Jedną z podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego jest zawsze blokowanie komputera, gdy odchodzisz od niego. Choć może nie być to najszybsza metoda na zablokowanie systemu Windows 10, istnieje możliwość wykorzystania wiersza polecenia.
Jak zablokować komputer z systemem Windows 10 przy użyciu wiersza polecenia
Aby rozpocząć, otwórz wiersz polecenia na swoim komputerze. W tym celu przejdź do menu „Start”, wpisz „cmd” w pasku wyszukiwania, a następnie wybierz „Wiersz polecenia” z listy wyników.
Po uruchomieniu wiersza polecenia wprowadź następujące polecenie, aby zablokować komputer z systemem Windows 10.
Rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation
Po jego wykonaniu komputer zostanie zablokowany. Aby uzyskać dostęp do systemu, musisz się ponownie zalogować, wykorzystując swój kod PIN, hasło lub inną metodę logowania, którą zwykle stosujesz.
Jak ustawić czas blokady ekranu za pomocą wiersza polecenia
Gdy komputer jest zablokowany, ekran blokady zazwyczaj pozostaje widoczny przez określony czas, zanim wygasną ustawienia. Możesz skonfigurować czas, jaki musi upłynąć przed wygaśnięciem, używając wiersza polecenia.
Aby to zrobić, musisz uruchomić wiersz polecenia w trybie administratora. Wpisz „cmd” w pasku wyszukiwania systemu Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy na „Wiersz polecenia” w wynikach i wybierz „Uruchom jako administrator” z menu kontekstowego.
Po otwarciu wiersza polecenia uruchom poniższe polecenie.
powercfg.exe /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_VIDEO VIDEOCONLOCK
W miejscu
powercfg.exe /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_VIDEO VIDEOCONLOCK 120
Warto zauważyć: To polecenie ustala limit czasu blokady ekranu tylko dla komputerów podłączonych do zasilania. Aby ustawić limit dla urządzeń działających na baterii, zmień / SETACVALUEINDEX na / SETDCVALUEINDEX i uruchom polecenie.
Następnie wprowadź poniższe polecenie:
powercfg.exe /SETACTIVE SCHEME_CURRENT
Teraz ekran blokady wygaśnie po określonym czasie. Spróbuj samodzielnie!
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.