Jak włączyć DirectPlay w systemie Windows 10

Photo of author

By maciekx

DirectPlay to starzejąca się biblioteka API, która była wykorzystywana przez DirectX do uruchamiania gier. Z racji swojego wieku, nowoczesne tytuły gier nie wymagają jej obecności, co sprawia, że nie znajdziesz jej na komputerze z systemem Windows 10. Chociaż możesz mieć zainstalowaną najnowszą wersję DirectX, DirectPlay niekoniecznie musi być aktywne. Gry obecnie nie potrzebują tej technologii, jednak jeśli chcesz uruchomić starszą grę, konieczne będzie włączenie DirectPlay w systemie Windows 10. Na szczęście cały proces jest dość prosty.

Jak włączyć DirectPlay

Przed uruchomieniem gry korzystającej z DirectPlay, upewnij się, że masz zainstalowane DirectX. Po zakończeniu tej instalacji możesz przystąpić do aktywacji DirectPlay.

Aby to zrobić, otwórz Panel sterowania i wybierz sekcję Programy. Następnie kliknij na opcję Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Możesz także otworzyć Eksplorator plików i wpisać poniższe polecenie w pasku adresu, a następnie ponownie kliknąć Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows.

Control PanelPrograms

W otwartym oknie zobaczysz listę funkcji, które możesz aktywować. Możesz również włączyć lub wyłączyć Internet Explorer, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na liście znajdź sekcję Starsze komponenty i ją rozwiń. W tej sekcji odnajdziesz DirectPlay. Zaznacz tę opcję i kliknij przycisk OK.

Proces instalacji komponentu może zająć chwilę i mogą pojawić się jeden lub dwa monity. Po zakończeniu instalacji konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera, aby zmiany mogły zacząć obowiązywać.

Uruchamianie gier

Choć DirectPlay może być kluczowym elementem niezbędnym do uruchamiania starszych gier, prawdopodobnie będziesz potrzebować innych komponentów. Tytuły stworzone dla wcześniejszych systemów operacyjnych, architektur czy technologii często wymagają dodatkowych składników. Po aktywacji DirectPlay w Windows 10 sprawdź, jakie inne elementy są potrzebne do uruchomienia konkretnej gry.

Im starsza gra, tym więcej dodatkowych komponentów może być wymaganych do zapewnienia kompatybilności. Warto rozważyć korzystanie z emulatorów, które mogą ułatwić uruchamianie starszych gier. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele różnych emulatorów, które niekoniecznie obsłużą wszystkie stare tytuły. Historia gier sięga wielu lat wstecz, co oznacza, że różne gry mogą mieć różne wymagania w zależności od okresu ich wydania. Ponadto, wiele popularnych gier, które obecnie uważane są za klasyki, również wymaga specyficznych komponentów do uruchomienia. W rzeczywistości, aby zagrać w bardzo starą grę, lepszym rozwiązaniem może być uruchomienie starszej wersji systemu Windows na maszynie wirtualnej, zainstalowanie gry na niej i rozgrywka w tym środowisku.


newsblog.pl