Jak włączyć SMB w systemie Windows 10

SMB lub Server Messaging Block to protokół sieciowy używany do uzyskiwania dostępu do plików przez sieć. Możesz używać SMB na praktycznie dowolnym popularnym stacjonarnym systemie operacyjnym, w tym Windows 10, macOS i Linux. W systemie Windows 10 protokół SMB nie jest domyślnie włączony. Jeśli chcesz komunikować się z serwerem SMB, musisz najpierw włączyć go w systemie Windows 10. Nie jest to trudne, ale nie jest od razu oczywiste, które przełączniki musisz przerzucić. Oto, co musisz zrobić.

Włącz SMB w systemie Windows 10

Włączenie SMB w systemie Windows 10 wymaga uprawnień administratora. Otwórz Panel sterowania i kliknij „Program”. W obszarze Programy i funkcje kliknij „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”.

Otworzy się nowe okno z listą funkcji, które można włączyć lub wyłączyć. Jeśli okno jest puste, poczekaj kilka sekund (lub minut), a ostatecznie zapełni się. Przewiń do końca i poszukaj „Współużytkowanie plików SMB 1.0 / CIFS. Zaznacz pole obok niego i kliknij OK. Włączenie tej funkcji zajmie trochę czasu, a przed użyciem będzie konieczne ponowne uruchomienie systemu.

Możesz także włączyć SMB w Windows 10 z PowerShell. Otwórz PowerShell z uprawnieniami administratora. Jeśli chcesz sprawdzić, czy SMB jest już włączony, uruchom poniższe polecenie.

Get-SmbServerConfiguration | Select EnableSMB2Protocol

Jeśli polecenie zwróci „False”, musisz włączyć SMB. Uruchom poniższe polecenie, aby je włączyć.

Set-SmbServerConfiguration -EnableSMB2Protocol $true

Jeśli chcesz wyłączyć SMB, możesz użyć tego polecenia.

Set-SmbServerConfiguration -EnableSMB2Protocol $false

Jeśli nie znasz SMB, włączenie tej funkcji jest tak naprawdę pierwszym krokiem do jej skonfigurowania. Prawdopodobnie będziesz miał przed sobą trochę pracy. Jeśli w dowolnym momencie pojawi się monit o podanie portu dla systemu Windows 10, wypróbuj 445 lub 139.

Chociaż konfiguracja SMB jest nieco trudna, warto zainwestować w nią. Jeśli musisz używać różnych systemów operacyjnych, np. Komputera Mac i komputera z systemem Windows 10, przekonasz się, że udostępnianie sieci jest najłatwiejszym sposobem przenoszenia plików między nimi. To jest rzeczywiście łatwiejsze niż korzystanie z USB, ponieważ dwa systemy operacyjne nie używają tego samego systemu plików. Możesz wypróbować USB na exFAT, ale wtedy będziesz musiał zachować dedykowany dysk tylko do przesyłania plików. Kolejną wielką zaletą korzystania z SMB jest poziom kontroli, który pozwala ci mieć, tak abyś mógł ograniczyć użytkownikom dostęp do niektórych plików, ale umożliwić innym dostęp do nich.

x