Jak zainstalować Androida 13 Beta na swoim telefonie?

Po wydaniu dwóch wersji zapoznawczych Androida 13 dla programistów Google wprowadza teraz pierwszą wersję beta Androida 13 dla kwalifikujących się telefonów Pixel przed Google I/O 2022. Jeśli masz obsługiwany telefon Pixel, możesz wypróbować nadchodzącego Androida 13 w wersji beta kanał już teraz. W tym artykule szczegółowo opisaliśmy kroki związane z instalacją pierwszego Androida 13 beta na telefonie Pixel.

Jak zainstalować Androida 13 Beta (2022)

Kwalifikujące się telefony Pixel z Androidem 13

Następujące telefony Pixel otrzymają aktualizację Androida 13 bezpośrednio od Google. Tym razem Google rezygnuje z obsługi Pixel 3a i 3a XL. Sprawdź poniżej pełną listę obsługiwanych urządzeń z systemem Android 13 Pixel:

 • Google Pixel 4
 • Google Pixel 4 XL
 • Piksel 4a
 • Piksel Google 4a (5G)
 • Piksel Google 5
 • Piksel 5a (5G)
 • Google Pixel 6
 • Google Pixel 6 Pro
 • Pixel 6a (prawdopodobnie wystartuje z Androidem 13)

Zainstaluj Androida 13 Beta za pomocą programu Android Beta

W przeciwieństwie do wersji testowych dla programistów Androida 13, Google oferuje oficjalny program OTA dla wersji beta. W ten sposób możesz zarejestrować się w programie beta i otrzymywać nowe aktualizacje beta, gdy tylko zostaną opublikowane. Wykonaj poniższe czynności, aby zarejestrować się w programie Android 13 Beta OTA.

1. Odwiedź witrynę internetową programu Android 13 Beta firmy Google i zaloguj się na swoje konto Google. Zobaczysz teraz listę wszystkich kwalifikujących się urządzeń w sekcji „Urządzenia”. Kliknij przycisk „Zaakceptuj” znajdujący się pod nazwą urządzenia, aby zarejestrować się w aktualizacji Android 13 beta OTA. Możesz również zrezygnować z programu beta później na tej stronie.

2. Po zarejestrowaniu się w programie beta poczekaj kilka minut, aż OTA dotrze do Twojego telefonu Pixel. Możesz ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji w Ustawienia -> System -> Aktualizacja systemu.

3. Po nadejściu aktualizacji pobierz ją i poczekaj na zakończenie procesu instalacji. Uruchom ponownie telefon po aktualizacji, aby zacząć korzystać z Androida 13 beta na telefonie Pixel.

Sideload Android 13 Beta Obraz OTA

Jeśli wolisz ręcznie zainstalować obraz OTA zamiast rejestrować się w oficjalnej OTA, możesz to zrobić. Warto zaznaczyć, że sideloading obrazu OTA nie powoduje wyczyszczenia telefonu. Co więcej, nie musisz odblokowywać bootloadera, aby zainstalować obraz OTA, co czyni tę wygodną metodę instalacji wersji beta Androida 13.

Jako warunek wstępny upewnij się, że zainstalowałeś ADB na swoim komputerze i włączono debugowanie USB w telefonie w Ustawieniach -> Opcje programisty -> Włącz debugowanie USB. Jeśli nie widzisz opcji programisty, możesz dotknąć Ustawienia -> Informacje o telefonie -> Numer kompilacji siedem razy, aby je włączyć. Pomijając to, wykonaj poniższe czynności, aby sideload Android 13 beta OTA:

 • Pobierz obraz Androida 13 beta OTA na swój telefon Pixel z portalu pobierania OTA Google. Powinieneś umieścić pobrany obraz w folderze, w którym zainstalowałeś ADB na swoim komputerze. Następnie otwórz okno wiersza polecenia w folderze ADB i użyj następującego polecenia, aby ponownie uruchomić komputer w trybie odzyskiwania:
adb reboot recovery

 • Zobaczysz teraz ekran „Brak polecenia” z logo Androida. Naciśnij i przytrzymaj przez chwilę przyciski zasilania i zwiększania głośności, a następnie zwolnij przycisk zwiększania głośności, a następnie przycisk zasilania, aby całkowicie przejść do trybu przywracania. Po ponownym uruchomieniu telefonu w trybie odzyskiwania wybierz opcję „Zastosuj aktualizację z ADB”. Możesz użyć przycisków głośności do poruszania się w górę i w dół oraz przycisku zasilania, aby dokonać wyboru w trybie odzyskiwania.

 • Aby rozpocząć proces instalacji, użyj następującego polecenia ADB na swoim komputerze. Tutaj odnosi się do pobranego wcześniej obrazu Android 13 beta OTA. Dla uproszczenia możesz zmienić nazwę pliku zip na „aktualizacja” lub „Android 13”, chociaż bezpośrednie wklejenie nazwy pliku również działa dobrze.
adb sideload <filename>.zip

Po zakończeniu procesu instalacji wybierz „Uruchom ponownie system teraz”, aby ponownie uruchomić Pixela. Twój telefon powinien teraz uruchomić system Android 13 beta i możesz kontynuować od miejsca, w którym skończyłeś.

Zainstaluj Androida 13 Beta za pomocą Android Flash Tool

Inną metodą instalacji Androida 13 beta jest użycie narzędzia Android Flash. Aby rozpocząć, sprawdź, czy w telefonie włączono debugowanie USB i odblokowywanie OEM w Ustawieniach -> Opcje programisty. Gdy to zrobisz, wykonaj poniższe czynności:

 • Zobaczysz teraz wyskakujące okienko, które zachęca do zezwolenia na dostęp do kluczy ADB. Kliknij „Zezwól na dostęp ADB” i autoryzuj monit o debugowanie USB z telefonu Pixel.

 • Kliknij „Dodaj nowe urządzenie”, aby połączyć telefon Pixel z narzędziem Flash.

 • W lewym górnym rogu przeglądarki pojawi się teraz monit. Wybierz telefon Pixel i kliknij „Połącz”, aby podłączyć urządzenie.

 • Wybierz „Android 13 Beta 1” jako kompilację docelową z listy dostępnych kompilacji. Chociaż na poniższym zrzucie ekranu nie pokazuje Android 13 Beta 1, ponieważ urządzenie jest już w wersji Beta 1, zobaczysz listę Beta 1 po swojej stronie.

 • Domyślnie Android Flash Tool czyści telefon i ponownie blokuje bootloader. Dotknięcie ikony ołówka obok numeru kompilacji oferuje opcję dostosowania ustawień. Na koniec kliknij „Zainstaluj kompilację”, aby rozpocząć proces instalacji.

 • Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zobaczysz komunikat „Instalacja zakończona. Kompilacja została pomyślnie zainstalowana. Teraz można bezpiecznie odłączyć urządzenie” w narzędziu Flash. Twój telefon powinien teraz działać z systemem Android 13 Beta.

Zainstaluj fabryczny obraz Androida 13 Beta

Zainstalowanie Androida 13 beta przy użyciu obrazu fabrycznego to również możliwość, którą możesz rozważyć. Ta metoda jest idealna dla tych, którzy używają urządzenia Pixel z odblokowanym bootloaderem. Po upewnieniu się, że włączono debugowanie USB, wykonaj poniższe czynności, aby zainstalować system Android 13 z obrazu fabrycznego:

 • Najpierw należy pobrać obraz fabryczny swojego Pixela z portalu pobierania obrazów fabrycznych Google. Wypakuj pobrany plik zip do folderu instalacyjnego ADB. Skrypt instalacyjny domyślnie czyści dane, ale możesz wybrać ich zachowanie. Aby to zrobić, edytuj plik flash-all.sh lub flash-all.bat (Windows) i usuń flagę „-w” za pomocą edytora tekstu.
 • Otwórz okno wiersza polecenia w folderze instalacyjnym ADB i użyj następującego polecenia, aby ponownie uruchomić komputer w trybie fastboot.
adb reboot bootloader
 • Kliknij dwukrotnie plik „flash-all.bat”, jeśli korzystasz z systemu Windows, lub uruchom polecenie „flash-all”, jeśli korzystasz z systemu macOS lub Linux, aby rozpocząć instalację obrazu fabrycznego Androida 13. Po zakończeniu procesu instalacji telefon uruchomi się w systemie Android 13 beta.

Jaki jest najłatwiejszy sposób na zainstalowanie Androida 13 Beta?

Najłatwiejszym sposobem zainstalowania Androida 13 beta jest program Beta OTA. Zarejestruj się w programie, a za chwilę otrzymasz kompilację. Jeśli jesteś osobą, która czuje się komfortowo z poleceniami ADB, sideloading obrazu OTA jest kolejną najlepszą metodą. Chociaż początkowa konfiguracja może zająć kilka minut, zainstalowanie kompilacji jest tak proste, jak uruchomienie prostego polecenia ADB.

Jest też metoda Flash Tool, która jest idealna dla osób z niezawodnym połączeniem internetowym. Tymczasem metoda obrazu fabrycznego jest przeznaczona dla tych, którzy są już przyzwyczajeni do majsterkowania przy swoich urządzeniach i mają odblokowany bootloader. Ze wszystkich tych metod możesz wybrać tę, która działa najlepiej dla Ciebie.

Zainstaluj Androida 13 Beta na swoim telefonie

To prowadzi nas do końca tego przewodnika instalacji Androida 13. Jeśli podczas procesu instalacji napotkasz błędy lub przeszkody, daj nam znać w komentarzach, a postaramy się Ci pomóc. Jeśli nie masz kompatybilnego telefonu Pixel, zapoznaj się z naszą ofertą Androida 13, aby być na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi funkcjami, które Google planuje wprowadzić w tej iteracji Androida.

x