Jak wykonać kopię zapasową najważniejszych wydarzeń i notatek Kindle

Jeśli jesteś w ekosystemie Kindle, podświetlenia i notatki z książki zostaną zsynchronizowane między wszystkimi Twoimi urządzeniami. Ale co z książkami bez DRM? A co, jeśli chcesz wyeksportować wszystkie wyróżnienia i notatki z książki do aplikacji do notatek?

Można to zrobić na dwa sposoby. Jeśli kupisz e-booki w sklepie Kindle, wszystkie Twoje zaznaczenia i notatki zostaną automatycznie skopiowane z konta Kindle. Możesz je odzyskać w dowolnym momencie.

Jeśli masz zwyczaj ręcznego przenoszenia książek bez DRM na swój Kindle, będziesz musiał wybrać inną trasę. Twój Kindle ma działający plik tekstowy, w którym przechowuje wszystkie wyróżnienia i notatki z każdej książki w porządku chronologicznym. Jeśli planujesz sprzedać swój Kindle, powinieneś najpierw wykonać kopię zapasową tego pliku.

Przyjrzyjmy się obu metodom poniżej.

Jak pobrać najważniejsze informacje z konta Kindle

Udaj się do Strona Kindle Notebook. Tutaj zobaczysz listę wszystkich książek z wyróżnieniami i notatkami na lewym pasku bocznym. Kliknij książkę, a zobaczysz wyróżnienia i załączone notatki. Możesz nawet kliknąć menu rozwijane tutaj, aby utworzyć notatkę dla dowolnego wyróżnienia.

Jeśli chcesz po prostu odnieść się do notatek w późniejszym terminie lub chcesz skopiować i wkleić niektóre wyróżnienia z notatek, możesz to zrobić na tej stronie.

Jeśli chcesz pobrać kopię swoich wyróżnień i zapisać je do użytku offline, możesz skorzystać z bezpłatnej bookmarkletu Bookcision.

Najpierw otwórz plik Strona Bookcision w przeglądarce Chrome lub Firefox (brakuje, delikatnie mówiąc, obsługi bookmarkletów w Safari na Macu).

Następnie kliknij i przytrzymaj przycisk z napisem „Przeciągnij na pasek zakładek” i przeciągnij go na pasek zakładek poniżej paska adresu URL. Jeśli nie widzisz paska zakładek, użyj skrótu „Shift + Command + B” na Macu lub „Shift + Ctrl + B” w Windows.

Przeciągnij przycisk na pasek zakładek

Teraz wybierz książkę ze strony Kindle Notebook i kliknij zakładkę „Bookcision”.

Kliknij bookmarklet Bookcision

Zobaczysz nowe wyskakujące okienko na stronie. Spowoduje to wyświetlenie wszystkich najważniejszych informacji i uwag z książki. Zobaczysz wygodny przycisk „Kopiuj do schowka”. Możesz go kliknąć, aby szybko skopiować tekst.

Kliknij przycisk rozwijany obok „Pobierz” i wybierz „Jako zwykły tekst”, aby pobrać wszystkie wyróżnienia i uwagi w prostym pliku tekstowym.

Kliknij, aby pobrać najważniejsze informacje w jednym pliku tekstowym

Po otwarciu pobranego pliku znajdziesz najważniejsze informacje wraz z numerem strony w danej książce.

Pobrano najważniejsze informacje z książki Kindle

Możesz teraz zapisywać notatki w trybie offline, wysłać je do siebie pocztą e-mail lub wkleić do wybranej aplikacji do robienia notatek.

Jak wyeksportować najważniejsze informacje z pamięci Kindle

Jeśli skończyło się usunięciem e-booka bez DRM z urządzenia Kindle, nie martw się, wyróżnienia i notatki będą nadal dostępne w pliku „My Clippings.txt” na Twoim Kindle.

Każdy Kindle – w tym pierwsza generacja – przechowuje bieżący plik wszystkich dokonanych przez Ciebie wyróżnień i notatek. Ta funkcja jest dostępna tylko w czytnikach e-booków Kindle, a nie na tabletach Kindle Fire ani w aplikacjach Kindle.

Najpierw podłącz Kindle do komputera Mac lub Windows PC za pomocą dostarczonego kabla USB. Teraz przejdź do Findera na komputerze Mac lub Eksploratora plików na komputerze PC i otwórz katalog plików „Kindle”. Przejdź do folderu „Dokumenty”.

Kliknij folder Dokumenty na dysku Kindle

W tym miejscu wyszukaj plik „My Clippings.txt” i kliknij dwukrotnie dokument, aby otworzyć go w domyślnej aplikacji do edycji tekstu.

Otwórz plik Moje wycinki

Znajdziesz długą listę wszystkich najważniejszych wydarzeń i notatek, które kiedykolwiek zrobiłeś na swoim Kindle. W zależności od tego, jak długo używasz Kindle, może to być długa lista.

Moje wycinki na Kindle z zaznaczeniami

Mimo że jest to tylko plik tekstowy, wyróżnienia i notatki są rozsądnie zorganizowane. Każde wyróżnienie lub notatka zawiera nazwę książki, datę i godzinę wyróżnienia oraz lokalizację książki.

Aby znaleźć najciekawsze fragmenty konkretnej książki, wystarczy przejść do paska „Wyszukaj” i wyszukać tytuł książki.

Wyszukiwanie książki w Moich wycinkach

Po znalezieniu wyróżnień możesz je skopiować i wkleić do aplikacji do robienia notatek lub innego pliku dokumentu.

x