Canonical właśnie wydał Ubuntu 18.04.3 LTS, które zawiera jądro Linux 5.0. To jądro, obecne również w Ubuntu 19.04, oferuje ulepszoną obsługę sprzętu oraz poprawki wydajności. Warto jednak pamiętać, że jeśli zainstalowałeś oryginalne Ubuntu 18.04 LTS, nie zostaniesz automatycznie zaktualizowany.
Wszystko o włączaniu sprzętu (HWE)
Jak to działa? Zamiast oferować oryginalny obraz Ubuntu 18.04 LTS przez lata i zmuszać użytkowników do aktualizowania dużej ilości oprogramowania po instalacji, Ubuntu regularnie wydaje nowe instalatory Ubuntu 18.04 w postaci ISO. Zawierają one najnowsze aktualizacje oprogramowania, które zwykle byłyby instalowane po zainstalowaniu Ubuntu 18.04. Wydano już kilka wersji Ubuntu 18.04: oryginalne 18.04, 18.04.1, 18.04.2 i 18.04.3.
Wydanie Ubuntu 18.04.2 wprowadziło nową wersję Stosu „sprzętowego włączania” (HWE). Składa się on z nowszego jądra Linuksa, serwera graficznego X.org oraz sterowników graficznych. Nie zostały one automatycznie zainstalowane w istniejących systemach, aby uniknąć ewentualnych problemów. W końcu w wersjach usług długoterminowych najważniejsza jest stabilność. Firmy nie chcą, aby duża nowa aktualizacja jądra pojawiła się nagle.
Jeśli zainstalowałeś Ubuntu 18.04 przy użyciu instalatora Ubuntu 18.04.2, automatycznie otrzymasz aktualizację Ubuntu 18.04.3 z nowym jądrem Linuksa. Natomiast jeśli zainstalowałeś Ubuntu 18.04 przy użyciu Ubuntu 18.04.1 lub oryginalnego Ubuntu 18.04, nie otrzymasz automatycznie nowego jądra Linuksa.
Wszystkie systemy Ubuntu 18.04 otrzymują większość tych samych aktualizacji, ale starsze wersje nie mają stosu włączania sprzętu.
Nie jesteś pewien, którą wersję Ubuntu zainstalowałeś? Ubuntu 18.04.2 został wydany 14 lutego 2019 roku. Jeśli zainstalowałeś Ubuntu później, prawdopodobnie masz nowy stos, a Linux 5.0 otrzymasz za pośrednictwem standardowych narzędzi do aktualizacji oprogramowania.
Jak uzyskać nowy stos włączania sprzętu
Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na aktualizację włączania sprzętu. Wydania LTS mają być stabilne i nie zmieniać się zbytnio, dlatego Ubuntu nie zainstaluje ich automatycznie. Spodziewamy się jednak, że wszystko będzie działać poprawnie na prawie wszystkich dostępnych systemach.
Aby zainstalować Linuksa 5.0 wraz z nowym serwerem X i sterownikami graficznymi, uruchom terminal i wpisz następujące polecenie. Możesz je skopiować i wkleić do terminala, a następnie nacisnąć Enter:
sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-18.04 xserver-xorg-hwe-18.04
Po wyświetleniu monitu wprowadź hasło i potwierdź, wpisując „y” w razie potrzeby. Ubuntu zaktualizuje się do najnowszego systemu z najnowszym stosem obsługi sprzętu.
Będziesz musiał ponownie uruchomić system, aby zainstalować nowe jądro. Po ponownym uruchomieniu możesz użyć polecenia uname -r
lub uname -a
, aby sprawdzić używaną wersję Linuksa: Linux 5.0.
Dzięki O MÓJ BOŻE! Ubuntu za wyróżnienie wydania Ubuntu 18.04.3 LTS i jego jądra Linux 5.0.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.