Jak wysyłać wysokiej jakości zdjęcia online

Jeśli chcesz wysyłać wysokiej jakości oryginalne zdjęcia znajomym i rodzinie, to naprawdę jest tylko jeden dobry sposób: skorzystaj z usług dostawcy pamięci masowej w chmurze. Sieci społecznościowe, takie jak Facebook i Instagram, nie przechowują oryginalnych plików; obniżają jakość, więc strony ładują się szybciej. Robią to nawet dobre, dedykowane usługi fotograficzne, takie jak 500px.

Nie stanowi to problemu, jeśli publikujesz zdjęcia, aby ludzie mogli je oglądać na swoich smartfonach lub komputerach, ale jeśli chcesz, aby mogli drukować obrazy, musisz zapewnić im pliki wysokiej jakości.

Co zalicza się do plików „wysokiej jakości”?

Zdjęcia, które może wykonać twój smartfon – lub jakikolwiek inny aparat – są znacznie większe i lepszej jakości niż te, które są w stanie obsłużyć serwisy społecznościowe. Gdyby każdy obraz na Twoim kanale na Instagramie miał 2 MB i 12 megapikseli, błyskawicznie przepaliłbyś swój limit danych. Chodzi o to, że te pliki o wysokiej rozdzielczości i wielkości 2 MB są dokładnie tym, czego chcesz, jeśli zamierzasz je wydrukować, ustawić jako tło pulpitu lub zrobić cokolwiek poza wyświetlaniem ich w odpowiednim rozmiarze w mediach społecznościowych.

Oto moje zdjęcie, które przesłałem na Facebooka – miało 2,7 MB i 5166 × 3444 pikseli. Kiedy pobrałem go z mojej osi czasu, miał 74 KB i 860 × 640 pikseli. Ledwo można to wydrukować na znaczku pocztowym!

Generalnie, gdy mówimy o plikach wysokiej jakości, mamy na myśli oryginalne zdjęcia prosto z telefonu lub aparatu lub, jeśli dokonałeś jakichkolwiek zmian, zapisaną kopię w pełnej rozdzielczości. Jeśli robisz zdjęcia w formacie RAW, możesz wysłać wyeksportowane pliki JPEG o pełnej rozdzielczości; Pełnowymiarowe pliki RAW mogą być nieco nieporęczne, zwłaszcza jeśli druga osoba nie ma aplikacji, które mogłyby sobie z nimi poradzić. Są to rodzaje plików, z których będą mogli drukować ładne wydruki.

Nie pobieraj tylko zdjęć, które chcesz udostępnić osobom ze swojej strony na Facebooku. Pobierz je ze swojego komputera lub smartfona.

Udostępnianie w chmurze: najlepsze, najprostsze i najtańsze rozwiązanie

Kilka lat temu przechowywanie w chmurze było konkurencyjnym rynkiem. Teraz jest to towar: istnieje mnóstwo usług, które oferują gigabajty wolnego miejsca. Trzy, które ogólnie zalecamy, to Dropbox, Dysk Google i Microsoft OneDrive.

Który z trzech używasz, nie ma znaczenia. Wszystkie są dość podobne i wszystkie mają aplikacje komputerowe i mobilne.

Dropbox ma najgorszą bezpłatną warstwę o wielkości 2 GB. O ile nie korzystasz już z Dropbox, prawdopodobnie nie jest to ten, z którym należy korzystać.
Prawdopodobnie już to zrobiłeś dysk Google; otrzymujesz 15 GB darmowej przestrzeni dyskowej z kontem Gmail. Jeśli nie masz pewności, którego użyć, jest to bezpieczny wybór.
Jeśli używasz komputera, masz również Microsoft OneDrive. Podobnie jak Dysk Google, otrzymujesz 5 GB za darmo. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że za 100 USD rocznie (ta sama cena, jaką Dropbox i Google pobierają za 1 TB przestrzeni dyskowej), usługa Office 365 zapewnia po 1 TB przestrzeni dyskowej na sześć kont Microsoft i dostęp do pakietu Microsoft Office. Jeśli masz zamiar zapłacić, to najlepsza opcja.

Umieść wszystkie pliki wysokiej jakości, które chcesz wysłać, w jednym folderze w wybranej aplikacji do przechowywania w chmurze i pozwól jej przesłać. Jeśli nie udostępniasz tysięcy zdjęć lustrzankami cyfrowymi, nie zbliżasz się do przekroczenia limitów bezpłatnej pamięci. Kliknij folder prawym przyciskiem myszy i wybierz odpowiednią opcję udostępniania. Zapoznaj się z naszym pełnym przewodnikiem po udostępnianiu plików i folderów aplikacjom do przechowywania w chmurze, aby uzyskać więcej informacji.

Udostępnij link, a teraz każdy, kto go ma, będzie mógł wejść i pobrać wysokiej jakości obrazy.

Koniec z chodzeniem do domu znajomych i oglądaniem bardzo rozmytej wersji zdjęcia zrobionego na ich lodówce.

Uwaga dla profesjonalistów

Jeśli jesteś profesjonalnym fotografem i chcesz udostępniać zdjęcia klientom, powyższa metoda przechowywania w chmurze będzie działać, ale może być nieco niewygodna w zarządzaniu. Zamiast tego powinieneś sprawdzić dedykowane galerie klientów online i usługi sprawdzające, takie jak PhotoProofPro i PixieSet. Jednak dodatkowe funkcje, które oferują, wykraczają daleko poza potrzeby zwykłych ludzi.

x