PuTTY to podstawowy klient SSH w systemie Microsoft Windows. Ale czy wiesz, że można również zainstalować ten program w systemie Linux? W tym przewodniku omówimy, jak uruchomić klienta PuTTY SSH we wszystkich głównych systemach operacyjnych Linux.
Spis treści:
Instrukcje instalacji Ubuntu
W systemie Ubuntu Linux Putty jest dostępne do zainstalowania w repozytorium oprogramowania „Universe”. Jednak nie każdy ma domyślnie skonfigurowany „Wszechświat”. Oto jak go włączyć.
Najpierw otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj add-apt-repository polecenie poniżej, aby dodać repozytorium oprogramowania „Universe” do komputera z systemem Ubuntu.
sudo add-apt-repository universe
Po dodaniu do repozytorium oprogramowania Universe nadszedł czas na aktualizację źródeł oprogramowania komputera z systemem Ubuntu Linux. Aby zaktualizować, uruchom apt update polecenie poniżej.
sudo apt update
Gdy źródła oprogramowania Ubuntu będą aktualne, będziesz mógł uzyskać najnowszą wersję PuTTY na swój komputer Ubuntu za pomocą apt install polecenie poniżej.
sudo apt install putty
Instrukcje instalacji Debiana
Debian Linux oferuje swoim użytkownikom stosunkowo nową wersję PuTTY w repozytorium oprogramowania „Main”. Aby uruchomić system, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj następujących apt-get install polecenie poniżej.
sudo apt-get install putty
Należy pamiętać, że Debian Linux oferuje swoim użytkownikom oprogramowanie, które jest znacznie nieaktualne. Starsze oprogramowanie nie jest wielkim problemem, a Debian robi to, aby utrzymać stabilność. Jeśli jednak chcesz mieć nowe funkcje w PuTTY, zastanów się, postępując zgodnie z naszym przewodnikiem tutaj, aby dowiedzieć się, jak zainstalować nowsze oprogramowanie na Debianie.
Arch instrukcje instalacji Linux
Klient PuTTY SSH jest dostępny dla wszystkich użytkowników Arch Linux za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Extra”. Aby rozpocząć instalację, upewnij się, że repozytorium oprogramowania „Extra” jest włączone.
Jeśli nie masz włączonej opcji „Dodatkowe”, wykonaj następujące czynności, aby ją włączyć.
Krok 1: Otworzyć /etc/pacman.conf
w edytorze tekstu Nano za pomocą poniższego polecenia.
sudo nano -w /etc/pacman.conf
Krok 2: Przejrzyj plik konfiguracyjny w poszukiwaniu repozytorium oprogramowania „Extra”. Następnie usuń wszystkie # symbole z „Extra”, aby je włączyć.
Krok 3: Zapisz zmiany w Nano za pomocą Ctrl + O i wyjdź z edytora za pomocą Ctrl + X.
Krok 4: Ponownie zsynchronizuj komputer Arch Linux z serwerami Pacman za pomocą Pacman Komenda.
sudo pacman -Syy
Po skonfigurowaniu repozytorium „Extra” będziesz mógł uruchomić Putty i uruchomić go z pacman -S polecenie poniżej.
sudo pacman -S putty
Instrukcje instalacji Fedory
Fedora Linux ma gotowego klienta PuTTY SSH dla Fedory 32 i Rawhide. Aby aplikacja działała w twoim systemie, zacznij od otwarcia okna terminala. Możesz otworzyć okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Po otwarciu okna terminala będziesz mógł zainstalować PuTTY na Fedorze za pomocą instalacja dnf polecenie poniżej.
sudo dnf install putty
Instrukcje instalacji OpenSUSE
PuTTY jest dostępny dla użytkowników OpenSUSE (wersje 15.1, 15.2 i Tumbleweed) za pośrednictwem repozytorium oprogramowania OpenSUSE Oss. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala na pulpicie, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie, po otwarciu okna terminala, skorzystaj z następujących opcji instalacja zyppera polecenie, aby uruchomić aplikację.
sudo zypper install putty
Kod źródłowy
Kod źródłowy PuTTY jest dostępny na GitHub. Dzięki niemu możesz skompilować kod do uruchomienia PuTTY na dowolnym systemie operacyjnym Linux, a także na innych systemach operacyjnych typu Unix. Aby uzyskać kod źródłowy PuTTY, kliknij tutaj.
Połącz z PuTTY
Aby połączyć się z serwerem SSH za pomocą PuTTY, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.
Krok 1: Otwórz klienta PuTTY SSH na komputerze z systemem Linux, wyszukując go w menu aplikacji. Możesz także uruchomić aplikację, pisząc kit w szybkim programie uruchamiającym (Alt + F2).
Krok 2: Znajdź pole „Nazwa hosta (lub adres IP) w oknie konfiguracji PuTTY i kliknij je myszą. Następnie wprowadź adres IP lub nazwę hosta zdalnego komputera w polu.
Krok 3: Znajdź pole tekstowe „Port” i ustaw port dla zdalnego urządzenia. Zostaw to na „22”, jeśli nie jesteś pewien numeru portu.
Krok 4: Znajdź przycisk „Otwórz” i kliknij go. Wybranie przycisku „Otwórz” zainicjuje połączenie SSH przez PuTTY do zdalnego komputera przez SSH.
Krok 5: Po kliknięciu przycisku „Otwórz” pojawi się okno terminala PuTTY. Wprowadź hasło do zdalnego urządzenia, aby uzyskać dostęp.
Aby wyjść z sesji PuTTY, po prostu zamknij okno terminala. Możesz też wpisać wyjście polecenie w terminalu i naciśnij Wchodzić na klawiaturze, aby wylogować się z połączonej sesji SSH w PuTTY.