Jak wyłączyć śledzenie lokalizacji w systemie Windows 11?

Wiele aplikacji codziennie uzyskuje dostęp do danych lokalizacji na komputerze z systemem Windows 11. Jeśli jednak nie chcesz, aby aplikacje śledziły Twoją lokalizację, system Windows oferuje sposób na wyłączenie usług lokalizacyjnych w aplikacji Ustawienia. W tym samouczku szczegółowo opisaliśmy, jak wyłączyć śledzenie lokalizacji w systemie Windows 11.

Wyłącz śledzenie lokalizacji w systemie Windows 11 (2022)

Jak wyłączyć dostęp do lokalizacji w systemie Windows 11?

1. Otwórz aplikację Ustawienia za pomocą skrótu klawiaturowego Windows 11 „Wygraj + I” i przejdź do zakładki „Prywatność i bezpieczeństwo” z lewego paska bocznego.

2. W sekcji „Uprawnienia aplikacji” w prawym okienku wybierz „Lokalizacja”, aby wyświetlić ustawienia specyficzne dla lokalizacji.

3. Teraz wyłącz przełącznik „Usługi lokalizacyjne” i wszystko gotowe. Aplikacje zainstalowane na komputerze z systemem Windows 11 nie będą już miały dostępu do lokalizacji urządzenia.

Wyłącz śledzenie lokalizacji w systemie Windows 11 na podstawie aplikacji

Jeśli chcesz, aby określone aplikacje miały dostęp do Twojej lokalizacji, możesz to zrobić. Wykonaj poniższe czynności, aby dowiedzieć się, jak to działa:

1. Przejdź do Ustawienia -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Lokalizacja i włącz przełącznik „Zezwalaj aplikacjom na dostęp do Twojej lokalizacji”.

2. Zobaczysz teraz listę aplikacji systemowych i aplikacji pobranych z Microsoft Store. Tutaj możesz zezwolić lub odmówić dostępu do lokalizacji wybranym aplikacjom. Jeśli chcesz wyłączyć dostęp do lokalizacji w innych aplikacjach komputerowych, zapoznaj się z następną sekcją.

Wyłącz śledzenie lokalizacji w systemie Windows 11 dla aplikacji komputerowych

Aby wyłączyć dostęp do lokalizacji dla aplikacji komputerowych, przejdź do Ustawienia -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Lokalizacja i przewiń w dół w sekcji „Zezwalaj aplikacjom na dostęp do Twojej lokalizacji”. Na dole znajdziesz przełącznik „Zezwalaj aplikacjom komputerowym na dostęp do Twojej lokalizacji”. Wyłączenie przełącznika uniemożliwi aplikacjom komputerowym dostęp do Twojej dokładnej lokalizacji.

Ustaw domyślną lokalizację dla aplikacji w systemie Windows 11

Jeśli nie chcesz, aby aplikacje miały dostęp do Twojej dokładnej lokalizacji, możesz zamiast tego ustawić lokalizację domyślną. W ten sposób aplikacje nadal będą znać Twój region i mogą wyświetlać odpowiednie treści. Oto jak to zrobić:

1. Aby ustawić domyślną lokalizację w systemie Windows 11, przejdź do Ustawienia -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Lokalizacja i kliknij przycisk „Ustaw domyślną” obok opcji „Domyślna lokalizacja”.

2. System Windows otworzy teraz aplikację Mapy. Kliknij „Ustaw domyślną lokalizację” i wybierz przybliżony region, którego chcesz użyć jako domyślnej lokalizacji swojego komputera.

Wyczyść historię lokalizacji w systemie Windows 11

Po wyłączeniu dostępu do lokalizacji nie zapomnij wyczyścić historii lokalizacji. Ta opcja usuwa poprzednie dzienniki lokalizacji i zapewnia nowy początek. Aby pozbyć się starych danych o lokalizacji, otwórz Ustawienia -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Lokalizacja i kliknij przycisk „Wyczyść” obok opcji „Historia lokalizacji”.

Często Zadawane Pytania

P: Jak zmienić lokalizację w systemie Windows 11?

Możesz zmienić domyślną lokalizację na komputerze z systemem Windows 11, wybierając Ustawienia -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Lokalizacja -> Lokalizacja domyślna.

P: Dlaczego mój komputer ma niewłaściwą lokalizację?

Twój komputer z systemem Windows 11 może pokazywać nieprawidłową lokalizację, gdy masz połączenie z VPN. Możesz wyłączyć VPN, aby dać aplikacjom dostęp do Twojej bieżącej lokalizacji za pośrednictwem usług lokalizacyjnych.

P: Dlaczego mój komputer mówi, że moja lokalizacja jest obecnie używana?

System Windows 11 wyświetla monit „Twoja lokalizacja jest obecnie w użyciu” w zasobniku systemowym, aby wskazać, że aplikacja uzyskuje dostęp do danych lokalizacji. Sprawdź swoje ustawienia prywatności i odinstaluj nieuczciwe aplikacje, jeśli zobaczysz to powiadomienie, gdy nie korzystasz z aplikacji związanych z lokalizacją.

Popraw prywatność, wyłączając dostęp do lokalizacji w systemie Windows 11

Wyłączenie dostępu do lokalizacji pomoże uniknąć niechcianych prób śledzenia lokalizacji przez natrętne aplikacje. W trakcie tego procesu poznasz również aplikacje, które wcześniej uzyskiwały dostęp do Twoich danych o lokalizacji. Jeśli znalazłeś jakąkolwiek aplikację, która śledzi Twoją lokalizację bez potrzeby jej użycia, nie wahaj się ją odinstalować. Przed wyjazdem sprawdź naszą listę ustawień systemu Windows 11, które powinieneś zmienić, aby chronić swoją prywatność.