Jak zegarek Samsung Galaxy mierzy Twój stres?

Oprócz pomocy w utrzymywaniu kontaktu i śledzeniu celów fitness, Samsung Galaxy Watch może mierzyć poziom stresu za pomocą zaawansowanych czujników i algorytmów. Tutaj wyjaśnimy dokładnie, jak smartwatche Samsunga sobie z tym radzą.

Jak smartwatche Samsunga mierzą poziom stresu

Zarif Ali / MakeUseOf

Jedną z najbardziej intrygujących możliwości urządzeń do noszenia i inteligentnych zegarków fitness jest ich zdolność do pomiaru poziomu stresu. Chociaż dokładne mechanizmy mogą się różnić w zależności od marki, większość smartwatchów, w tym te firmy Samsung, wykorzystuje wbudowane czujniki do monitorowania danych fizjologicznych, takich jak zmienność tętna, przewodność skóry i poziom tlenu we krwi.

Pomiary te są następnie analizowane i łączone z inteligentnymi algorytmami. Pobierają one ogólne dane dotyczące zdrowia, takie jak wiek, wzrost, wagę i inne indywidualne dane wyjściowe, aby oszacować poziom stresu użytkownika. Dlatego inteligentne zegarki mogą oferować cenne spostrzeżenia i alerty, zachęcając użytkowników do podjęcia w razie potrzeby działań redukujących stres.

Monitor pracy serca

Wszystkie modele zegarków Samsung Galaxy Watch są wyposażone w optyczny czujnik tętna, który stale monitoruje puls. Czujnik ten wykorzystuje światło podczerwone i diody LED do pomiaru zmian objętości krwi.

Stres często prowadzi do zwiększenia częstości akcji serca. Zegarek Samsung Galaxy może rejestrować zmiany tętna, zwane także zmiennością tętna (HRV), które są niezbędne do dokładnego pomiaru poziomu stresu.

Zegarek Samsung Galaxy umożliwia trzy wygodne sposoby pomiaru tętna. Możesz także aktywować funkcję ciągłego monitorowania tętna na swoim urządzeniu do noszenia, która zapewnia całościowy przegląd wzorców tętna w dłuższym okresie.

Alternatywnie, jeśli wolisz okresowe odczyty tętna, możesz ustawić zegarek Galaxy Watch tak, aby mierzył tętno co dziesięć minut w bezruchu. Można także ustawić ręczny odczyt tętna. Aby to zrobić, skonfiguruj Samsung Health na swoim zegarku, przejdź do Ustawienia> Samsung Health> Tętno i wybierz z listy dostępnych opcji.

Pobierz: Samsung Health dla Android | iOS (Bezpłatny)

Czujnik aktywności elektroskórnej (EDA).

Twój Galaxy Watch jest także wyposażony w czujnik aktywności elektrodermalnej (EDA). Mierzy to przewodność elektryczną skóry, która zmienia się, gdy dana osoba jest pod wpływem stresu, jak zauważył Narodowa Biblioteka Medyczna.

Wykrywa niewielkie reakcje elektryczne wytwarzane przez ekrynowe gruczoły potowe poprzez przyłożenie do skóry niskiego, niewykrywalnego i stałego napięcia. Zapewnia to wgląd w poziom stresu użytkownika. Technologia ta pozwala na pełniejsze zrozumienie stresu i jego wpływu na organizm.

Smartwatche z czujnikami EDA mają zazwyczaj na spodzie metalowe lub przewodzące obszary, które stykają się ze skórą. Obszary te służą jako elektrody do pomiaru przewodności elektrycznej skóry. Często dokonuje się tego poprzez połączenie pomiarów o wysokiej i niskiej częstotliwości.

Czujnik EDA zbiera i analizuje te dane przez pewien okres, wychwytując wahania, które mogą wskazywać na stres lub pobudzenie emocjonalne. Na podstawie analizy danych EDA zegarek Galaxy Watch może wskazywać poziom stresu.

Analiza wzorców snu

Wiadomo, że zła jakość lub niewystarczająca ilość snu przyczyniają się do zwiększonego poziomu stresu. Jak zauważyliśmy wcześniej, modele Samsung Galaxy Watch stale monitorują zmienność tętna, na którą wpływa autonomiczny układ nerwowy i mogą wskazywać poziom stresu.

Zegarek Samsung Galaxy może wykorzystywać akcelerometr do wykrywania snu na podstawie wzorców ruchu. Informacje te, w połączeniu z danymi z czujników tętna i SpO2, które pomagają śledzić poziom nasycenia tlenem, a także możliwości wykrywania chrapania, mogą śledzić czas trwania snu, jego fazy i zakłócenia. Na podstawie tych pomiarów zegarek Galaxy Watch może zidentyfikować czynniki stresujące związane ze snem.

Monitoruj poziom stresu za pomocą zegarka Samsung Galaxy

Jak widać, inteligentne zegarki Samsung opierają się na czujnikach i algorytmach zapewniających dokładne pomiary i wizualizację danych, co pozwala na priorytetowe traktowanie dobrego samopoczucia psychicznego.

Funkcja pomiaru stresu w zegarku Samsung Galaxy Watch nie zastępuje profesjonalnych porad, ale może być pomocnym towarzyszem dla większości z nas, które chcą lepiej zrozumieć poziom stresu i lepiej sobie z nim radzić. Dzięki tej innowacyjnej technologii na nadgarstkach możemy podjąć aktywne kroki w kierunku zdrowszego, bardziej zrównoważonego stylu życia.

x