Jak wyświetlić i zapisać dziennik konsoli w przeglądarce

Gdy wchodzisz w interakcję z witryną, za interfejsem użytkownika wiele się dzieje. W przypadku wszystkich kliknięć witryna komunikuje się z serwerem w celu wyświetlenia potrzebnych informacji. Gdy witryna nie reaguje tak, jak powinna, musisz sprawdzić, co poszło nie tak, a jedną z rzeczy, na które będziesz patrzeć, są wiadomości / żądania wysłane i otrzymane. Możesz to zrobić za pomocą konsoli internetowej, która jest funkcją niektórych przeglądarek. W szczególności możesz to zrobić w Chrome i we wszystkich innych przeglądarkach opartych na Chromium, takich jak Edge lub Opera. Cały proces będzie taki sam, więc pokażemy Ci, jak to zrobić w Chrome.

Wyświetl i zapisz dziennik konsoli

Otwórz przeglądarkę i przejdź do witryny, w której chcesz wyświetlić wszystkie wysłane / odebrane żądania. Korzystaj z witryny, dopóki nie zgłosi błędu lub nie zareaguje w sposób, w jaki nie powinien np. klikniesz „Zaloguj się”, aby przejść do strony głównej.

Naciśnij klawisz F12 lub skrót klawiaturowy Ctrl + Shift + I lub przejdź do menu ustawień przeglądarki i poszukaj Narzędzi programisty. W Chrome musisz kliknąć przycisk więcej opcji i przejść do Więcej narzędzi> Narzędzia dla programistów.

Narzędzia otworzą się u dołu lub z boku, dzieląc bieżącą kartę. Narzędzia programistyczne mają wiele małych zakładek. Wyszukaj kartę Konsola i wybierz ją.

Dziennik będzie już zapełniany każdym żądaniem wysłanym między witryną a serwerem, z którym się komunikuje. Musisz to wszystko zapisać. Kliknij prawym przyciskiem myszy w konsoli i wybierz opcję „Zapisz jako”. Otworzy się okno dialogowe zapisywania pliku. Wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać plik i gotowe.

Plik będzie miał rozszerzenie LOG, ale jest to plik tekstowy, dzięki czemu można go przeglądać za pomocą Notatnika lub dowolnego innego edytora tekstu. Jeśli masz problemy z witryną, ten plik może pomóc w jej rozwiązaniu. Jeśli problem dotyczy konkretnej przeglądarki, np. Witryna nie reaguje w przeglądarce Firefox, ale działa dobrze w przeglądarce Chrome, będziesz potrzebować innego sposobu uzyskania dziennika. Wiele osób korzysta z płatnego narzędzia o nazwie Charles Proxy. Minęło już trochę czasu i stało się narzędziem do przeglądania ruchu sieciowego. Możesz poszukać darmowej alternatywy; jest Skrzypek, który jest bezpłatny. Narzędzia te są nieco skomplikowane w konfiguracji, dlatego konsole przeglądarki są o wiele lepsze.