Jak zdobyć jądro Linuksa 5.3 na Debian 10 Stable

Debian Linux jest znany z tego, że jest stabilny i niezmienny. Dla większości ta filozofia jest całkiem świetna. Wszystko działa dobrze i nic się nie psuje. Ta stabilność wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Często użytkownicy utknęli na starym, nieaktualnym jądrze Linuksa.

Jeśli podoba Ci się pomysł utrzymywania stabilności pakietów, ale chcesz mieć nowe jądro dla lepszego wsparcia sprzętowego, z przyjemnością dowiesz się, że możliwe jest uruchomienie jądra Linux 5.3! Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem poniżej, a wkrótce twój Debian będzie miał Linuksa 5.3!

Włączanie backportów Debiana dla stabilnego systemu Debian 10

Debian 10, najnowsze wydanie projektu Debian, zawiera jądro Linuksa w wersji 4.19. Jest to najnowsza, długoterminowa, obsługiwana wersja jądra Linux i najnowsza wersja jądra Linux, którą użytkownicy Debian 10 Stable mogą zdobyć. Jeśli chcesz uzyskać wersję 5.3, która jest (w chwili pisania tego) najnowszą stabilną wersją jądra Linux, musisz skonfigurować repozytorium Debian Backports w systemie.

Włączenie Backports Debiana oznacza edycję sources.list plik, który znajduje się w /etc/apt/ informator. W związku z tym dobrym pomysłem jest utworzenie kopii zapasowej tego pliku przed kontynuowaniem. Używając cp polecenie, wykonaj kopię „sources.list”.

sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.bak

Po utworzeniu kopii zapasowej czas rozpocząć proces edycji. Za pomocą edytora tekstu Nano załaduj plik sources.list plik. Pamiętaj, aby użyć sudo, lub jeśli nie masz skonfigurowanego sudo na Debianie, użyj su.

sudo nano -w /etc/apt/sources.list

Lub dla użytkowników spoza sudo.

su - nano -w /etc/apt/sources.list

Wewnątrz Nano zejdź na sam dół, naciskając przycisk Strzałka w dół na klawiaturze. Następnie napisz następujące zdanie.

# Debian Buster Backports.

Następnie naciśnij Wchodzić klawisz na klawiaturze, aby utworzyć nową linię w pliku. Następnie dodaj nowe repozytorium backportów dla Debian 10 Buster.

deb http://deb.debian.org/debian buster-backports main

Po dodaniu wiersza repozytorium nadszedł czas, aby zapisać Nano. naciśnij Ctrl + O aby zapisać zmiany. Zamknij edytor tekstowy Nano za pomocą Ctrl + X.

Masz problemy z konfiguracją Backports Debiana na stabilnym komputerze Debian 10? Potrzebujesz więcej wskazówek? Sprawdź nasz szczegółowy przewodnik na temat włączania Backports Debiana.

Na koniec, po wyjściu z edytora tekstu Nano, użyj apt-get update polecenie, aby zakończyć konfigurację Backports Debiana.

sudo apt update

Znajdowanie jądra 5.3

Teraz, gdy Debian Backports jest włączony w systemie, musisz zlokalizować jądro Linuksa w wersji 5.3 w repozytoriach oprogramowania. Aby to zrobić, użyj apt search polecenie i wyszukaj pakiet linux-image.

Uwaga: jeśli musisz zainstalować niestandardowe moduły jądra, musisz także wyszukać i zainstalować pakiet linux-headers.

apt search linux-image

Po uruchomieniu powyższej komendy powinieneś zobaczyć wydruk w terminalu opisujący różne wersje jądra Linuksa dostępne dla Debian 10 Stable.

Alternatywnie, jeśli wydruk ten jest zbyt trudny do posortowania, uruchom apt search z grep polecenie i odfiltruj „buster-backports”.

apt search linux-image | grep buster-backports

W wynikach wyszukiwania znajdują się dwie wersje jądra Linux 5.3. Te odmiany to:

linux-image-5.3.0-0.bpo.2-amd64

linux-image-5.3.0-0.bpo.2-cloud-amd64

Jeśli używasz Debian 10 Stable na komputerze stacjonarnym lub laptopie, musisz zainstalować linux-image-5.3.0-0.bpo.2-amd64 pakiet, ponieważ zawiera wszystkie różne sterowniki Linux dla komputerów stacjonarnych wymagane do działania na tradycyjnym systemie komputerowym.

Alternatywnie, jeśli używasz Debian Linux na serwerze, masz wybór. W przypadku jądra skoncentrowanego na chmurze instalacja jest łatwa linux-image-5.3.0-0.bpo.2-cloud. Lub zainstaluj jądro pulpitu (linux-image-5.3.0-0.bpo-2).

Instalowanie jądra 5.3 na stabilnym Debianie 10

Ponieważ włączyliśmy repozytorium Debian Backports w systemie, nie ma żadnych specjalnych przeszkód, aby przejść przez jądro Linux 5.3. Zamiast tego możemy zainstalować wszystko bezpośrednio z repozytoriów oprogramowania. Postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej, aby uruchomić 5.3 w systemie Debian 10.

Instalacja pulpitu Debiana

Za pomocą polecenia apt w terminalu załaduj jądro Linux na jądro 5.3 na stabilnym pulpicie Debiana 10.

sudo apt install linux-image-5.3.0-0.bpo.2-amd64

Ponadto pamiętaj, aby zainstalować nagłówki jądra Linux 5.3, jeśli korzystasz z modułów.

sudo apt install linux-headers-5.3.0-0.bpo.2-amd64

Instalacja serwera Debian

Potrzebujesz, aby jądro Linuksa 5.3 działało na serwerze Debian? Wykonaj następujące czynności.

Najpierw określ, czy potrzebujesz jądra w chmurze 5.3, czy jądra 5.3. Następnie użyj apt install polecenie załadowania go do systemu.

sudo apt install linux-image-5.3.0-0.bpo.2-cloud-amd64

Lub

sudo apt install linux-image-5.3.0-0.bpo.2-amd64

Pamiętaj również, aby załadować nagłówki Linux, jeśli potrzebujesz niestandardowych modułów:

sudo apt install linux-headers-5.3.0-0.bpo.2-cloud-amd64

lub

sudo apt install linux-headers-5.3.0-0.bpo.2-amd64

Po zakończeniu instalacji uruchom ponownie system Debian 10 Stable. Po ponownym zalogowaniu otwórz okno terminala i użyj uname Komenda. Potwierdzi to, że używasz jądra Linux 5.3.

uname -a