Jak wyłączyć kompresję tapety w systemie Windows 10

Dobry wyświetlacz HD lub monitor 4K zasługuje na dobrą tapetę HD. Wyświetlacze, nawet jeśli nie są to wyświetlacze HD, UHD lub 4K, mają doskonałą jakość obrazu i prawdopodobnie spróbujesz znaleźć dobre, wysokiej jakości tapety na pulpit. W przeciwieństwie do macOS, który sprzedaje się oszałamiająco wizualnie, Windows 10 skłania się bardziej w kierunku praktyczności. Próbując zoptymalizować wydajność systemu, system Windows 10 kompresuje tapety, co oznacza, że ​​prawdopodobnie nie uzyskujesz najlepszej jakości tapety HD. Oto, jak możesz wyłączyć kompresję tapety w systemie Windows 10.

Aby wyłączyć kompresję tapety w systemie Windows 10, musisz edytować rejestr systemu Windows. Wymaga to uprawnień administracyjnych. Warto wykonać kopię zapasową rejestru przed wprowadzeniem w nim jakichkolwiek zmian. Nie ma sposobu, aby zresetować rejestr do wartości domyślnych bez resetowania systemu Windows i nie chcesz tego wszystkiego przechodzić.

Wyłącz kompresję tapety

Użyj skrótu klawiaturowego Win + R, aby otworzyć okno dialogowe uruchamiania. Wpisz regedit i naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć rejestr systemu Windows. Przejdź do następującej lokalizacji (użyj paska wyszukiwania u góry, jeśli korzystasz z aktualizacji Fall Creators Update lub nowszej).

ComputerHKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop

Kliknij prawym przyciskiem myszy klawisz Desktop i wybierz Nowy> Wartość DWORD (32-bitowa). Nazwij to;

JPEGImportQuality

Kliknij dwukrotnie nowy ciąg i w polu Dane wartości wpisz „100”. Zmień wartość podstawową z szesnastkowej na dziesiętną i kliknij OK.

Zamknij rejestr systemu Windows i uruchom ponownie system. Teraz ponownie zastosuj tapetę z aplikacji Ustawienia. Aby cofnąć tę zmianę, po prostu usuń dodaną wartość DWORD.

Wpływ na system

Jak wspomniano, system Windows 10 kompresuje obraz tapety, aby zapewnić płynne działanie systemu. Wszelkiego rodzaju ulepszenia wizualne zwykle spowalniają system. W przypadku aplikacji intensywnie graficznych, takich jak gry, dedykowany procesor graficzny może obsługiwać renderowanie, ale to samo nie może działać w przypadku tapet na pulpicie. Twój GPU nie wyrenderuje twojego pulpitu. Zawsze będzie to obsługiwane przez wbudowaną kartę graficzną.

To nasuwa pytania, jaki wpływ nieskompresowana tapeta będzie miała na twój system. Jeśli masz nawet niewielką ilość pamięci RAM i dość nową kartę graficzną, nie zauważysz dużej różnicy. Jeśli masz dysk SSD, prawdopodobnie nie zobaczysz żadnej różnicy w wydajności.

Jeśli masz wyświetlacz HD lub 4K, możesz bezpiecznie założyć, że specyfikacje twojego systemu są więcej niż zdolne do renderowania nieskompresowanej tapety na pulpit. Microsoft chciał, aby system Windows 10 działał na starych systemach o niskiej specyfikacji i ma funkcje, które to umożliwiają. Wyłączenie niektórych z tych funkcji w bardziej wydajnym systemie nie musi go spowolnić.