Jak zainstalować Lightworks w systemie Linux

Użytkownicy Linuksa mogą nie być w stanie uzyskać natywnej kopii Adobe Premiere, Sony Vegas lub Final Cut Pro, ale to nie znaczy, że nie ma żadnych standardowych narzędzi do edycji wideo dla Linuksa. Przedstawiamy Lightworks, jest to standardowe narzędzie do edycji wizualnej, które spełnia swoje zadanie.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Lightworks ma wiele różnych funkcji, na które użytkownicy mogą oczekiwać, takich jak prosty, łatwy w nawigacji interfejs, pełnoekranowe środowisko edycji zapewniające pracę bez rozpraszania uwagi, świetne efekty wizualne i obszerna biblioteka multimediów wolna od opłat. Oto jak zainstalować go w systemie Linux.

Uwaga: aby uzyskać wszystkie funkcje Lightworks w systemie Linux, musisz wykupić członkostwo. Możesz kupić licencję miesięczną, roczną lub dożywotnią. Licencja dożywotnia kosztuje 437 USD, ale jeśli zamierzasz używać oprogramowania przez długi czas, ta licencja jest najlepszą ofertą.

Instrukcje Ubuntu / Debian

Podstawowym sposobem instalacji oprogramowania do edycji wideo Lightworks dla systemu Linux jest system Ubuntu, Debian i ich pochodne. Niestety, ponieważ Lightworks jest oprogramowaniem zastrzeżonym, użytkownicy nie odniosą korzyści z instalacji oprogramowania bezpośrednio z PPA lub tradycyjnego repozytorium oprogramowania Debiana. Zamiast tego użytkownicy są instruowani, aby wyruszyć i pobrać plik pakietu Debiana i zainstalować go ręcznie.

Aby uzyskać najnowszy pakiet Deb, kliknij ten link. Po zakończeniu pobierania pakietu Debiana otwórz menedżera plików, kliknij dwukrotnie plik DEB i otwórz go w instalatorze oprogramowania. Kliknij przycisk „Instaluj” i wprowadź hasło, aby rozpocząć instalację.

Alternatywnie otwórz terminal i użyj polecenia CD, aby przejść do katalogu ~ / Downloads. Następnie użyj polecenia dpkg, aby rozpocząć proces instalacji.

Uwaga: użytkownicy Debiana mogą potrzebować zamienić apt na apt-get.

cd ~/Downloads

sudo dpkg -i lwks-*-amd64.deb

Dpkg powinien poprawnie zainstalować Lightworks, bez błędów. Jeśli z jakiegoś powodu wystąpi błąd (taki jak brakujący plik zależności lub dwa), będziesz mógł go szybko naprawić, używając apt install -f.

sudo apt install -f

Chcesz odinstalować narzędzie do edycji wideo Lightworks? Otwórz Centrum oprogramowania Ubuntu lub narzędzie do zarządzania pakietami Debian Synaptic, wyszukaj „lwks” lub „light works” i kliknij przycisk odinstalowania. Alternatywnie użyj tego polecenia:

sudo apt remove lwks

Arch Linux Instructions

Chociaż Arch Linux nie znajduje się na oficjalnej liście obsługiwanych dystrybucji dla edytora wideo Lightworks, nie oznacza to, że nie ma sposobu, aby go uruchomić. Jeśli jesteś użytkownikiem Arch i chcesz skorzystać z tego narzędzia do edycji wideo, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. Pierwszym krokiem jest instalacja narzędzia Git. Git jest niezbędny, ponieważ pozwoli użytkownikom szybko pobrać najnowszy kod źródłowy AUR i rozpocząć proces tworzenia. Zainstaluj Git za pomocą narzędzia do pakowania Pacman.

sudo pacman -S git

Po zainstalowaniu git pobierz najnowszą migawkę AUR Lightworks:

git clone https://aur.archlinux.org/lwks.git

Za pomocą polecenia CD wprowadź nowo pobrany folder Lightworks AUR.

cd lwks

Stąd musisz uruchomić polecenie makepkg. To polecenie uruchomi skrypt, który skutecznie dekompiluje najnowszy plik pakietu Debiana, wyodrębnia kod źródłowy i buduje zgodny pakiet Arch Linux. Pamiętaj, aby użyć flagi -si z tym poleceniem, ponieważ powie narzędziu do pakowania Pacman, aby pobrać wszelkie zależności, których potrzebuje edytor Lightworks. Zależności są również dostępne pod tym adresem URL tutaj.

makepkg -si

Odinstaluj narzędzie edytora wideo Lightworks z Arch Linux, przekazując to polecenie do menedżera pakietów Pacman:

sudo pacman -R lwks

Instrukcje Fedory

Innym oficjalnym sposobem instalacji narzędzia do edycji wideo Lightworks dla systemu Linux jest użycie pliku RPM. Głównym systemem operacyjnym obsługiwanym przez Lightworks za pośrednictwem RPM jest system operacyjny Fedora Linux. Jeśli jednak używasz systemu operacyjnego, który instaluje pliki pakietów za pośrednictwem RPM, oprogramowanie powinno zostać zainstalowane.

Aby zainstalować w Fedorze, najpierw pobierz najnowszy plik RPM z tego łącza tutaj. Po pobraniu otwórz menedżera plików i kliknij dwukrotnie RPM. Kliknięcie RPM powinno otworzyć narzędzie Gnome Software w Fedorze. Kliknij „Instaluj” i wprowadź hasło, aby zakończyć proces.

Alternatywnie, otwórz okno terminala i użyj polecenia CD, aby przenieść terminal do ~ / Downloads. Następnie użyj DNF, aby zainstalować Lightworks.

cd ~/Downloads

sudo dnf install lwks-*-amd64.rpm

Chcesz odinstalować oprogramowanie Lightworks z komputera Fedora? Wyszukaj „Lightworks” lub „lwks” w oprogramowaniu Gnome i kliknij „odinstaluj”, aby go usunąć. W przeciwnym razie usuń go za pomocą DNF:

sudo dnf remove lwks

Instrukcje Suse

Podobnie jak Fedora, OpenSUSE obsługuje pakiety RPM, więc powinno być możliwe łatwe zainstalowanie pakietu Lightworks RPM. Kliknij łącze pobierania i pobierz pakiet. Następnie otwórz menedżera plików, kliknij dwukrotnie plik RPM i otwórz go za pomocą oprogramowania Gnome. Kliknij „zainstaluj” i wprowadź swoje hasło. Alternatywnie, otwórz terminal i użyj zyppera, aby go zainstalować.

cd ~/Downloads

sudo zypper install lwks-*-amd64.rpm

Odinstaluj Lightworks z Suse za pomocą tego polecenia:

sudo zypper uninstall lwks

x