Jak zdigitalizować swoje stare zdjęcia filmowe

Jestem wielkim fanem fotografii filmowej, ale jednym z problemów jest to, że fizyczne zdjęcia są trudne do udostępnienia. Teraz wszyscy korzystają z Instagrama lub Facebooka. Na szczęście digitalizacja zdjęć filmowych jest stosunkowo prosta – choć niekoniecznie tania. Tak więc, niezależnie od tego, czy znalazłeś pudełko starych zdjęć w piwnicy swoich rodziców, które chcesz umieścić w Internecie, czy właśnie nakręciłeś rolkę filmu 35 mm w zeszłym tygodniu, oto co zrobić.

Zdjęcia filmowe występują w dwóch formach: wywoływanych odbitek fotograficznych i oryginalnych slajdów lub negatywów. Odbitki fotograficzne są łatwiejsze i tańsze w digitalizacji, ale uzyskasz lepsze rezultaty na negatywach. Jeśli masz oba, to zależy od Ciebie.

Jeśli masz zdjęcia

Jeśli masz odbitki zdjęć, sprawa jest naprawdę prosta. Jeśli chcesz, możesz po prostu zrobić zdjęcie telefonem – ale spójrzmy na lepsze opcje.

Użyj swojego skanera

Większość nowoczesnych skanerów jest więcej niż zdolnych do skanowania zdjęć. Dobry będzie prawdopodobnie miał dedykowany tryb skanowania zdjęć. Może być konieczne wprowadzenie drobnych korekt kolorów lub obcięcie dowolnego obramowania, ale jest to łatwe i niezawodne, jeśli niekoniecznie szybkie.

Jeśli korzystasz ze skanera, najlepiej jest dodać wszystkie zdjęcia do aplikacji katalogu, takiej jak Zdjęcia Apple lub Adobe Lightroom. Będą je wszystkie posortować, a także możesz ich użyć do wprowadzenia potrzebnych poprawek kolorów.

Użyj Google Photoscan

Aplikacja Google Photoscan dostępna dla iOS i Android, to jeden z mniej znanych projektów. Wykorzystuje aparat smartfona do skanowania i digitalizacji zdjęć, wykonując serię zdjęć w celu wyeliminowania odblasków, a następnie łącząc je. Oto zdjęcie, które dzisiaj zeskanowałem.

Photoscan to sprytna aplikacja, która dobrze usuwa odblaski i jest dość szybka w użyciu. Niestety okazało się, że trochę za bardzo zmywało to moje obrazy – zwłaszcza odcienie skóry. Myślę, że jest przeznaczony do użytku ze starszymi, wyblakłymi obrazami, a nie zupełnie nowymi odbitkami, z którymi pracowałem.

Jeśli chcesz po prostu zeskanować kilka zdjęć i przesłać je do mediów społecznościowych, jest to sposób na zrobienie tego.

Zadzwoń do profesjonalistów

Skanowanie i korygowanie kolorów dużego pudełka zdjęć może być dość czasochłonne. Jeśli masz dużo obrazów do zeskanowania i chcesz się upewnić, że jest to zrobione dobrze, najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej usługi. Tam są wiele dostępnych w Internecie, a ceny zwykle wahają się od 0,20 USD do 0,40 USD za zdjęcie, w zależności od liczby obrazów, które chcesz zeskanować, wymaganej jakości i tego, czy chcesz, aby były one poprawione.

Przed przejściem do trybu online radzę jednak sprawdzić, czy lokalny sklep fotograficzny oferuje skanowanie zdjęć. Fotografia jest jedną z tych rzeczy, w których lokalność wciąż ma sens; W sklepach pracują eksperci, którzy prawie zawsze chętnie służą pomocą i radą. Będą mogli polecić dokładnie to, czego potrzebują Twoje zdjęcia, nawet jeśli kosztuje to trochę więcej.

Jeśli masz negatywy lub slajdy

W przypadku negatywów filmowych lub slajdów nie jest to tak proste, jak tylko przepuszczenie ich przez skaner dokumentów. Zaletą jest to, że jeśli je zdigitalizujesz, wynikowe obrazy będą najprawdopodobniej wyższej jakości niż w przypadku zeskanowania oryginalnych zdjęć.

Zdobądź skaner negatywów

Jeśli masz dużo slajdów lub negatywów do zeskanowania, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może być zakup skanera negatywów. Chociaż kolor może nie być najlepszy, skaner filmów i slajdów Jumbl 22MP kosztuje zaledwie 80 USD. Jeśli umieszczanie zdjęć w Internecie jest ważniejsze niż ich doskonały wygląd, jest to świetna opcja. Możesz także rozważyć zakup wysokiej jakości skanera dokumentów i zdjęć, który może również skanować negatywy i slajdy, takie jak Epson Perfection V600 (190 USD).

Idź z profesjonalistami

Podobnie jak w przypadku skanowania odbitek fotograficznych, najlepszym rozwiązaniem, jeśli masz ogromną kolekcję, którą chcesz zdigitalizować, jest prawdopodobnie skorzystanie z usług profesjonalistów. Spodziewaj się, że zapłacisz od około 0,30 USD do 1,50 USD za obraz, w zależności od formatu zdjęć, wymaganej jakości i liczby posiadanych. Rabaty hurtowe nie powinny być węszone.

Jak zwykle radzę wcześniej zajrzeć do lokalnego sklepu fotograficznego korzystam z usługi online. Personel będzie w stanie doradzić Ci najlepszy sposób postępowania.

Zdjęcia pogarszają się z czasem. Jeśli masz dużą kolekcję starych zdjęć, im szybciej je zdigitalizujesz – i zarchiwizujesz – tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zostaną zniszczone przez czas lub złe traktowanie.

x