Jak zainstalować motyw Matcha w systemie Linux

Matcha, podobnie jak wiele popularnych obecnie komputerów stacjonarnych z systemem Linux, jest opartym na GTK, płaskim motywem. Wygląda bardzo ostro i czysto i wpisuje się w trend „material-design”. Jeśli potrzebujesz nowego spojrzenia na popularny trend w projektowaniu, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem i dowiedz się, jak zainstalować motyw Matcha w systemie Linux.

Zainstaluj motyw Matcha

Instalacja motywu Matcha w systemie Linux wymaga pewnych zależności. Te zależności zapewniają prawidłowe renderowanie motywu. Aby je zainstalować, otwórz okno terminala i użyj poleceń odpowiadających Twojemu systemowi operacyjnemu.

Ubuntu / Mint itp

sudo apt install gtk2-engines-murrine gtk2-engines-pixbuf git

Debian

sudo apt-get install gtk2-engines-murrine gtk2-engines-pixbuf git

Arch Linux

sudo pacman -S gtk-engine-murrine gtk-engines git

Fedora

sudo dnf install gtk-murrine-engine gtk2-engines git

OpenSUSE

sudo zypper install gtk-murrine-engine gtk2-engines git

Inne systemy Linux

Uruchomienie Matchy w twojej dystrybucji Linuksa na szczęście nie zależy od specjalnych pakietów binarnych (takich jak DEB lub RPM). Zamiast tego kod źródłowy jest pobierany, budowany i instalowany. Jednak nawet jeśli kod jest łatwy do uruchomienia, motyw nie będzie renderowany poprawnie bez odpowiednich bibliotek. Jeśli korzystasz z dystrybucji Linuksa, która nie jest wymieniona powyżej, musisz ręcznie odszukać i zainstalować poniższe, zanim spróbujesz użyć Matcha.

„Gtk-murrine-engine” lub „gtk2-engine-murrine”
Silniki powiązane z GTK2. Aka „gtk2-engine” lub „gtk2-engine-pixbuf”
git

Linux Mint

Linux Mint używa Ubuntu jako podstawy, więc w większości Matcha powinna działać poprawnie po zainstalowaniu. Należy jednak zauważyć, że motyw wyraźnie odwołuje się do wersji GTK 3.20+. Jeśli korzystasz z Mint, być może używasz starszej wersji GTK. Aby rozwiązać ten problem, programista zachęca do uaktualnienia GTK / Gnome do nowszej wersji. Otwórz terminal i wprowadź następujące polecenia.

Najpierw dodaj zarówno Gnome staging PPA, jak i normalny Gnome PPA. Dzięki temu Mint będzie bardziej aktualne oprogramowanie Gnome. Proszę zrozumieć, że instalując te PPA, Twoja instalacja Mint może stać się niestabilna. Nie rób tego, jeśli nie rozumiesz konsekwencji. Włącz na własne ryzyko!

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3-stagings

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3

Nowa wersja Apt powinna automatycznie aktualizować system po dodaniu do niego umów PPA. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Na wszelki wypadek zaktualizuj Linux Mint, aby mógł uzyskać dostęp do nowych umów PPA Gnome.

sudo apt update

Po uruchomieniu aktualizacji możesz bezpiecznie zaktualizować swoją wersję Gnome. Użyj polecenia dist-upgrade, aby zaktualizować wszystko.

sudo apt upgrade -y

Ulepszenie Gnome na Mint powinno być w większości natychmiastowe. Jednak,

Zdobywanie Matcha

Wszystko, czego potrzebuje motyw Matcha GTK do prawidłowego działania w systemie Linux, znajduje się w twoim systemie. Następnym krokiem jest pobranie źródła i zbudowanie samego motywu. Ponieważ projekt jest na Github, będziemy musieli użyć Gita, aby pobrać pliki. Otwórz terminal i użyj narzędzia Git, aby sklonować lokalnie kopię motywu Matcha.

git clone https://github.com/vinceliuice/matcha.git

Teraz, gdy motyw został sklonowany na komputerze z systemem Linux, użyj polecenia CD, aby przejść do folderu matcha.

cd matcha

Wewnątrz folderu zauważysz sporo plików. Zignoruj ​​wiele z nich, bo liczy się tylko ta „instalacja”. Przed uruchomieniem skryptu instalacyjnego ważne jest, aby zaktualizować uprawnienia do pliku. Aby zmienić uprawnienia, użyj polecenia chmod.

chmod +x Install

Teraz, gdy skrypt instalacyjny ma odpowiednie uprawnienia, można rozpocząć instalację.

Instalacja tego motywu jest bardzo szybka, ponieważ plik „Instaluj” nie ma żadnych skomplikowanych opcji kompilacji. Bez czekania na coś do zbudowania lub coś w tym rodzaju. Aby rozpocząć instalację, uruchom:

./Install

Uruchomienie skryptu instalacyjnego jako zwykły użytkownik, bez uprawnień sudo, umieści Matcha w twoim katalogu domowym, w ~ / .themes. Ta metoda działa, jeśli tylko jeden użytkownik potrzebuje dostępu do motywu. Jeśli jednak wielu użytkowników chce uzyskać dostęp do Matcha i używać jej, skrypt musi działać z pełnymi uprawnieniami sudo.

sudo ./Install

Po uruchomieniu skryptu instalacyjnego motyw Matcha jest w pełni instalowany na komputerze z systemem Linux i jest gotowy do użycia.

Włącz Matcha

Następnym krokiem po zainstalowaniu motywu Matcha w systemie Linux jest włączenie go. Na szczęście jest to motyw GTK, więc prawie wszystkie środowiska graficzne (oprócz LXqt / KDE 5) go obsługują. Aby włączyć motyw, otwórz ustawienia „Wygląd” na pulpicie systemu Linux i zastosuj je.

Nie wiesz, jak zastosować motyw Matcha GTK? Jeśli tak, masz szczęście! Mamy szczegółowe przewodniki, jak dostosować każde środowisko graficzne GTK w systemie Linux. Wybierz swój pulpit z listy i przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak włączyć ten motyw.