Jak wykonać kopię zapasową wiadomości e-mail w systemie Linux za pomocą narzędzia IMAP Grab

Chcesz zrealizować kopię zapasową swojej korespondencji e-mailowej? Zamiast korzystać z rozbudowanych narzędzi z interfejsem graficznym, warto rozważyć użycie IMAP Grab.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń na koniec artykułu, aby obejrzeć film instruktażowy.

Sprawdzenie wersji Pythona

IMAP Grab to skrypt w języku Python dostępny na Githubie, który pozwala użytkownikom na bezpośrednie „pobieranie” wiadomości e-mail z serwera IMAP w celu ich archiwizacji. Aby skorzystać z tego skryptu, musisz mieć zainstalowaną wersję Pythona 2.3.3 lub nowszą. Aby sprawdzić wersję Pythona zainstalowaną na systemie Linux, otwórz terminal i wprowadź poniższe polecenie.

python --version

Jeśli wynik wskazuje na wersję 2.3.3 lub wyższą, możesz kontynuować. W przeciwnym razie rozważ aktualizację pakietów na swoim systemie Linux.

Pobieranie IMAP Grab

Gdy upewnisz się, że masz właściwą wersję Pythona, użyj narzędzia Git, aby sklonować najnowszą wersję IMAP Grab.

Uwaga: W tej części instrukcji musisz mieć zainstalowane narzędzie Git. Aby to zrobić, wyszukaj „git” i zainstaluj je.

git clone https://github.com/ralbear/IMAPbackup.git

Następnie za pomocą polecenia CD przejdź do nowo utworzonego katalogu „IMAPbackup”.

cd IMAPbackup

Skrypt został już pobrany na twój komputer, jednak będzie wymagał dodatkowej biblioteki „Getmail” do prawidłowego działania.

Ubuntu

sudo apt install getmail

Debian

sudo apt-get install getmail

Arch Linux

sudo pacman -S getmail

Fedora

sudo dnf install getmail

OpenSUSE

sudo zypper install getmail

Jak korzystać z IMAP Grab

Przed przystąpieniem do tworzenia kopii zapasowej wiadomości e-mail, musimy najpierw wyświetlić dostępne skrzynki pocztowe na naszym koncie e-mail przy użyciu IMAP Grab. W tym celu wprowadź poniższe polecenie. Komenda ta posiada kilka elementów, w tym przykładowe dane takie jak adres URL, użytkownik i hasło. Zmień je na własne.

Na początek zmień serwer po -s na adres IMAP, który obsługuje twoje konto e-mail. Nie jesteś pewny, co wpisać? Spróbuj dodać przed domeną „imap”. Na przykład, jeśli korzystasz z Mail.com, adres IMAP to imap.mail.com. Jeśli to nie zadziała, możesz poszukać tych informacji w Internecie.

Następnie zamień testowego użytkownika po -u na swój adres e-mail, a hasło po -p na hasło do swojego konta e-mail.

python imapgrab.py -l -s imap.test.com -u testuser@test.com -p emailpassword

Uruchom to polecenie w terminalu, a skrypt wyświetli wszystkie dostępne skrzynki pocztowe na twoim koncie.

Tworzenie kopii zapasowej wiadomości e-mail

IMAP Grab pozwala na pobieranie wiadomości e-mail z dowolnego folderu w skrzynce pocztowej. Aby to zrobić, najpierw stwórz folder, w którym będą przechowywane pobrane wiadomości.

mkdir ~/email-backups

Następnie użyj IMAP Grab, aby pobrać wszystkie wiadomości. Pamiętaj, aby zmienić -s, -u i -p na odpowiednie dane.

python imapgrab.py -d -v -M -f ~/email-backups -s imap.test.com -u test@test.com -p emailpassword -m "_ALL_"

Pozostawiając „_ALL_” po opcji -m, informujesz skrypt, aby pobierał wszystkie wiadomości z konta e-mail. Większość użytkowników powinna korzystać z tej opcji, zwłaszcza jeśli nie znają składni skryptu. Dobrym powodem, by trzymać się tej opcji jest także fakt, że nie trzeba tracić czasu na ręczne określanie folderów, gdyż mogą mieć ich wiele.

Jeżeli chcesz pobrać jedynie określony folder, zmień „_ALL_” na nazwę folderu, który chcesz zarchiwizować, zgodnie z danymi podanymi w skrypcie w poprzednich krokach.

Szyfrowanie kopii zapasowej wiadomości e-mail

Pobranie wiadomości e-mail w celu stworzenia ich kopii zapasowej to doskonały pomysł, szczególnie jeśli chcesz mieć do nich dostęp offline. Niestety, pliki te nie są zabezpieczone, co oznacza, że każda osoba mająca dostęp do twojego komputera może je odczytać. Jeśli chcesz stworzyć zaszyfrowane archiwum kopii zapasowej, wykonaj następujące kroki. Najpierw użyj polecenia tar, aby stworzyć archiwum folderu z kopią zapasową e-maili.

tar -jcvf email-backup.tar.bz2 email-backups

W zależności od rozmiaru folderu ~/email-backups proces kompresji może zająć trochę czasu. Po uruchomieniu tego narzędzia wkrótce uzyskasz nowe archiwum z wszystkimi wiadomościami. Następnie skorzystaj z GnuPG, aby rozpocząć szyfrowanie.

gpg -c email-backup.tar.bz2

Uruchomienie tego polecenia poprosi cię o podanie hasła do nowego zaszyfrowanego archiwum. Wybierz silne, ale łatwe do zapamiętania hasło. Proces szyfrowania, podobnie jak kompresji, może zająć chwilę, a im większe archiwum, tym dłużej potrwa. Po zakończeniu szyfrowania znajdziesz plik email-backup.tar.bz2.gpg, który jest zabezpieczonym archiwum. Dostęp do niego będzie wymagał podania hasła, co czyni go całkowicie bezpiecznym. Możesz bez obaw przechowywać plik email-backup.tar.bz2.gpg na Dropboxie, Dysku Google czy serwerach domowych.

Kiedy archiwum kopii zapasowej jest już zaszyfrowane, nie ma potrzeby przechowywania oryginalnego, niezaszyfrowanego pliku. Użyj polecenia rm, aby go usunąć.

rm email-backup.tar.bz2

Odszyfrowanie wiadomości e-mail

Jeśli użyłeś GPG do zabezpieczenia swojej kopii zapasowej e-mail, jak teraz odszyfrować plik? To proste! Otwórz terminal i użyj polecenia do deszyfrowania GPG, aby odblokować archiwum.

gpg email-backup.tar.bz2.gpg

Po uruchomieniu polecenia deszyfrowania wprowadź hasło, które wcześniej ustawiłeś. Gdy to zrobisz, plik email-backup.tar.bz2 zostanie przywrócony. Następnie możesz użyć polecenia tar, aby wyodrębnić wiadomości e-mail z archiwum.

tar -xvf email-backup.tar.bz2