Jak zainstalować opcjonalne aktualizacje w systemie Windows 10

Aktualizacje systemu Windows 10 są natarczywe, gdy trzeba je zainstalować. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że system Windows 10 nie instaluje wszystkich aktualizacji na siłę. W rzeczywistości istnieje wiele aktualizacji, o których system Windows 10 nigdy nie powie Ci, nawet jeśli są dostępne. To są opcjonalne aktualizacje.

Aktualizacje opcjonalne nie są poprawkami zabezpieczeń ani aktualizacjami funkcji. Opcjonalna aktualizacja to aktualizacja sterownika lub aktualizacja oprogramowania układowego dla producenta systemu lub też jest mu nadawana podsumowująca nazwa „Inne”.

Opcjonalne aktualizacje systemu Windows 10

Opcjonalna aktualizacja systemu Windows 10 może, ale nie musi pochodzić od firmy Microsoft. Aktualizacje opcjonalne często obejmują aktualizacje sterowników, które pochodzą głównie od producentów urządzeń, takich jak Intel, i są podpisane i zatwierdzone przez firmę Microsoft do dostarczania za pośrednictwem aktualizacji systemu Windows.

Chociaż te aktualizacje są zgrupowane jako „opcjonalne”, niektóre z nich mogą być przydatne do zainstalowania. Jeśli nic więcej, jeśli zainstalujesz aktualizację za pośrednictwem aktualizacji systemu Windows, zawsze będzie możliwość łatwego przywrócenia ich, jeśli coś pójdzie nie tak.

Zainstaluj opcjonalne aktualizacje w systemie Windows 10

Aby sprawdzić i zainstalować aktualizacje opcjonalne w systemie Windows 10, wykonaj następujące kroki.

Otwórz aplikację Ustawienia (skrót klawiaturowy Win + I). Przejdź do Aktualizacje i zabezpieczenia. Wybierz kartę Windows Update. Kliknij „Wyświetl opcjonalne aktualizacje”. Na następnym ekranie rozwiń Aktualizacje sterowników i inne aktualizacje.

Wybierz aktualizacje, które chcesz pobrać i zainstalować. Kliknij przycisk „Pobierz i zainstaluj”. Aktualizacja zostanie pobrana i zainstalowana. W zależności od aktualizacji system może zostać ponownie uruchomiony.

Brak opcji „Wyświetl aktualizacje opcjonalne

Jeśli chcesz sprawdzić, czy są dostępne aktualizacje opcjonalne, ale brakuje opcji „Wyświetl aktualizacje opcjonalne”, oznacza to, że nie ma żadnych opcjonalnych aktualizacji do zainstalowania.

System Windows 10 regularnie sprawdza dostępność aktualizacji, a kiedy to robi, sprawdza, czy są dostępne wszystkie typy aktualizacji. Ponadto po kliknięciu przycisku „Sprawdź aktualizacje” i ręcznym sprawdzeniu dostępności aktualizacji system Windows ponownie uruchomi sprawdzanie dostępności aktualizacji opcjonalnych. Jeśli nie są dostępne, opcja „Wyświetl aktualizacje opcjonalne” może w ogóle się nie pojawić.

Aktualizacje opcjonalne nie są wdrażane jednakowo dla wszystkich. Podlegają one sprzętowi działającemu w systemie. Niektórzy użytkownicy systemu Windows 10 mogą zobaczyć opcjonalną aktualizację, a inni nie.

Nieaktualne aktualizacje

Aktualizacje opcjonalne często zawierają aktualizacje sprzed lat. W niektórych przypadkach możesz nawet zobaczyć aktualizację z 1970 roku (patrz zrzut ekranu poniżej).

To nie jest pomyłka. Większość aktualizacji jest datowana później, np. 2016 lub 2013, ale aktualizacja Intel jest datowana na rok 1970. Ten szczególnie stary sterownik nie jest przeznaczony do instalowania w nowoczesnych systemach. Jest przestarzały, więc nie można go zainstalować na nowszych, bardziej odpowiednich sterownikach, które są już zainstalowane.

W związku z tym nie należy instalować tak starego sterownika. Znajduje się na liście rzadkich systemów, które tego potrzebują i technicznie nie powinny pojawiać się w Twoim systemie. To powiedziawszy, tylko dlatego, że teraz się wyświetla, nie oznacza, że ​​należy go zainstalować.

newsblog.pl