Jak wyłączyć połączenie Ethernet w systemie Windows 10

Łączenie się i odłączanie od sieci Wi-Fi w systemie Windows 10 jest dość łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć panel sieci WiFi za pomocą ikony WiFi w zasobniku systemowym, wybrać sieć Wi-Fi, z którą chcesz się rozłączyć, i kliknąć przycisk Rozłącz. W przypadku Ethernetu można rozłączyć sieć, odłączając ją. Nie możesz po prostu odłączyć sieci, gdy kabel jest podłączony. Jeśli tego chcesz, będziesz musiał wyłączyć połączenie Ethernet.

Wyłącz połączenie Ethernet

Aplikacja Ustawienia w systemie Windows 10 nie ma żadnych elementów sterujących połączeniami Ethernet. Aplikacja Panel sterowania to miejsce, do którego musisz się udać. Ponieważ obecna stabilna wersja systemu Windows 10 utrudnia znalezienie Panelu sterowania, najszybszą opcją, aby go otworzyć, jest wklejenie następujących elementów w Eksploratorze plików i naciśnięcie Enter.

Control PanelNetwork and InternetNetwork and Sharing Center

Po lewej stronie znajdź i kliknij „Zmień ustawienia adaptera”.

Spowoduje to wyświetlenie wszystkich kart sieciowych skonfigurowanych w systemie i które z nich mają aktywne połączenie. Będzie to obejmować kartę sieciową WiFi, a także kartę sieciową Ethernet.

Zanim przejdziesz do wyłączania połączenia Ethernet, musimy najpierw ustalić, jak sieci są nazywane i identyfikowane. Zwykle, jeśli jesteś podłączony za pomocą prostego kabla Ethernet, adapter Ethernet pokaże Ci nazwę sieci. Na poniższym zrzucie ekranu widać, że to samo dotyczy sieci Wi-Fi i karty sieciowej Wi-Fi.

Karta sieciowa Wi-Fi to Intel (R) Dual Band Wireless-AC 3165, którą można zidentyfikować po nazwie, ale jest ona również połączona z siecią Wi-Fi i można ją odczytać tuż nad nazwą karty sieciowej, np. The Bat Cave. Tak to działa w przypadku sieci Ethernet, jeśli jesteś podłączony do sieci za pomocą kabla Ethernet, jednak mogą tu pojawić się również inne sieci Ethernet, takie jak hotspot, do którego jesteś podłączony za pomocą kabla USB. Jako przykład, na poniższym obrazku możesz zobaczyć, że Ethernet 2 pojawia się jako drugi interfejs Ethernet, a połączenie nazywa się „Fatima’s iPhone”. To jest coś, co musisz wiedzieć, aby móc poprawnie zidentyfikować i wyłączyć połączenie Ethernet.

Aby wyłączyć połączenie Ethernet, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz Wyłącz z menu kontekstowego. Do wyłączenia połączenia Ethernet potrzebne będą uprawnienia administratora.

Jeśli wyłączysz kartę sieciową Ethernet, wszystkie połączenia Ethernet, które się przez nią łączą, zostaną wyłączone. Karta Ethernet, podobnie jak karta bezprzewodowa, może łączyć się z różnymi sieciami, ale jeśli ją wyłączysz, nie ma znaczenia, którą sieć podłączysz do systemu, nie połączy się.

Aby to zrozumieć w prostszych słowach, wyobraź sobie, że zamknąłeś jedyne wejście do swojego domu (nie pytaj mnie dlaczego), a następnie próbowałeś zamówić pizzę. Nie ma jednak znaczenia, skąd spróbujesz zamówić pizzę, nie będziesz w stanie jej odebrać.

x