Jak używać niestandardowych ikon aplikacji na iPhonie i iPadzie

Jeśli znudziły Cię te same, stare ikony aplikacji na ekranie głównym Twojego iPhone’a lub iPada, istnieje możliwość ich personalizacji poprzez stworzenie nowych i „zastąpienie” obecnych. Ta technika jest możliwa dzięki aplikacji Skróty od Apple, która pozwala na użycie dowolnego obrazu jako ikony aplikacji.

Jak to działa?

Obecnie nie można faktycznie zmienić ikony aplikacji na iPhonie lub iPadzie, ale można osiągnąć zbliżony efekt, korzystając z aplikacji Skróty. Stworzymy niestandardowy skrót, który otworzy wybraną aplikację, a następnie użyjemy naszego obrazu jako ikony na ekranie głównym.

Technika ta stała się dostępna od momentu wprowadzenia skrótów w iOS 12, lecz zyskała popularność po premierze iOS 14, który umożliwił ukrywanie ikon na ekranie głównym w bibliotece aplikacji.

Użytkownicy iPhone’ów z iOS 12 lub 13 oraz posiadacze iPadów z iPadOS 12 lub 13 mogą również wykorzystać tę metodę, umieszczając niechciane ikony w folderach, aby je schować.

Przygotowanie zastępczego obrazu ikony

Zanim zaczniemy, musisz wybrać ikonę aplikacji, którą chcesz zamienić, oraz znaleźć lub stworzyć odpowiedni obraz, który ją zastąpi.

Optymalnym rozwiązaniem będzie obraz w formacie kwadratu o wymiarach około 512 x 512 pikseli, chociaż w kolejnych krokach będziesz miał możliwość przycięcia dowolnego obrazu do kwadratowego formatu. W tym przykładzie stworzyliśmy prostą fioletową ikonę poczty za pomocą konturu koperty w edytorze graficznym.

Możesz użyć dowolnego obrazu lub zdjęcia jako niestandardowej ikony, pod warunkiem, że znajduje się ono w bibliotece zdjęć Twojego urządzenia. Możesz spróbować wyszukać w Google projekty ikon lub stworzyć własny obrazek i przetransferować go na iPhone’a lub iPada przez AirDrop.

„Zastąpienie” ikon aplikacji na iPhonie i iPadzie niestandardowymi projektami

Na początku otwórz aplikację „Skróty”. Jeśli nie widzisz jej na ekranie głównym, przesuń palcem w dół na środku ekranu, aby otworzyć wyszukiwanie Spotlight. Wpisz „Skróty” w pasku wyszukiwania, a następnie dotknij ikony „Skróty”.

Jeśli widzisz ekran przeglądu „Skróty”, dotknij zakładki „Moje skróty”, a następnie wybierz „Wszystkie skróty”.

Na stronie „Wszystkie skróty” kliknij przycisk „+”.

Pojawi się strona „Nowy skrót”, gdzie możesz dodać kroki do automatyzacji. Dodamy jeden krok, który otworzy aplikację. Kliknij „Dodaj akcję”.

Gdy wyświetli się panel akcji, wybierz „Skrypty”.

W panelu „Skrypty” znajdź opcję „Otwórz aplikację”.

Następnie wróć do nowej strony skrótów i znajdź pole akcji „Otwórz aplikację”. Kliknij „Wybierz”.

W panelu „Wybierz aplikację” użyj paska wyszukiwania, aby wpisać nazwę aplikacji, którą chcesz uruchomić po dotknięciu własnej ikony, a następnie wybierz ją z listy wyników. Możesz wybrać dowolną aplikację, która jest zainstalowana na Twoim iPhonie lub iPadzie.

Po tym dotknij przycisku z trzema kropkami w prawym górnym rogu. Na iPadzie kropki te znajdują się na środku ekranu, obok nazwy „Nowy skrót”.

Pojawi się panel „Szczegóły”. Najpierw dotknij „Nazwa skrótu” i nadaj skrótowi dowolną nazwę, aby był odpowiednio oznaczony w aplikacji Skróty. Następnie kliknij „Dodaj do ekranu głównego”.

W pojawiającym się panelu znajdź sekcję „Nazwa i ikona ekranu głównego”. Wybierz ikonę zastępczą po lewej stronie „Nowego skrótu”.

W wyświetlonym menu kontekstowym wybierz „Wybierz zdjęcie”.

W panelu wyboru zdjęcia znajdź i wybierz zdjęcie z biblioteki, które chcesz użyć jako nową niestandardową ikonę aplikacji. Po wybraniu możesz przyciąć obraz, aby dopasować go do standardowego kwadratowego formatu ikony aplikacji.

Następnie dotknij nazwy „Nowy skrót”. Wprowadź etykietę, której chcesz użyć jako ikony na ekranie głównym. Najlepiej, aby była to nazwa aplikacji, którą zamieniasz, na przykład „Safari” lub „Mail”.

Na koniec dotknij przycisku „Dodaj”, aby skrót został umieszczony na ekranie głównym.

Gdy nowa ikona niestandardowa pojawi się na ekranie głównym, możesz przenieść ją w dowolne miejsce, w tym do Docku. Aby uruchomić aplikację, dotknij stworzonej ikony skrótu.

Jeśli chcesz ukryć oryginalną ikonę aplikacji (i korzystasz z iOS 14 lub nowszego), wejdź w tryb przesuwania, przytrzymując pusty obszar ekranu głównego, a następnie przenieś ikonę do biblioteki aplikacji.

Dla użytkowników iOS 12 lub 13 oraz iPadów (które nie mają biblioteki aplikacji) można „ukryć” oryginalną ikonę aplikacji, przenosząc ją do folderu umieszczonego na innym ekranie.

Jedyną wadą tej metody jest to, że uruchamiając aplikację przez skrót, najpierw trzeba przejść przez aplikację Skróty, zanim otworzy się właściwa aplikacja. Na chwilę obecną jest to konieczne, ale może się zmienić w przyszłych aktualizacjach. Życzymy udanej personalizacji Twojego urządzenia!