Adobe Flash jest używany do wyświetlania określonych treści na stronach internetowych, takich jak wideo czy aplikacje internetowe. Chociaż technologia ta powoli ustępuje miejsca HTML5, niektóre witryny nadal wymagają zainstalowanego odtwarzacza Flash. Warto zaznaczyć, że nie jest on już domyślnie instalowany w systemie macOS, ale można go pobrać.
Ostrzeżenie: Nie pobieraj Flasha z nieznanych źródeł. Często zdarza się, że złośliwe witryny twierdzą, że Twój odtwarzacz Flash jest „nieaktualny” i kierują do fałszywego pobrania. Flash należy pobierać wyłącznie z oficjalnej strony pobierania Adobe.
Instalowanie Flasha
Flash jest dostarczany w formacie DMG i ma oddzielne wersje dla różnych przeglądarek. Wybierz przeglądarkę, której używasz, pobierz Flash, a następnie otwórz plik. Powinien pojawić się instalator, który wystarczy uruchomić, zaakceptować warunki oraz wprowadzić hasło do komputera Mac, aby zainstalować oprogramowanie.
Instalator Flasha zapyta, jak chcesz aktualizować program – automatycznie, ręcznie lub za pomocą wyskakującego okienka, które wykorzystuje większość aplikacji ze sklepu App Store. Biorąc pod uwagę, że Flash miał trudną historię z lukami w zabezpieczeniach, najlepszym rozwiązaniem jest wybór opcji automatycznej aktualizacji.
Ręczna aktualizacja Flasha
Flash doda nowy panel preferencji w Preferencjach systemowych, w którym można skonfigurować lokalną pamięć, ustawienia kamery oraz ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji. W sekcji „Aktualizacje” można zmienić konfigurację opcji wybranych podczas instalacji i ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji, klikając „Sprawdź teraz”.
Jeśli Flash jest nieaktualny, automatycznie pobierze najnowszą wersję.
Po zainstalowaniu wszystkiego, należy upewnić się, że Flash jest poprawnie skonfigurowany w przeglądarce, szczególnie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Uruchamianie nieznanych aplikacji Flash (często znajdujących się w złośliwych reklamach) może narazić Cię na ataki złośliwego oprogramowania. Zaleca się również włączenie funkcji „kliknij, aby odtworzyć”, aby uruchamiać wyłącznie aplikacje Flash zatwierdzone ręcznie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym przewodniku dotyczącym funkcji „kliknij, aby odtworzyć” dla różnych przeglądarek.
Kredyty graficzne: Jarretera/ Shutterstock
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.