Jak włączyć skalowanie HiDPi w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości stają się normą, ale mimo to Linux ma niepewne i mylące ustawienia skalowania DPI. Dlatego w tym artykule zdecydowaliśmy się opisać, jak skonfigurować skalowanie HiDPI w środowiskach Linux, które to obsługują.

Instrukcje Gnome

Gnome ma całkiem dobrą obsługę HiDpi iz każdym wydaniem robi się trochę lepiej, chociaż nie stosuje tych ustawień automatycznie na wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości. Aby zmienić skalowanie, tak aby było bardziej przyjazne dla tego rodzaju wyświetlaczy w środowisku graficznym Gnome, otwórz terminal.

Ustawienie skalowania za pomocą terminala jest możliwe dzięki bezpośredniej interakcji z gsettings. Dla użytkowników wyświetlaczy Apple Retina i innych wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości to polecenie powinno wystarczyć:

gsettings set org.gnome.desktop.interface scaling-factor 2

Nie jesteś fanem współczynnika skalowania 2? Chcesz czegoś wyższego lub niższego? Zmień „2” na coś innego. Należy jednak pamiętać, że narzędzie współczynnika skalowania akceptuje tylko liczby całkowite.

Instrukcje dotyczące cynamonu

Ci, którzy chcą używać wyświetlacza HiDPi ze środowiskiem pulpitu Cinnamon, na szczęście nie muszą zmieniać żadnych ustawień skalowania, aby dostosować się do dużych rozdzielczości. Wynika to z faktu, że programiści pracujący nad Cinnamonem bardzo się starają, aby wszystko działało tak, jak jest. W rzeczywistości, gdy się logujesz, pulpit wykonuje obliczenia w celu określenia prawidłowego skalowania wszystkiego. Jeśli jednak chcesz ręcznie dostosować współczynniki skalowania, oto jak to zrobić:

  Jak grać w Grim Dawn w systemie Linux

Otwórz menu Cynamon i wyszukaj „ustawienia”. W obszarze ustawień znajdź „Ogólne” i kliknij je. W tym miejscu poszukaj opcji „Skalowanie interfejsu użytkownika” i zmień ją z „Auto” na dowolną inną opcję.

Instrukcje KDE Plasma

KDE Plasma 5 to kolejne środowisko pulpitu, które próbuje uzyskać poprawne HiDPI, ale nadal wymaga trochę interwencji użytkownika, aby było idealne.Aby zmienić skalowanie wyświetlania w środowisku pulpitu KDE Plasma, otwórz menu aplikacji w wyszukaj „Wyświetlacze” i kliknij na nią. Kliknij pasek przewijania po prawej stronie i przeciągnij go na dół. Następnie kliknij „Scale Display”.

Otworzy się centrum sterowania, które pozwoli użytkownikowi zmienić skalowanie wyświetlacza w KDE Plasma. Chwyć suwak i przeciągnij go do tego, co wygląda najlepiej. Następnie kliknij „OK”, a następnie „Zastosuj”.

Po zastosowaniu ustawień uruchom ponownie komputer.

Instrukcje dla Budgie

Istnieje sposób na włączenie skalowania interfejsu użytkownika dla wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości w środowisku pulpitu Budgie – coś w rodzaju. Żaden z programistów tego środowiska graficznego nie ma wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości, więc nie ma aktywnego rozwoju w tym obszarze. Mając to na uwadze, nie ma znaczenia, że ​​nikt go nie rozwija, ponieważ Budgie Desktop jest w dużej mierze zbudowany na Gnome i GTK3, które już mają świetne wsparcie dla skalowania interfejsu użytkownika.

  Wpatruj się w gwiazdy na swoim komputerze z systemem Linux dzięki Stellarium

Włączenie tego w Budgie działa dokładnie tak samo, jak Gnome, ale ponieważ nie ma oficjalnego wsparcia, musisz to zrobić na własne ryzyko. Jeśli sprawy nie wyglądają dobrze wyskalowane, nie obwiniaj nikogo. Aby włączyć skalowanie, otwórz okno terminala i wykonaj następujące polecenie:

gsettings set org.gnome.desktop.interface scaling-factor 2

Podobnie jak Gnome, dostosuj współczynnik skalowania Budgie, zmieniając „2” na inną liczbę całkowitą.

Instrukcje jedności

Środowisko pulpitu Unity Ubuntu jest prawdopodobnie jednym z najlepszych dla wyświetlaczy HiDPI. W rzeczywistości jest to jeden z niewielu komputerów stacjonarnych, który nie polega wyłącznie na używaniu liczb całkowitych do skalowania. W rezultacie rzeczy wyglądają znacznie bardziej naturalnie. W rzeczywistości na większości wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości użytkownicy prawdopodobnie nie będą musieli modyfikować żadnych ustawień skalowania. To powiedziawszy, jeśli chcesz skonfigurować rzeczy ręcznie, otwórz myślnik Unity, wyszukaj „wyświetlacz” i naciśnij klawisz Enter.

W tym miejscu wybierz ekran i poszukaj opcji „skalowania” na podstawie menu i pasków tytułowych. Przeciągnij suwak w górę lub w dół, aby dostosować DPI.

Instrukcje dotyczące oświecenia

Pomimo faktu, że oświecenie wygląda na nieco przestarzałe (w porównaniu z innymi środowiskami Linuksa, nadal udaje mu się mieć całkiem dobre ustawienia DPI., Użytkownicy mogą z łatwością dostosować skalowanie interfejsu użytkownika i ogólne wrażenia z łatwością. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i najedź kursorem na „ustawienia”. W obszarze ustawień menu prawego przycisku myszy wybierz „Panel ustawień”.

  Jak zainstalować Google Earth Pro w systemie Linux

W panelu ustawień kliknij sekcję „wygląd”, a następnie wybierz „Skalowanie”. W przypadku skalowania użytkownik może łatwo dostosować skalę pulpitu. Ustaw skalę na 1,2 lub w pobliżu tej liczby, ponieważ wydaje się, że wygląda najlepiej pod wyświetlaczami high-end.

Komputery stacjonarne nie zostały wymienione

Niektóre środowiska graficzne, takie jak XFCE4, MATE i LXDE / LXQt, nie mają instrukcji na tej liście. Dzieje się tak, ponieważ programiści stojący za tymi pulpitami z systemem Linux albo całkowicie zignorowali wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, albo obecnie opracowują sposób, aby ich środowiska graficzne mogły je obsługiwać.

W rezultacie praktycznie nie ma żadnych ustawień, o których można by mówić w tym artykule, aby pomóc skalować interfejs użytkownika. Jeśli używasz Macbooka Pro lub innego komputera z zaawansowanym wyświetlaczem w systemie Linux, najlepiej zamiast tego użyć wymienionych powyżej środowisk Desktop.

x