01/18/2022

Jak wyczyścić folder tymczasowy Linux, gdy się zapełni

Udostępnij teraz w social media:

Folder tymczasowy w systemie Linux ma ograniczoną ilość miejsca. Zwykle rozmiar folderu tymczasowego nie stanowi problemu, ponieważ jest on usuwany po każdym ponownym uruchomieniu. Jeśli jednak używasz systemu Linux, który nie uruchamia się często ponownie, folder może się zapełnić i spowodować ogromne problemy.

Metoda 1 – polecenie Znajdź

Polecenie find, które jest wbudowane we wszystkie dystrybucje Linuksa, to nie tylko solidna aplikacja wiersza poleceń dla systemu Linux, która może szybko znajdować pliki i foldery. Może być również używany do szybkiego usuwania wielu plików z dowolnego katalogu – w tym tego, który zawiera dane tymczasowe.

Aby użyć polecenia znajdź do wyczyszczenia folderu tymczasowego Linux, zacznij od otwarcia okna terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie, gdy okno wiersza poleceń będzie gotowe do użycia, przełącz się ze standardowego użytkownika na konto root, używając polecenia su lub sudo -s.

su -

lub

sudo -s

Po uzyskaniu uprawnień administratora w terminalu użyj poniższego polecenia wyszukiwania w połączeniu z przełącznikiem „-delete”, aby opróżnić wszystkie pliki z katalogu tymczasowego.

find /tmp -type f -delete

Po uruchomieniu powyższej komendy katalog tymczasowy jest pusty ze wszystkich plików. Jednak foldery pozostają. Jeśli wolisz usunąć absolutnie wszystko, spróbuj zamiast tego polecenia znajdowania.

find /tmp -exec rm -rf {} +

Metoda 2 – pusty katalog z rm

Usunięcie wszystkiego z katalogu tymczasowego najlepiej wykonać metodą 1, ponieważ pozwala to uniknąć używania całego zestawu polecenia rm. To powiedziawszy, jeśli nie miałeś szczęścia z Metodą 1, wybranie tej trasy jest jedyną inną opcją.

Sprawdź -   Jak zrobić konsolę Steam z systemem Linux ze SteamOS

Pierwszym krokiem do wyczyszczenia katalogu tymczasowego za pomocą polecenia rm jest otwarcie okna terminala. Możesz to zrobić, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Alt + Shift + T.na klawiaturze. Po otwarciu okna wiersza poleceń uzyskaj uprawnienia administratora.

su -

lub

sudo -s

Po przełączeniu wiersza poleceń na uprawnienia administratora przejdź do „/ tmp” za pomocą polecenia CD.

cd / tmp

Wewnątrz katalogu tymczasowego w systemie Linux uruchom polecenie ls, aby wyświetlić zawartość folderu.

ls

Następnie uruchom polecenie rm z przełącznikiem „-rf” i symbolem wieloznacznym *. Używając symbolu wieloznacznego z poleceniem rm, wiersz poleceń systemu Linux usunie jednocześnie każdy plik i folder. Pozwoli to zaoszczędzić czas i sprawi, że nie będzie potrzeby ciągłego zapisywania polecenia rm dla każdego folderu i pliku w katalogu tymczasowym.

rm -rf *

Stąd ponownie uruchom komendę ls, aby zobaczyć zawartość katalogu tymczasowego. Zakładając, że polecenie rm się powiodło, nic się nie pojawi. Jeśli w katalogu nadal znajdują się dane, uruchom ponownie powyższe polecenie i spróbuj ponownie.

Sprawdź -   Jak wysyłać notatki do siebie na Slacku

Sprawdź, kiedy folder tymczasowy systemu Linux jest pełny

Katalog tymczasowy to ważna lokalizacja w systemie Linux. Wiele programów i usług używa go do przechowywania danych tymczasowych. Czasami nadmiar danych może szybko wypełnić folder.

Aby zapobiec zapełnieniu katalogu tymczasowego w przyszłości i uniknąć konieczności ręcznego czyszczenia, oto kilka szybkich sposobów sprawdzenia aktualnego wykorzystania danych w folderze.

Df

Polecenie Df doskonale sprawdza się w sprawdzaniu rozmiaru katalogu tymczasowego w systemie Linux, ponieważ jest to wbudowane narzędzie wiersza polecenia, które jest dostarczane ze wszystkimi systemami operacyjnymi Linux.

Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie, gdy okno wiersza poleceń jest otwarte i gotowe do pracy, wskaż polecenie du na katalog tymczasowy, aby zobaczyć, ile danych używa w blokach.

df /tmp

Nie podoba ci się odczyt bloków? Rozważ połączenie polecenia df z przełącznikiem wiersza polecenia „h”. Zastąpi odczyt bloku na zwykłe megabajty i gigabajty, co jest znacznie łatwiejsze do zrozumienia.

df -h /tmp

Du

Polecenie df doskonale pokazuje szczegółowy odczyt katalogu tymczasowego. Jeśli jednak szukasz tylko szybkiego podsumowania, ile miejsca zajmuje folder, lepiej jest użyć polecenia du, ponieważ pokazuje tylko, jaka część katalogu tymczasowego jest zajęta (w megabajtach) i nic więcej.

sudo du -sh /tmp

Drzewo

Potrzebujesz szczegółowego odczytu, ile dokładnie plików i folderów znajduje się w katalogu tymczasowym? Wypróbuj polecenie drzewa.

Sprawdź -   Jak zabezpieczyć serwer Synology NAS przed oprogramowaniem ransomware

Uwaga: drzewo może być już zainstalowane w systemie Linux. Jeśli tak nie jest, przejdź na stronę Pkgs.org i dowiedz się, jak ją zainstalować.

tree /tmp

Powyższe polecenie pokaże mały odczyt, ile plików i folderów aktualnie korzysta z katalogu tymczasowego. Jednak nie pokaże ich rozmiaru. Jeśli chcesz zobaczyć, ile danych jest we wszystkich plikach i folderach, wypróbuj polecenie drzewa z „du”.

tree --du -h /tmp

x