Jak włączyć aktualizowanie na żywo w systemie Ubuntu 18.04

Aktualizacja Linuksa jest dużo łatwiejsza niż aktualizacja innych systemów operacyjnych. Zamiast wpatrywać się w obracający się niebieski ekran ładowania w systemie Windows, użytkownicy Linuksa muszą wprowadzić tylko kilka poleceń, obejrzeć instalację niektórych pakietów i kontynuować swój dzień. Jednak nie wszystkie aspekty aktualizacji w systemie Linux są bezproblemowe. Jeśli chodzi o aktualizację jądra Linuksa, aktualizacje mogą być bardzo uciążliwe, ponieważ zmuszają użytkownika do przerwania tego, co robią i ponownego uruchomienia komputera, aby zakończyć aktualizację. Aby zmniejszyć irytujące ponowne uruchamianie, firma Canonical dodała poprawki na żywo w systemie Ubuntu 18.04.

Jest to nowa funkcja, która pozwala użytkownikom instalować aktualizacje jądra Linuksa w systemie Ubuntu 18.04 LTS bez ponownego uruchamiania. Jeśli brzmi to jak niesamowita funkcja, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem i dowiedz się, jak ją włączyć na komputerze z systemem Ubuntu.

Aktualizowanie na żywo w systemie Ubuntu 18.04

Instalowanie aktualizacji w systemie Ubuntu bez ponownego uruchamiania nie jest nową funkcją. Na serwerze Ubuntu było to już od jakiegoś czasu. Począwszy od Ubuntu 18.04 firma Canonical wprowadziła tę wspaniałą funkcję na pulpit. Dzięki niemu użytkownicy mogą instalować aktualizacje jądra Linuksa bez konieczności całkowitego ponownego uruchamiania komputera.

Jeśli nienawidzisz ponownego uruchamiania komputera z systemem Ubuntu i wolisz, aby pozostał zawieszony i dostępny w jednej chwili, ta funkcja może być bardzo przydatna. Aktualizowanie na żywo nie jest dostępne od razu dla użytkowników, ponieważ Ubuntu 18.04 nie włącza go domyślnie. Na szczęście bardzo łatwo jest to włączyć.

Istnieją dwa sposoby włączenia tej funkcji. Jeśli właśnie zainstalowałeś Ubuntu 18.04 po raz pierwszy, przeczytaj okno dialogowe „Powitanie”, które zawiera opis wszystkich nowych funkcji wydania. Kliknij przycisk „Dalej” i przeczytaj wszystko, co ma do powiedzenia. Na tym ekranie powitalnym zobaczysz napis „Aktualizowanie na żywo”. Postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie, aby ją włączyć.

Ustawienia ścieżki aktywnej

Najlepiej włączyć tę funkcję przy pierwszej instalacji 18.04, ponieważ znajduje się ona bezpośrednio na ekranie powitalnym. Jeśli nie możesz już uzyskać dostępu do ekranu powitalnego, musisz go włączyć, przechodząc przez ustawienia Ubuntu. Używasz tradycyjnego Ubuntu z Gnome? Naciśnij przycisk Win na klawiaturze i wyszukaj „Oprogramowanie i aktualizacje”.

Kliknij przycisk „Zaloguj się”, aby zalogować się do Canonical. Przejdź przez proces tworzenia konta jednokrotnego logowania Ubuntu i zaloguj się do niego. Po utworzeniu wróć do ustawień aktualizacji i zaznacz pole obok „Użyj Canonical Live Patch, aby zwiększyć bezpieczeństwo między ponownymi uruchomieniami”.

Korzystanie z aktywnych poprawek

Live Patching to bezpłatna funkcja dla użytkowników Ubuntu 18.04 LTS, chociaż wiąże się z pewnymi warunkami. Po zalogowaniu się do usługi pojedynczego logowania Ubuntu witryna generuje unikalny token oznaczający komputer z systemem Linux. Będziesz mógł zalogować się i uzyskać dostęp do poprawek na żywo za darmo na trzech oddzielnych komputerach z systemem Ubuntu. Po trzecim nie będzie już darmowe, więc uważaj, ile razy użyjesz tej funkcji.

Korzystanie z funkcji Live Patching nie wymaga żadnych specjalnych operacji. Zamiast tego działa prawie zgodnie z oczekiwaniami: jako część normalnej procedury aktualizacji. Aktualizację za pomocą funkcji Live Patches można wykonać zarówno za pomocą graficznego narzędzia do aktualizacji Ubuntu, jak i za pomocą poleceń apt update / upgrade w terminalu.

Aby go użyć, uruchom menedżera aktualizacji, pozwól mu sprawdzić dostępność aktualizacji, a następnie zainstaluj aktualizacje. W przypadku aktualizacji, które normalnie wymagają ponownego uruchomienia (aktualizacje i poprawki jądra), nie będziesz już musiał restartować. Oczywiście nie każda aktualizacja zainstalowana za pośrednictwem menedżera aktualizacji Ubuntu może obiecać brak ponownego uruchomienia w 100% przypadków, ponieważ taka jest natura komputerów. Rzeczy się zdarzają i nadal możesz napotkać sporadyczną aktualizację, która wymaga ponownego uruchomienia. Jednak dzięki tej funkcji stanie się to znacznie mniej.

Wyłącz łatanie na żywo

Funkcja Live Patching jest całkiem fajna, ale nie wszystkim się przyda. Jeśli tego nie chcesz, najlepiej to wyłączyć. Aby go wyłączyć, otwórz „Oprogramowanie i aktualizacje”. W oknie „Oprogramowanie i aktualizacje” odznacz pole obok opcji Użyj poprawki Canonical Live, aby zwiększyć bezpieczeństwo między ponownymi uruchomieniami ”.

Odznaczenie funkcji Live Patch powinno ją natychmiast wyłączyć.

Odinstalowywanie starych jąder

Aktualizacja w systemie Ubuntu, nawet z funkcją Live Patching, nie ogranicza dziesiątek jąder Linuksa, które gromadzą się w czasie. W dystrybucjach systemu Linux opartych na Debianie aktualizacja jądra systemu Linux nie powoduje automatycznego odinstalowania starego. Aby jak najlepiej wykorzystać nową funkcję Live Patch, dobrym pomysłem jest całkowite odinstalowanie starych jąder po przejściu na nowe.

Uwaga: nigdy nie odinstalowuj jądra, z którego aktualnie korzystasz, bo wydarzy się coś złego!

Zwykle odinstalowanie starych jąder w systemie Ubuntu jest bezbolesnym procesem. Po pierwsze, upewnij się, że całe oprogramowanie jest aktualne i używasz najnowszej wersji jądra Ubuntu. Następnie uruchom następującą komendę, aby nakazać systemowi pozbycie się starych jąder.

sudo apt autoremove

Autoremove działa dobrze przy usuwaniu starych wersji jądra Linuksa, ponieważ system będzie w stanie stwierdzić, czy jądro nie jest używane, a więc „nie jest już potrzebne”.

x