Udostępnij teraz w social media:

Jeśli używasz Chrome jako domyślnej przeglądarki, być może wyświetlił Ci się komunikat informujący, że Flash zostanie wycofany w grudniu 2020 roku, co technicznie jest dobre za rok. Mimo to ostrzeżenie zawiera mały przycisk, który pozwala od razu wyłączyć Flash. Jeśli kliknąłeś go i jesteś zainteresowany używaniem Flasha przez resztę jego żywotności, możesz dość łatwo włączyć go ponownie.

Flash Player w Chrome

Włączenie Flasha w Chrome jest dość łatwe. Otwórz przeglądarkę i kliknij przycisk więcej opcji w prawym górnym rogu. Z menu wybierz Ustawienia. Na stronie Ustawienia przewiń do końca i kliknij Zaawansowane. Kliknij „Ustawienia witryny”.

Sprawdź -   Jak grać w serię gier Marathon firmy Bungie w systemie Linux

Przejdź przez różne ustawienia witryn internetowych, a znajdziesz Flash. Kliknij go i na ekranie Flash włącz przełącznik.

Umożliwi to jednak Flash, ale nadal nie będzie działać automatycznie, gdy witryna tego potrzebuje. Chociaż Flash jest włączony w Chrome, działa tylko wtedy, gdy trzeba go uruchomić. Oznacza to, że gdy napotkasz witrynę internetową, która musi obsługiwać Flash, nadal zobaczysz komunikat „Adobe Flash Player jest zablokowany”, w którym ma być odtwarzana zawartość Flash.

Aby zacząć grać, kliknij małą ikonę kłódki na pasku adresu URL. W menu, które zostanie otwarte, zobaczysz opcję Flash z rozwijanym menu obok niej. Otwórz go i wybierz Zezwól. Strona załaduje się ponownie automatycznie. Jeśli tak się nie stanie, odświeżyć go samodzielnie. Gdy strona zostanie ponownie załadowana, odtworzona zostanie zawartość Flash.

Sprawdź -   Jak uzyskać informacje o czasie transportu publicznego w komunikatorze Facebook Messenger

Co się stanie w grudniu 2020 roku?

Grudzień 2020 to w chwili pisania tego tekstu dobre 17 miesięcy. To ponad rok. Każdy, kto nadal korzysta z zawartości Flash na stronie internetowej, będzie musiał ją zaktualizować, aby użyć czegoś innego. YouTube również działał we Flashu, ale już dawno przeszedł na HTML5.

Nie wszystkie treści flash, zwłaszcza gry, można po prostu przenieść do HTML5. Treść, którą można przenieść do HTML5, zajmie trochę czasu i jest naprawdę na ostatnim etapie, jeśli najpopularniejsza przeglądarka internetowa wyświetla teraz monity o jej wyłączenie.

W przypadku witryn, które nie aktualizują swojej zawartości, prawdopodobnie nie będą działać po upływie terminu. Nie jest to nawet ograniczenie przeglądarki po upływie terminu. Flash zostanie wycofany. Wszelkie próby obejścia tego problemu będą niebezpieczne i wkrótce wygaśnie.

Sprawdź -   Jak dodawać i usuwać komentarze w programie Word