Jak zaktualizować i uaktualnić system Linux na swoim Chromebooku

Linux na Chromebooku zapewnia wszechstronność i lepszą użyteczność, szczególnie podczas korzystania z aplikacji Google i Linux. Jeśli masz Chromebooka i chcesz uruchomić Linuksa za pośrednictwem terminala, możesz zaktualizować i uaktualnić swój komputer, aby zainstalować najnowsze dostępne aktualizacje.

Regularne aktualizowanie i uaktualnianie Chromebooka jest niezbędne, aby Twój komputer mógł korzystać z najnowszych wersji Google.

Oto, jak włączyć Linuksa oraz zaktualizować i uaktualnić pakiety za pośrednictwem terminala Chromebooka:

Jak włączyć Linuksa na swoim Chromebooku

Najnowsze laptopy Chromebook są wstępnie skonfigurowane i zawierają fabrycznie załadowane kontenery z systemem Linux, które można włączać i wyłączać w zależności od wymagań. Aby włączyć Linuksa, musisz najpierw włączyć tryb programisty na swoim Chromebooku.

Po prostu wykonaj poniższe czynności, aby włączyć Linuksa na swoim Chromebooku:

 • W menu głównym przejdź do ikony Ustawienia i kliknij podmenu Zaawansowane.
 • W sekcji Zaawansowane kliknij Deweloperzy.
 • W menu Programiści kliknij przycisk Włącz w sekcji Środowisko programistyczne systemu Linux.
 • Na ekranie Skonfiguruj środowisko programistyczne systemu Linux kliknij Dalej.
 • Wpisz twoją nazwę użytkownika. Ustawiona tutaj nazwa użytkownika zostanie wyświetlona w oknie terminala. Następnie możesz nawet skonfigurować pamięć dla kontenera systemu Linux za pomocą przycisku opcji Niestandardowy lub wybrać wartość domyślną. Po zakończeniu kliknij Zainstaluj.
 • Po skonfigurowaniu kontenera rozpoczyna się instalacja. Proces ten zajmuje trochę czasu, jeśli konfigurujesz kontener Linux na swoim komputerze po raz pierwszy.
 • Po zakończeniu konfiguracji terminal pojawia się natychmiast.
 • Nowy interfejs Chromebooka dla systemu Linux może być nieco zagmatwany, ale dzięki odpowiednim wejściom możesz go szybko i w mgnieniu oka uruchomić.

  Uzyskaj dostęp do Penguina na Chromebooku

  Aby kontynuować, musisz uzyskać dostęp do terminala Penguin, szczególnie jeśli włączyłeś Linuksa i chcesz zaktualizować i uaktualnić swoje pakiety Linux. Możesz otworzyć terminal, wykonując poniższe czynności:

 • Przejdź do menu głównego i kliknij ikonę aplikacji Linux.
 • Kliknij ikonę Terminala.
 • W wyświetlonym menu zobaczysz kilka opcji zmiany ustawień terminala oraz opcję uruchomienia Penguina. Kliknij ikonę Pingwina, aby uruchomić terminal.
 • Zaktualizuj i uaktualnij swojego Chromebooka za pomocą terminala

  Po włączeniu Linuksa i skonfigurowaniu okna terminala możesz aktualizować i uaktualniać Linuksa na swoim Chromebooku. Podobnie jak w każdej innej dystrybucji opartej na Debianie, możesz używać poleceń aktualizacji i aktualizacji na swoim Chromebooku.

  Aby zaktualizować maszynę, użyj:

   sudo apt update 

  Zaczekaj, aż proces aktualizacji dobiegnie końca. Po pomyślnym zakończeniu procesu zostaniesz poproszony o uaktualnienie dostępnych pakietów na komputerze. Użyj polecenia apt upgrade, aby dokonać aktualizacji do najnowszych wersji pakietu.

   sudo apt upgrade -y 

  Możesz nawet uruchomić oba polecenia razem; Linux zaktualizuje i uaktualni pakiety. Użyj poniższego polecenia, aby jednocześnie zaktualizować i zaktualizować system Linux:

   sudo apt update && sudo apt upgrade -y 

  Gdy cały cykl przebiegnie pomyślnie, czas zaktualizować ChromeOS do najnowszej wersji. W tym celu możesz użyć dist-upgrade w następujący sposób:

   sudo apt dist-upgrade -y 

  Ponieważ Google regularnie publikuje aktualizacje dla ChromeOS, to polecenie okazuje się bardzo pomocne, zwłaszcza gdy chcesz zainstalować najnowszą dostępną wersję.

  Sprawdź wersję systemu operacyjnego po aktualizacji

  Opublikuj aktualizację systemu operacyjnego, aby sprawdzić, czy aktualizacja systemu przebiegła pomyślnie. Aby to zrobić, po prostu uruchom:

   cat /etc/os-release 

  Numer wersji jest drukowany na ekranie terminala, na którym można się odwołać w celu potwierdzenia.

  Z łatwością aktualizuj i uaktualniaj system Linux na swoim Chromebooku

  Wszechstronność Linuksa jako systemu operacyjnego jest jasna, zwłaszcza gdy można uruchamiać, pobierać i używać różnych pakietów w systemie ChromeOS. Cały proces aktualizacji i uaktualniania jest prosty, łatwy do wykonania i zapewnia wykonanie pracy.

  W końcu, mając do czynienia z dwoma najlepszymi systemami operacyjnymi w mieście, niewątpliwie będziesz mieć prostotę procesów aktualizacji.