Jak wyłączyć lub włączyć stuknięcie, aby kliknąć na panelu dotykowym komputera

Laptopy z systemem Windows często umożliwiają kliknięcie jednym lub kilkoma palcami touchpada lub gładzika. Jeśli to przeszkadza, możesz je wyłączyć – lub włączyć, jeśli nie działa.

Różne laptopy mają opcję w różnych miejscach

Ogólnie rzecz biorąc, możesz stuknąć jednym palcem, aby kliknąć lewym przyciskiem myszy, i dwoma palcami, aby kliknąć prawym przyciskiem myszy. Ta opcja jest stosunkowo łatwa do włączenia i wyłączenia, chociaż znajduje się w różnych miejscach, w zależności od sprzętu touchpada dołączonego przez producenta laptopa i sposobu, w jaki go skonfigurował. Jeśli wyłączysz kliknięcie przez dotknięcie, nadal możesz klikać, naciskając gładzik lub naciskając na nim przyciski.

Wiele nowoczesnych laptopów z systemem Windows ma precyzyjne panele dotykowe. Jeśli Twój laptop to robi, możesz skonfigurować kliknięcie dotknięciem i inne ustawienia touchpada bezpośrednio w aplikacji Ustawienia systemu Windows 10.

Jak wyłączyć lub włączyć stuknięcie, aby kliknąć

Aby sprawdzić, czy te funkcje są dostępne na komputerze, wybierz Ustawienia> Urządzenia> Touchpad. (Możesz szybko otworzyć aplikację Ustawienia, naciskając Windows + i na klawiaturze).

W sekcji Stuknięcia włącz lub wyłącz opcje „Stuknij jednym palcem, aby kliknąć jednym kliknięciem”, „Stuknij dwoma palcami, aby kliknąć prawym przyciskiem” i „Stuknij dwukrotnie i przeciągnij, aby zaznaczyć wiele”. Dokładne dostępne opcje będą zależeć od komputera. Ale jeśli ich nie widzisz, Twój komputer nie ma precyzyjnego panelu dotykowego, a te opcje należy skonfigurować w innym miejscu.

Jeśli nie widzisz tych opcji, prawdopodobnie możesz kliknąć „Dodatkowe ustawienia” w obszarze Powiązane ustawienia w panelu ustawień touchpada.

Otwieranie dodatkowych ustawień touchpada w systemie Windows 10.

Spowoduje to zazwyczaj otwarcie panelu ustawień touchpada w starym oknie Właściwości myszy.

Na laptopie HP z touchpadem Synaptics nastąpiło przejście do panelu „Ustawienia ClickPad”. Moglibyśmy kliknąć „ClickPad Settings”, aby uzyskać dostęp do ustawień touchpada.

(Możesz również znaleźć te opcje, wybierając Panel sterowania> Sprzęt i dźwięk> Mysz i szukając opcji touchpada, które sterowniki touchpada twojego laptopa zostały dodane do tego okna. Tutaj znajdziesz je na komputerach z systemem Windows 7.)

Uruchamianie ustawień Synaptics ClickPad na laptopie HP.

Moglibyśmy wtedy całkowicie wyłączyć „Stukanie” lub „Stuknięcie dwoma palcami”, „Stuknięcie trzema palcami” lub „Stuknięcie czterema palcami”. Wreszcie mogliśmy zapisać ustawienia, klikając dwukrotnie „OK”.

Wyłączanie kliknięcia przez dotknięcie w oknie ustawień panelu dotykowego Synaptics.

Ponownie, dokładne dostępne opcje, a także nazwa dowolnych ustawień tutaj, będą zależeć od producenta laptopa, sposobu skonfigurowania touchpada i używanych sterowników. Podczas gdy wiele laptopów ma touchpady Synaptics i będzie wyglądać podobnie do tego, niektóre mają gładziki ELAN.

W niektórych przypadkach niektóre laptopy mogą nawet nie oferować opcji umożliwiającej wyłączenie kliknięcia przez dotknięcie. Jednak większość laptopów oferuje tę opcję.

x