Jak wymienić kolor w GIMP

GIMP jest porównywalny do Photoshopa i jest używany przez większość fotografów do edycji zdjęć. Kolory na zdjęciu mają kluczowe znaczenie, ponieważ mogą zmienić ogólny wygląd obrazu. Istnieje wiele powodów, dla których użytkownik chciałby zaktualizować lub zastąpić kolory na swoich zdjęciach. Jeśli chodzi o modyfikowanie lub zastępowanie kolorów w GIMP, zawiera mnóstwo opcji, które można wykorzystać w tym celu. Istnieje kilka metod zmiany kolorów obrazu w GIMP, podobnie jak w przypadku wielu innych funkcji. W tym artykule omówimy niektóre z podstawowych sposobów modyfikowania i zastępowania koloru w GIMP-ie.

Jak wymienić kolor w GIMP

GIMP to skrót od GNU Image Manipulation Program. Jest to darmowy edytor obrazów typu open source. Tutaj wymieniliśmy wszystkie możliwe metody zmiany kolorów w GIMP-ie.

Metoda 1: Użyj narzędzia do napełniania wiadra

Chociaż żadne narzędzie w GIMP-ie nie może wykonać tej operacji automatycznie, możesz to osiągnąć, łącząc dostępne narzędzia. Narzędzie Wiadro jest często używane do dodawania/zmiany koloru regionu na zdjęciu. Narzędzie Wiadro będzie działać tylko z jednolitymi kolorami i nie będzie działać z wzorami. Wykonaj poniższe czynności, aby zastąpić kolor w GIMP:

1. Otwórz aplikację GIMP i wybierz opcję Otwórz z menu Plik.

2. Znajdź plik obrazu i kliknij Otwórz, aby otworzyć plik obrazu.

3. Wybierz kolor do dodania, klikając aktywny kolor pierwszego planu po lewej stronie.

4. Aby przekonwertować kolor jednolity na kolor pierwszoplanowy, użyj narzędzia do wypełniania wiader i kliknij kolor jednolity.

5. Możesz także wybrać jedną ze stref za pomocą narzędzia Zaznacz, a następnie wypełnić ją kolorem za pomocą narzędzia Wiadro.

6. Możesz również użyć narzędzia zaznaczania przed utworzeniem kolejnej warstwy.

To zmieni kolor twojego obrazu; zawsze możesz to cofnąć, naciskając jednocześnie klawisze CTRL + X.

Dlatego w ten sposób możesz zmienić kolory w GIMP za pomocą narzędzia Wypełnianie łyżki.

Metoda 2: Użyj balansu kolorów i kolorowania

Narzędzie do równoważenia kolorów służy do zmiany balansu kolorów regionu lub warstwy określonego obrazu. Colorize to kolejne porównywalne narzędzie, które może pomóc w dostosowaniu odcienia/nasycenia obrazu i luminancji. Te dwa narzędzia służą do szybkiej zmiany kolorów obrazu w kilku etapach. Aby zmienić kolor obrazu, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby zastąpić kolor w GIMP:

1. Otwórz aplikację GIMP i kliknij opcję Otwórz z menu Plik.

2. Znajdź plik obrazu i kliknij Otwórz, aby otworzyć plik obrazu.

3. Wybierz menu Kolory z paska menu, a następnie opcję Balans kolorów z listy.

4. Możesz zmodyfikować kolor obrazu, dostosowując paski Dopasuj poziomy kolorów.

5. Przejdź do zakładki Kolory na pasku menu i wybierz opcję Koloruj…, aby zmienić schemat kolorów. Możesz wybrać kolor, a następnie dostosować paski, aby zastosować ten kolor z wieloma możliwościami.

6. Użyj także jednego z narzędzi wyboru, aby wybrać region zmieniający kolor, aby zastosować wybrane kolory do pojedynczego elementu.

Uwaga: Przed próbą wybrania obszaru/obiektu możesz alternatywnie zbudować nową warstwę oryginalnego obrazu.

7. Wybierz jedną z opcji pokazanych powyżej, aby zmienić kolor określonego regionu.

8. Po zakończeniu możesz kontynuować pracę nad obrazem lub zapisać go, przechodząc do menu Plik i wybierając opcję Eksportuj.

Metoda 3: Użyj opcji wymiany kolorów

To podejście służy do zmiany koloru pikseli w jednolitym kolorze z jednego na drugi. Przekształci on głównie wszystkie piksele jednego koloru w inny. Jeśli obraz zawiera piksele różniące się od wybranego koloru, nie zmieni on tych pikseli na inny kolor. Aby to wypróbować, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby wymienić kolorowy GIMP:

Uwaga: upewnij się, że modyfikowane piksele mają ten sam kolor. Jest to bardziej odpowiednie dla jednolitych kolorów obrazu.

1. Otwórz aplikację GIMP i wybierz opcję Otwórz z menu Plik.

2. Znajdź plik obrazu i kliknij Otwórz, aby otworzyć plik obrazu.

3. Wybierz Kolory z paska menu, następnie Mapa i na końcu Wymiana kolorów z paska menu.

Uwaga: Upewnij się, że opcja RGB jest wybrana w opcji Tryb menu Obraz.

4. Zmień kolory w polach Od koloru i Do koloru na kolory, które chcesz zastąpić. Możesz także użyć narzędzia Wybierz kolor, aby wybrać określony kolor na obrazie.

5. Po zakończeniu zamiany kolorów kliknij przycisk OK, aby zapisać zmiany.

Metoda 4: Użyj filtra Hue-Chroma

Nie zawsze jest to najlepsza technika zmiany kolorów w GIMP-ie dla każdego obrazu, ale oto najszybszy sposób w GIMP-ie na przekształcenie jednego odcienia w inny:

1. Za pomocą narzędzia Wybierz według koloru zaznacz wszystkie piksele, których kolor chcesz zmienić.

2. Z menu Kolory wybierz filtr Barwa/Chroma.

3. Dostosuj suwak Barwa, aż będziesz zadowolony z wyników, a następnie kliknij OK.

***

Mamy nadzieję, że te informacje okazały się przydatne i że udało Ci się zastąpić kolorowy GIMP. Daj nam znać, która technika była dla Ciebie najbardziej korzystna. Skorzystaj z poniższego formularza, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub uwagi.