Udostępnij teraz w social media:

Publikacja dokumentów online jest zdominowana przez format PDF. Bez względu na typ pobieranego pliku; broszura, magazyn, raport, prospekt, są duże szanse, że będzie w formacie PDF. Dokument PDF będzie wyglądał tak samo bez względu na urządzenie lub aplikację, na której go przeglądasz, i będzie drukowany tak samo bez względu na to, z jakiego urządzenia go drukujesz.

PDF nie jest jedynym formatem, który to robi. Istnieje również format pliku XPS.

Pliki XPS

Microsoft opracował format pliku XPS, aby konkurować z PDF. Format nie wystartował, ale to nie znaczy, że nigdy nie natkniesz się na plik XPS. Aby utworzyć plik XPS, potrzebujesz edytora dokumentów, który może zapisywać w tym formacie. Wszystkie aplikacje pakietu Microsoft Office mogą zapisywać w formacie XPS, ale nie mogą go odczytać po utworzeniu pliku. Podobnie jak żadna nowoczesna przeglądarka, ale przekonasz się, że niektóre czytniki PDF obsługują ten format.

Sprawdź -   Jak tworzyć inteligentne foldery w systemie macOS

Przeglądarka XPS – czytnik PDF Sumatra

Dobry czytnik PDF obsługuje format XPS. Istnieje wiele świetnych czytników PDF innych firm, które możesz wypróbować. Sugerujemy wypróbowanie programu Sumatra PDF Reader. Jest bezpłatny, ma wersję instalowaną i przenośną oraz obsługuje format plików XPS.

Pobierać Czytnik PDF Sumatra (wybierz dowolną wersję).
Zainstaluj i uruchom czytnik PDF Sumatra.
Przeciągnij i upuść plik XPS do aplikacji, a otworzy się.

Przeglądarka XPS – Dysk Google

Jeśli nie chcesz instalować aplikacji, aby wyświetlić plik XPS, przejdź do Dysku Google. Możesz przesłać plik XPS na dysk Google, a wyświetli on jego zawartość.

Odwiedzać dysk Google i zaloguj się na swoje konto.
Kliknij przycisk Nowy i wybierz Prześlij plik.
Wybierz plik XPS i poczekaj, aż zostanie przesłany.
Kliknij dwukrotnie, aby otworzyć plik na Dysku Google i otworzy się.

Sprawdź -   Jak naprawić konto na Twitterze, które nie łączy się z aplikacją Xbox w systemie Windows 10

Przeglądarka XPS — aplikacja Windows 10 w wersji podstawowej

Windows 10 był dostarczany z własną aplikacją przeglądarki XPS. Niestety Microsoft zdecydował się na jego zaprzestanie. Nowsze wersje systemu Windows 10 nie będą miały zainstalowanej aplikacji po wyjęciu z pudełka, ale nadal możesz ją zainstalować.

Otwórz aplikację Ustawienia za pomocą skrótu klawiaturowego Win + I.
Przejdź do aplikacji.
Wybierz kartę Aplikacje i funkcje.
Kliknij Funkcje opcjonalne.
Kliknij Dodaj funkcję.
Wybierz przeglądarkę XPS z listy.
Wybierz Zainstaluj (instalacja zajmuje trochę czasu).
Po zainstalowaniu kliknij prawym przyciskiem myszy plik XPS i wybierz Otwórz za pomocą.
Wybierz przeglądarkę XPS z menu kontekstowego, aby otworzyć plik.

Sprawdź -   Jak korzystać z przeglądarki Pale Moon w systemie Linux

Wniosek

XPS nie cieszy się szerokim wsparciem, nawet w przypadku produktów Microsoftu. O ile to się nie zmieni, format raczej nie stanie się bardziej powszechny. Dzięki naszym testom stwierdziliśmy, że standardowa przeglądarka Windows 10 XPS często nie była w stanie otworzyć niektórych typów plików XPS, nawet tych, które zostały utworzone w programie Microsoft Word. Z drugiej strony czytnik Sumatra PDF był w stanie obsłużyć format bez problemu, niezależnie od tego, co zawierał dokument. Jeśli chcesz otworzyć plik XPS i nie chcesz korzystać z sugerowanych aplikacji, poszukaj dobrej przeglądarki plików PDF, która powinna być w stanie wykonać zadanie.