jako kamery internetowej
Połączenie przewodowe zawsze zapewnia lepszą jakość niż bezprzewodowe. Jeśli szukasz najbardziej niezawodnego rozwiązania do wideokonferencji, wybierz połączenie USB zamiast Wi-Fi. Obie nasze rekomendowane aplikacje obsługują solidne połączenia USB. O ile nie planujesz poruszać się po pomieszczeniu w trakcie rozmowy, Wi-Fi może być zbędne.
Jeśli zamierzasz używać iPhone’a jako kamery internetowej, potrzebujesz również ustabilizowanego miejsca, w którym będzie leżał. Najlepszym rozwiązaniem jest statyw do smartfona lub mocowanie do statywu, jeśli już taki posiadasz.
GorillaPods są idealne do tego celu, ponieważ można je zamontować praktycznie wszędzie. Joby GripTight ONE to solidny, mały uchwyt na statyw do smartfonów, który można szybko zamontować i zdemontować. GripTight PRO 2 (pokazany poniżej) jest dostarczany z odpowiednim GorillaPodem w zestawie. Jeśli potrzebujesz, możesz również samodzielnie stworzyć uchwyt do statywu dla swojego smartfona z użyciem spinaczy do papieru.
Obie aplikacje umożliwiają korzystanie z tylnej kamery, co zdecydowanie warto zrobić. Tylne aparaty w iPhonie są znacznie lepsze niż kamery do selfie, a dodatkowo możesz skorzystać z lampy błyskowej w razie potrzeby. Jeśli Twój iPhone ma wiele obiektywów, możesz wybrać jeden z nich, ale zaleca się pozostać przy standardowym obiektywie szerokokątnym, aby uzyskać najlepsze efekty.
Obie aplikacje, EpocCam i iVCam, umożliwiają przechwytywanie dźwięku, jednak lepiej zainwestować w odpowiedni mikrofon biurkowy, który zapewni znacznie lepszą jakość dźwięku. Dobrze jest również dostosować oświetlenie, aby uniknąć niekorzystnego wyglądu podczas rozmowy.
Używanie iPhone’a jako kamery internetowej przyczynia się do szybszego rozładowania baterii. Jeśli nie korzystasz z połączenia USB, upewnij się, że telefon jest podłączony do ładowania. W przeciwnym razie, jeśli bateria się wyczerpie w trakcie rozmowy, stracisz także wideo.
W dzisiejszym świecie, w którym komunikacja twarzą w twarz z kolegami, klientami, przyjaciółmi i rodziną jest istotna, nie zapomnij przetestować najlepszych darmowych aplikacji do wideokonferencji.
Jeśli często łączysz się z bliskimi, zapoznaj się z naszymi ulubionymi aplikacjami do rozmów wideo.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.