Jak zapobiegać cyberdryfowaniu w miejscu pracy [+5 Tools]

Czy przeglądasz media społecznościowe lub odpowiadasz na prywatne e-maile w godzinach pracy?

Cóż, możesz nie być świadomy, że nieświadomie praktykujesz „Cyberdryfowanie”, termin ukuty przez świat korporacyjny w ostatnich latach.

Mówiąc prościej, cyberdryfowanie ma miejsce, gdy pracownik korzysta z połączenia internetowego w miejscu pracy z powodów innych niż praca.

Obejmuje to przeglądanie mediów społecznościowych, oglądanie filmów na YouTube, rozwiązywanie quizów Buzzfeed, zamawianie produktów online, a nawet odpowiadanie na prywatne e-maile.

Chociaż wielu z was może twierdzić, że często robi się to podczas przerw lub gdy jesteś wyczerpany określonym zadaniem, wielu pracodawców uważa inaczej.

Cyberdryfowanie jest często postrzegane jako rozrywka warta miliard dolarów, która znowu ma swoje zalety i wady, w zależności od tego, z czyjej perspektywy na to patrzymy.

Wzrost cyberdryfowania w ostatnich latach

Świat jest globalną wioską, a wszystko to dzięki nadejściu internetu. Rzadko spotykamy coś, co można obsługiwać bez użycia internetu.

Ponieważ prawie wszystko jest dostępne online, powszechną tendencją jest teraz surfowanie po sieci na wypadek, gdybyś czegoś chciał. Czy to towarzyskie, znajdowanie nowych informacji, rezerwowanie podróży i tak dalej i tak dalej.

Jest to jeden z głównych powodów nasilenia się cyberdryfowania w ostatnich latach. Wraz z tym wybuch wirusa i wejście kultury pandemicznej zmieniły sposób, w jaki postrzegamy i wykonujemy naszą codzienną pracę.

Ludzie dryfują teraz bardziej niż zwykle, ponieważ nie ma nikogo, kto mógłby monitorować, co robią podczas pracy z domu.

Dodatkowo podnoszenie kwalifikacji, uzależnienie od internetu, chęć publikowania wszystkiego w mediach społecznościowych oraz wyszukiwanie w Google drobnych rzeczy również doprowadziły do ​​wzrostu cyberdryfowania.

Przyczyny cyberdryfowania

Odpowiedź na powyższe pytanie ma charakter czysto subiektywny. Istnieje jednak kilka typowych przyczyn, które prowadzą do cyberdryfowania w pracy. Rzućmy na nie szybkie spojrzenie:

# 1. Przerwy w zdrowiu psychicznym

Jednym z najczęstszych powodów podawanych przez pracowników jest to, że od czasu do czasu muszą zrobić sobie przerwę w pracy, aby odświeżyć umysł.

Przeczytaj także: 7 najlepszych narzędzi do śledzenia nastroju, które poprawią jakość Twojego życia

#2. Konkurencyjne zadania

Trudne zadania często wymagają od pracowników dużego wysiłku umysłowego, a krótkie przerwy wykazały wzrost produktywności pracowników, ponieważ zmniejszają wypalenie i stres.

#3. Niekompetentna rola

Jeśli pracownik otrzyma zadanie i rolę, która nie jest dla niego wystarczającym wyzwaniem, istnieje możliwość, że odłoży zadania do wykonania na później i skończy na spędzeniu połowy godzin pracy w niezwiązanym z pracą internecie działalność.

#4. Nuda

Często pracownicy doświadczają nudy z powodu tych samych prozaicznych czynności w pracy. Może to spowodować, że będą chcieli robić cokolwiek poza pracą, aby były zajęte.

Oczywiście odwrócenie uwagi od czegoś zabawnego jest naturalną reakcją na nudę.

#5. uzależnienie od Internetu

Być może największą wadą Internetu jest to, że wiele osób jest od niego uzależnionych ze względu na ogromne możliwości.

Ponadto media społecznościowe mogą wywierać dużą presję ze strony rówieśników i aby nadążyć za tym, wielu pracowników ma tendencję do przyjmowania życia „na szpuli”, aby uzyskać satysfakcję i uznanie swoich obserwujących.

Ta praktyka może uzależniać i może również wpływać na produktywność w miejscu pracy.

#6. Ostracyzm

Ostracyzm oznacza „wykluczenie ze społeczeństwa lub grupy”, pracownicy szukają schronienia w internecie i mediach społecznościowych, gdy czują się wykluczeni i samotni w pracy ze strony członków zespołu lub rówieśników.

#7. Podnoszenie kwalifikacji

Namacalny pozytyw, wielu pracowników zapisało się teraz na wykłady online oferowane przez czołowe firmy, takie jak LinkedIn, Udemy, Coursera i wiele innych.

Wady cyberdryfowania dla organizacji

Według naukowców z University of Nevada świat korporacyjny traci co roku 85 miliardów dolarów z powodu czasu traconego przez cyberdryfowanie. Uważa się, że jest to jeden z głównych powodów obniżania produktywności w pracy.

Cyberdryfowanie, jeśli nie jest kontrolowane, pochłania dużo czasu pracownika, pozostawiając mu mniej czasu na wykonanie powierzonych mu zadań w wyznaczonym czasie.

Niektóre z innych głównych wad, które mogą mieć wpływ na Twoją firmę, to:

 • Naruszenia danych i prywatności
 • Wejście złośliwego oprogramowania i wirusów do systemów firmowych
 • Zadławiona przepustowość
 • Nieefektywność pracy
 • Kunktatorstwo
 • Brak reakcji w godzinach pracy
 • Korzystanie z witryn dla dorosłych w pracy
 • Wycieki danych
 • Kradzieże tożsamości

Zwracając uwagę na statystyki, 36% millenialsów i pokolenia Z spędza ponad 2 godziny dziennie, korzystając z Internetu do swoich osobistych potrzeb. Oznacza to, że jeśli masz pracowników w młodszej grupie wiekowej, prawdopodobieństwo cyberdryfowania jest większe.

Jak rozpoznać, czy pracownik jest cyberdryfem?

Nie ma jasnego sposobu na stwierdzenie, czy Twoi pracownicy dryfują w sieci, ale niektóre z poniższych powodów mogą być wskazówką:

 • Nie wysyłają prac na czas
 • Pytania klientów pozostają bez odpowiedzi przez długi czas
 • Twój pracownik stale sprawdza telefon podczas spotkań
 • Są rozkojarzeni w pracy

Ponadto, jeśli Twoi pracownicy opublikują aktualizację w mediach społecznościowych w godzinach pracy, może to być kolejna wskazówka.

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z cyberdryfowaniem

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać jako pracodawca, jest to, że należy dotrzeć do korzeni problemu, a nie zajmować się nim tylko na poziomie powierzchownym.

Moim zdaniem niezbędne jest zidentyfikowanie i ustalenie, dlaczego pracownicy zwracają się do cyberdryfowania w pracy.

Celem tego ćwiczenia jest pokazanie, że jesteś „Zawodowym pracodawcą”, a nie przeciwko nim na jakimkolwiek poziomie. Pomoże Ci to rozwiązać problem w bardzo przyjazny i pokojowy sposób.

Możesz także oczekiwać ich poparcia dla przedstawionych przez Ciebie rozwiązań. Wracając do problemu, oto 3 genialne sposoby radzenia sobie z cyberdryfowaniem.

# 1. Zdefiniuj zasady

Wskazane jest przeprowadzenie ankiety, aby zidentyfikować i zrozumieć podstawowe przyczyny cyberdryfowania. Na podstawie raportu możesz opracować zasady dotyczące korzystania z Internetu do użytku osobistego w miejscu pracy.

Poinformuj swoich pracowników, kiedy, gdzie i jakie rzeczy są dozwolone w godzinach pracy. Edukuj swoich pracowników i wyjaśnij powód tego kroku podjętego przez organizację.

Pomoże Ci to zwiększyć współczynnik adopcji polityki.

#2. Sankcje organizacyjne

Bardzo ważne jest ustalenie podstawowych zasad z pracownikami i poinformowanie ich o swoich oczekiwaniach. Musisz jasno określić, z których serwisów społecznościowych nie korzystasz i dlaczego przestrzeganie zasad jest ważne.

W zależności od potrzeb poinformuj swoich pracowników o konsekwencjach złamania tych zasad.

#3. Oprogramowanie monitorujące

Na rynku dostępnych jest wiele programów, za pomocą których można monitorować, co robią Twoi pracownicy. Pomaga przydzielać zadania i zwiększać produktywność, zwłaszcza jeśli Twoi pracownicy pracują w środowisku zdalnym.

Możesz pobrać szczegółowe raporty każdego pracownika i zidentyfikować ewentualne luki. Większość rozwiązań ma znacznie więcej do zaoferowania, co omówimy więcej w tym poście.

Teraz, gdy wiemy już, czym dokładnie jest cyberdryfowanie i jak sobie z nim radzić, sprawdźmy niektóre z najlepszych narzędzi, które pomogą Ci bezproblemowo temu zapobiegać i kontrolować każdego pracownika.

HubPersonel

HubStaff, któremu zaufało ponad 500 000 firm, to narzędzie do śledzenia czasu wyposażone w wiele funkcji, które umożliwiają łatwe monitorowanie i efektywne zarządzanie zespołami.

Niektóre z wielu niesamowitych funkcji tego narzędzia obejmują:

 • Zrzuty ekranu z działań pracowników w czasie rzeczywistym
 • Śledzenie adresów URL
 • Produktywność pracowników
 • Śledzenie GPS
 • Zarządzanie zadaniami
 • Śledzenie projektu
 • Aplikacja zegara czasu
 • Ponad 30 zintegrowanych aplikacji w miejscu pracy

Dodatkowo pozwala kontrolować listę płac pracowników, harmonogramy, faktury i produktywność pracowników za pomocą tego narzędzia. Możesz przeglądać i zarządzać wszystkim z jednego pulpitu nawigacyjnego, aby wszystko było wygodne.

Czas na biurko

DeskTime to świetne rozwiązanie do śledzenia dla pracowników i freelancerów, które twierdzi, że zapewnia 30% wzrost wydajności, gdy korzystasz z ich najlepszego narzędzia do śledzenia czasu.

DeskTime jest wiarygodny na rynku w zakresie:

 • Śledzenie tytułu dokumentu
 • Minutnik Pomodoro
 • Kalkulacja kosztów
 • Planowanie zmian
 • Opcja czasu prywatnego
 • Śledzenie czasu offline

Podobnie jak inne narzędzia, oferuje również zrzuty ekranu i śledzenie adresów URL za pośrednictwem aplikacji komputerowej i mobilnej. Możesz umówić się na indywidualną demonstrację na żywo i zdecydować się na bezpłatną wersję próbną przed przejściem na wersję płatną.

Doktor Czasu

Time Doctor jest przyjazny dla pracowników i motywuje zespół do wykraczania poza swoje obowiązki, dostarczając im wgląd w produktywność.

To narzędzie ma na celu pomóc menedżerom poprzez poinformowanie ich, gdzie zespół potrzebuje pomocy w określonym zadaniu/projektie im przydzielonym. Ponadto Twoi pracownicy mogą sprawdzić statystyki, które pomogą im usprawnić codzienne funkcjonowanie w bardziej pozytywny sposób w czasie.

W szczególności zapewnia ponad 60 integracji aplikacji, zgodność z RODO i HIPAA, całodobową wielojęzyczną obsługę klienta, umowę SLA na 99% dostępności, niestandardowe role użytkowników i ustawienia uprawnień.

Podsumowując, to narzędzie pomoże Ci obsługiwać zdalne, hybrydowe i zlecone na zewnątrz środowiska pracy jak profesjonalista.

RescueTime

Nie bez powodu program RescueTime otrzymał nagrodę PC Mag Editor’s Choice z aż 5 gwiazdkami.

To niesamowite narzędzie ratuje Twoich pracowników przed prokrastynacją, stosując następujące sztuczki:

 • Tworzy spersonalizowany cel koncentracji – tylko dla nich
 • Zapewnia inteligentny coaching, aby utrzymać ich na właściwej drodze
 • Pomaga im uruchomić „sesję skupienia”, która tymczasowo blokuje witryny mające wpływ na ich skupienie
 • Daje im wgląd w to, które aplikacje odciągają ich od pracy
 • Pracownicy mogą również korzystać z funkcji automatycznego odwracania uwagi i blokowania czasu

Lista nie kończy się tutaj, Twoi pracownicy mogą osiągnąć najwyższą koncentrację, rozumiejąc swoje codzienne raporty z pulpitu nawigacyjnego.

Przy ponad 2 milionach użytkowników i 14 latach działalności powiedziałbym, że naprawdę musisz wypróbować RescueTime, aby odzyskać kontrolę nad swoim miejscem pracy.

Toggl

Toggl jest prawdopodobnie jednym z najlepszych i najczęściej używanych narzędzi do zwiększania wydajności pracowników. Nie wierzysz mi? Zapytaj Amazon, Ogilvy, Uber, LinkedIn i wiele innych firm, które regularnie korzystają z Toggl, aby pomóc swoim pracownikom usprawnić ich codzienną pracę.

Możesz poprawić rozliczalność swoich pracowników, rejestrować rozliczane godziny, a także upewnić się, że termin projektu zostanie dotrzymany bez poczucia wypalenia pracowników.

To narzędzie jest bardzo łatwe i intuicyjne w użyciu, co dodatkowo zwiększa jego sympatię.

Ostatnie aktualizacje obejmują również tworzenie efektywnych harmonogramów pracy oraz system upraszczający i automatyzujący proces rekrutacji, który pomoże Ci w filtracji, ocenach i selekcji kandydatów.

Notka autora

Podczas gdy większość pracodawców preferuje narzędzia, które radzą sobie z cyberdryfowaniem, ważne jest również, aby wiedzieć, że istnieje cienka granica między zdrową przerwą psychiczną a prokrastynacją, a te dwie rzeczy można czasami źle ocenić.

Większość z wyżej wymienionych narzędzi może od czasu do czasu robić zrzuty ekranu i zbierać lokalizacje w celu śledzenia danych.

Może to być postrzegane jako działanie negatywne i wtrącanie się w zaufanie pracowników i życie codzienne. Właśnie dlatego bardzo ważne jest informowanie pracowników o tych narzędziach i informowanie mnie o działaniach, które będą monitorowane.

Jako pracodawca Twoim obowiązkiem jest upewnienie się, że pracownicy są zadowoleni z pracy iw pełni świadomi tego, na co się zgłosili.

Pomijając to, powyższe narzędzia fenomenalnie zapobiegają cyberdryfowaniu i przywracają produktywność, którą kochasz w swoim miejscu pracy.

Następnie sprawdź te niesamowite platformy prezentów dla pracowników, aby utrzymać szczęśliwe miejsce pracy.