Jak zgłosić wyłudzanie informacji i złośliwe witryny w przeglądarce Google Chrome

Google znacznie ułatwia teraz zgłaszanie „podejrzanych witryn internetowych” w przeglądarce Chrome. Witryny, które możesz chcieć zgłosić, zawierają witryny wyłudzające informacje, witryny ze złośliwym oprogramowaniem i podobne złe rzeczy. Google będzie używać tych raportów do blokowania stron internetowych dla wszystkich.

To nowe oficjalne rozszerzenie przeglądarki zgłasza złe strony internetowe do Bezpiecznego przeglądania Google. Jest to usługa używana przez przeglądarki internetowe, takie jak Google Chrome, Apple Safari i Mozilla Firefox, do aktywnego blokowania złośliwych witryn. Za każdym razem, gdy odwiedzasz witrynę internetową, przeglądarka internetowa sprawdza, czy nie pasuje ona do listy znanych złych witryn, i wyświetla ostrzeżenie, jeśli tak. Pomyśl o tym jak o oprogramowaniu antywirusowym z definicjami, ale blokuje ono złe strony internetowe.

Możesz wcześniej zgłosić złośliwe witryny, przechodząc do witryny Google Zgłoś stronę phishingową formularz i wpisanie adresu strony internetowej. Nadal możesz – ale teraz jest rozszerzenie Chrome, które znacznie przyspiesza to działanie.

Aby z tego skorzystać, zainstaluj Reporter podejrzanych witryn z Chrome Web Store. Po zainstalowaniu możesz kliknąć ikonę flagi na pasku narzędzi, aby zgłosić złą witrynę.

Rozszerzenie Chrome Suspicious Site Reporter

Rozszerzenie pozwoli Ci wybrać, co przesłać – adres URL witryny i Twój adres IP są obowiązkowe, ale możesz także udostępnić zrzut ekranu strony, zawartość DOM (cały kod HTML witryny) i łańcuch odsyłaczy (co pokazuje, jak trafiłeś na podejrzaną stronę).

Google może korzystać z tych raportów od użytkowników przeglądarki Chrome, aby aktywnie blokować te podejrzane witryny dla wszystkich, mając nadzieję, że uczyni sieć lepszym miejscem.

Firma wypuściła to rozszerzenie przeglądarki Chrome 18 czerwca 2019 r. Ta funkcja idzie w parze z inne ulepszenia przeciwko „oszustwom” w Chrome, w tym ostrzeżenia o mylących adresach URL, takich jak „go0ogle.com” w Chrome 75.