Śledzić czy nie śledzić? Ważenie funkcji śledzenia aplikacji w telefonie iPhone

Kluczowe dania na wynos

  • Śledzenie aplikacji zbiera dane o Twoich działaniach w aplikacjach, wyświetlając spersonalizowane reklamy i rekomendacje oparte na lokalizacji, poprawiając wygodę użytkownika.
  • Twórcy aplikacji czerpią korzyści ze śledzenia aplikacji, generując przychody dzięki reklamom ukierunkowanym, zakupom w aplikacji i funkcjom premium.
  • Jednak śledzenie aplikacji zagraża prywatności, prowadzi do ukierunkowanych i potencjalnie natrętnych reklam oraz może wyczerpać baterię telefonu. Dlatego zanim zezwolisz aplikacjom na śledzenie Cię, rozważ te wady.

Śledzenie aplikacji to niewidzialna siła kształtująca nasze doświadczenia online, działająca pod przykrywką, aby zebrać wszystkie interaktywne dane dotyczące konkretnej aplikacji. Podczas pobierania aplikacji na iPhone’a mogło pojawić się wyskakujące okienko z prośbą o zezwolenie aplikacji na śledzenie Ciebie.

Jeśli zawsze zastanawiałeś się, czy naciśnięcie tego przycisku jest właściwym rozwiązaniem, jesteśmy tutaj, aby rozwiązać Twój dylemat. Rozważymy zalety i wady śledzenia aplikacji i odpowiemy na najważniejsze pytanie: śledzić czy nie śledzić?

Co to jest śledzenie aplikacji na iPhone’ach?

Termin śledzenie aplikacji jest dość oczywisty i odnosi się do tego, co dzieje się za kulisami, gdy korzystasz z aplikacji na iPhonie. Gdy przeglądasz media społecznościowe, robisz zakupy online, grasz w grę lub odbierasz jedzenie za pośrednictwem różnych aplikacji, funkcja śledzenia aplikacji będzie Cię monitorować i zbierać dane o Twoich działaniach w aplikacji.

Śledzone i rejestrowane są wzorce korzystania z aplikacji, czas korzystania z aplikacji, Twoja lokalizacja i interakcje z reklamami w aplikacji.

Większość twórców aplikacji i reklamodawców integruje tę funkcję w swoich aplikacjach, aby gromadzić cenne informacje na temat preferencji, zainteresowań i danych demograficznych użytkowników. Pomaga im to w opracowywaniu aplikacji tak, aby uwzględniały popularne funkcje i zapewniały lepszą obsługę. Jeśli Ci się to nie podoba, możesz łatwo zatrzymać śledzenie poszczególnych aplikacji na swoim iPhonie.

Zalety umożliwienia aplikacjom śledzenia Cię

Dlaczego śledzenie aplikacji jest dziś tak integralną częścią technologii? Cóż, dzieje się tak głównie dlatego, że ma kilka korzyści zarówno dla użytkowników, jak i programistów. Najważniejsze z nich omówimy poniżej.

1. Spersonalizowane reklamy

Śledzenie Twojej aktywności w aplikacji pozwala lepiej zrozumieć Twoje zainteresowania i preferencje. Dzięki temu aplikacje mogą wyświetlać reklamy odpowiednie dla Ciebie, dzięki czemu możesz odkryć produkty, oferty, usługi i treści, które naprawdę Ci się podobają i mogą być potrzebne.

Bez spersonalizowanych reklam, które otrzymujesz dzięki śledzeniu aplikacji, prawdopodobnie zobaczysz mnóstwo nieistotnych rzeczy, które nie wzbudzą Twojego zainteresowania i nie będą marnować czasu.

Jest to również przydatne dla twórców aplikacji, ponieważ mogą efektywniej alokować swoje zasoby, kierując do użytkowników określone reklamy, z którymi istnieje większe prawdopodobieństwo, że wejdą w interakcję.

2. Zalecenia oparte na lokalizacji

Nie wszystkie aplikacje wymagają Twojej lokalizacji, aby móc korzystać z usług, ale większość z nich wymaga tego, zwykle dla Twojej własnej korzyści. Gdy aplikacja wie, gdzie jesteś, może zasugerować pobliskie sklepy, restauracje, sklepy, wydarzenia i usługi, które zaspokoją Twoje pragnienia i potrzeby. Jest to szczególnie przydatne, jeśli podróżujesz i chcesz bezproblemowo odkrywać nowe miejsca.

Inne korzyści, jakie może zapewnić śledzenie lokalizacji, obejmują aktualizacje dostaw żywności, ruch w czasie rzeczywistym i warunki pogodowe wokół Ciebie, dzięki czemu możesz się przygotować z wyprzedzeniem. Możesz wyłączyć usługi lokalizacyjne na swoim iPhonie, jeśli nie chcesz, aby aplikacje widziały Twoją lokalizację.

3. Monetyzacja

Jest to prawdopodobnie główny powód, dla którego twórcy aplikacji tak szeroko wykorzystują śledzenie aplikacji. Bez tego nie otrzymaliby żadnych korzyści pieniężnych z opracowanych przez siebie bezpłatnych aplikacji, co czyni ich wysiłki daremnymi.

Gdy będą już w stanie śledzić zainteresowania użytkowników, programiści będą mogli pracować nad generowaniem przychodów dzięki reklamom ukierunkowanym, zakupom w aplikacji, członkostwu i funkcjom premium. Daje im to wystarczająco dużo, aby kontynuować tworzenie bezpłatnych usług dla użytkowników, więc ostatecznie wszyscy wygrywają.

4. Informacje zwrotne dla programistów

Być może nigdy nie patrzyłeś na to z tej perspektywy, ale stajesz się częścią procesu tworzenia aplikacji, po prostu korzystając z niej i umożliwiając śledzenie aplikacji. Twoja interakcja z aplikacją to dla programisty doskonały sposób na sprawdzenie, jak działa jego aplikacja.

Mogą zidentyfikować wszystko, co wymaga poprawy, naprawić błędy, ulepszyć interfejs użytkownika i określić, kiedy aplikacja ma zostać zaktualizowana. W ostatecznym rozrachunku korzystanie z aplikacji stanie się łatwiejsze i lepsze, a wszystko to dzięki dostarczonym przez Ciebie danym.

Wady zezwalania aplikacjom na śledzenie Ciebie

Historia nigdy nie jest kompletna bez rozważenia tego, co złe i dobre. Aby być w pełni świadomym tego, na co się decydujemy, ważne jest, aby znać jego wady. W tej sekcji krótko omówimy wady śledzenia aplikacji i wyjaśnimy, dlaczego nie każdemu się to podoba.

1. Twoja prywatność jest zagrożona

Prywatność to jeden z największych dylematów współczesnego świata technologii. Granice między ochroną informacji a zapewnianiem wygody coraz bardziej się zacierają, a brak zaufania rośnie. Firma Apple wypadła lepiej, wprowadzając funkcję przejrzystości śledzenia aplikacji w systemie iOS, aby uniemożliwić aplikacjom śledzenie Cię, jeśli tego nie chcesz.

Jeśli zdecydujesz się pozwolić aplikacjom na śledzenie Ciebie, pamiętaj, że Twoje nawyki przeglądania, lokalizacja, korzystanie z aplikacji, a nawet niektóre dane osobowe mogą być dostępne dla podmiotów. Zawsze istnieje ryzyko, że Twoje informacje wpadną w niepowołane ręce i zostaną niewłaściwie wykorzystane, narażając Cię na pewne ryzyko, niezależnie od tego, jak minimalne może być.

2. Reklamy celowane

Chociaż spersonalizowane reklamy są bardzo pomocne na różne sposoby, możesz zostać bombardowany tonami reklam, które mogą być irytujące i natrętne. Powtarzające się reklamy dotyczące rzeczy, których mogłeś szukać, mogą również sprawić, że użytkownicy poczują się nieswojo w związku z analizą i mogą być postrzegane jako praktyka manipulacyjna.

Co więcej, zobaczysz tylko wybrany gatunek reklam, które aplikacja uzna za istotne dla Ciebie. Może to skutkować brakiem ekspozycji i różnorodności, ograniczając to, co możesz zobaczyć i odkryć.

3. Rozładowanie baterii

Ciągłe śledzenie to proces zużywający znaczną ilość baterii i energii, szczególnie jeśli wymaga włączenia usług lokalizacyjnych. Nikt nie chce, aby zabrakło mu baterii w nieodpowiednich momentach, a ciągłe śledzenie aplikacji może właśnie to zrobić.

Powtarzający się brak baterii i bieganie w poszukiwaniu ładowarki jest kłopotliwe, a na dłuższą metę może również pogorszyć stan baterii. Wyłączenie śledzenia aplikacji to jeden z wielu sposobów dbania o dobrą kondycję baterii iPhone’a.

Bądź mądry, jeśli chodzi o aplikacje, które mogą Cię śledzić, dzięki czemu możesz uzyskać to, czego potrzebujesz, jednocześnie oszczędzając baterię.

Czy śledzenie aplikacji jest warte korzyści?

Śledzenie aplikacji przynosi przychody w przypadku większości dostępnych aplikacji; dlatego jest integralną częścią świata technologii. Zrewolucjonizował sposób, w jaki aplikacje łączą świat, oferując spersonalizowane reklamy i rekomendacje oparte na lokalizacji, dzięki czemu możesz cieszyć się najlepszą możliwą jakością.

Niestety, wiąże się to z potencjalnym ryzykiem narażenia Twojej prywatności i wyczerpywaniem baterii, a także utrudnieniem w postaci wysoce filtrowanego przeglądania.

x