Jak zainstalować edytor kodu GitHub Atom w systemie Linux

Edytor kodu GitHub Atom to świetne narzędzie do edycji kodu dla systemów Linux, Mac i Windows. GitHub go rozwija; jest open source i ma cały szereg ekscytujących funkcji dla programistów.

Jeśli nie możesz się doczekać wypróbowania edytora kodu Atom na komputerze z systemem Linux, ale nie wiesz, jak go zainstalować, możemy pomóc. Oto jak sprawić, by edytor kodu GitHub Atom działał w systemie Linux!

Instrukcje Ubuntu / Debian

Na stronie kodowej Atom nie zobaczysz żadnych odwołań do linków do pakietów dla Ubuntu lub Debian. Brak linków do pobrania dla dystrybucji Linuksa jest zrozumiały, biorąc pod uwagę, że Atom to projekt z otwartym kodem skierowany do programistów (z których wszyscy wiedzą, jak kompilować kod programu).

Jeśli jesteś programistą, który wolałby pobrać i zainstalować na Ubuntu lub Debianie zamiast zajmować się kodem źródłowym, z przyjemnością dowiesz się, że na stronie wydania projektu jest dostępny pakiet Atom DEB do pobrania.

Pobierz pakiet DEB tutaj ze strony wydania. Alternatywnie, użyj poniższego polecenia wget, aby pobrać go bezpośrednio do katalogu „Pobrane”.

wget https://github.com/atom/atom/releases/download/v1.35.1/atom-amd64.deb -P ~/Downloads

Po zakończeniu pobierania pakietu Atom DEB na komputer z systemem Ubuntu lub Debian Linux można rozpocząć instalację. Aby rozpocząć, użyj polecenia CD, aby przenieść sesję terminala z katalogu domowego (~ /) do folderu „Pobrane”.

cd ~/Downloads

Rozpocznij instalację pakietu za pomocą polecenia dpkg.

sudo dpkg -i atom-amd64.deb

Po uruchomieniu polecenia dpkg zobaczysz kilka błędów. Nie martw się! Te błędy nie oznaczają, że na komputerze z systemem Ubuntu lub Debian występuje błąd systemowy. Błędy wyświetlane na ekranie wskazują, że niektóre zależności nie zostały zainstalowane podczas instalacji Atom. Można je łatwo poprawić za pomocą polecenia apt install.

sudo apt install -f

Uruchomienie powyższego polecenia automatycznie zainstaluje i poprawi wszelkie zależności, których Atom potrzebuje, aby poprawnie działać w systemie Ubuntu lub Debian. Po wykonaniu polecenia apt install program jest gotowy do użycia!

Arch instrukcje Linux

Atom jest dostępny dla Arch Linux za pośrednictwem Arch Linux User Repository. Aby współdziałać z AUR, musisz zainstalować pakiety Base-devel i Git za pomocą następującego polecenia Pacman.

sudo pacman -S base-devel git

Zakładając, że Base-devel i Git zostały pomyślnie skonfigurowane na komputerze Arch Linux, możemy przejść do instalacji aplikacji Atom za pośrednictwem AUR.

Zwykle, gdy mamy do czynienia z pakietami AUR, najlepiej jest ściągnąć kod źródłowy i zbudować każdy z elementów ręcznie. Niestety, Atom ma całą masę zależności i zbudowanie każdej z nich, chociaż nagradzanie zajmie dużo czasu. Zamiast tego zainstalujemy pomocnik Trizen AUR, aby ułatwić zarządzanie.

Aby uzyskać Trizen, ściągnij kod za pomocą git clone.

git clone https://github.com/trizen/trizen

Przenieś terminal do folderu kodu Trizen na płycie CD i zainstaluj go za pomocą makepkg.

cd trizen

makepkg -sri

Gdy pomocnik Trizen AUR zakończy konfigurację, użyj go do ściągnięcia i zainstalowania najnowszego pakietu kodu Atom.

trizen -S atom-editor-git

Instrukcje Fedory / OpenSUSE

Podobnie jak Ubuntu i Debian, Fedora i OpenSUSE również mają dostępny do pobrania pakiet ukryty na stronie wydania Atom. Aby pobrać go na komputer Fedora lub SUSE, Kliknij tutaj i pobierz „atom.x86_64.rpm”. Alternatywnie użyj polecenia wget w oknie terminala.

wget https://github.com/atom/atom/releases/download/v1.35.1/atom.x86_64.rpm -P ~/Downloads

Po zakończeniu pobierania pakietu RPM proces instalacji Fedory i OpenSUSE jest gotowy do rozpoczęcia. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest użycie polecenia CD, aby przenieść sesję wiersza poleceń z katalogu domowego (~) do „Pobrane”.

cd ~/Downloads

Teraz, gdy terminal został przeniesiony do folderu „Pobrane”, można zainstalować plik RPM w systemie. Postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej, które pasują do Twojego systemu operacyjnego.

Fedora Linux

sudo dnf install atom.x86_64.rpm -y

OpenSUSE

sudo zypper install atom.x86_64.rpm

Instrukcje Snap

Atom jest w sklepie Snap! Oznacza to, że jeśli używasz systemu operacyjnego Linux, który obsługuje pakiet Snap, będziesz w stanie szybko i łatwo pobrać najnowszą wersję edytora kodu Atom przy niewielkim wysiłku.

Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala. Następnie przejdź do naszego przewodnika, jak skonfigurować Snapd w swoim systemie, aby można było uruchomić Snap w systemie Linux.

Po skonfigurowaniu Snapd na komputerze z systemem Linux użyj polecenia snap install, aby pobrać najnowszą wersję edytora kodu Atom.

sudo snap install atom

Instrukcje Flapak

Coraz więcej popularnych aplikacji trafia do sklepu z aplikacjami Flathub w postaci pakietów Flatpak. Edytor kodu Atom nie jest inny i istnieje od dłuższego czasu.

Jeśli jesteś fanem Flatpaks i chcesz korzystać z wydania Flatpak edytora kodu Atom, przejdź do naszego przewodnika, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować środowisko wykonawcze Flatpak w swoim systemie. Następnie użyj poniższych poleceń, aby zainstalować Atom.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

sudo flatpak install flathub io.atom.Atom -y