Jak zidentyfikować muzykę na iPhonie lub iPadzie

Hej, co to za piosenka? Twój iPhone może słuchać dowolnej piosenki odtwarzanej w pobliżu i Ci o tym powiedzieć. Nie potrzebujesz żadnych aplikacji – wiele narzędzi do identyfikacji utworów jest wbudowanych w Twój iPhone. Apple kupiło nawet Shazam, popularną aplikację do rozpoznawania muzyki.

Oto, jak działają funkcje rozpoznawania muzyki: Kiedy mówisz iPhone’owi, że ma nasłuchiwać piosenki, używa mikrofonu do nagrywania dźwięku wokół Ciebie. Te dane audio są przesyłane na serwer i analizowane, dopasowując je do znanego utworu w bazie danych.

Zapytaj Siri, jaką piosenkę gra

Możesz zapytać Siri, jaka piosenka jest odtwarzana, mówiąc na przykład „Co to za piosenka?” lub „Co jest grane?”.

Aby aktywować Siri, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania iPhone’a. Powiedz „Co to za piosenka?”. Jeśli masz skonfigurowaną funkcję Hey Siri, możesz też powiedzieć „Hej Siri, co to za piosenka?” bez naciskania jakichkolwiek przycisków.

Siri wyskoczy i powie na przykład „Pozwól mi posłuchać” lub „Nazwij tę melodię”. Upewnij się, że Twój iPhone prawidłowo słyszy muzykę. Jeśli jesteś w hałaśliwym miejscu lub ktoś mówi głośno przy muzyce, może nie słyszeć utworu wystarczająco dobrze. Jeśli masz problem, spróbuj przenieść iPhone’a bliżej źródła dźwięku odtwarzającego muzykę, zmniejszając hałas w okolicy lub zwiększając głośność głośnika odtwarzającego utwór.

Siri nasłuchuje piosenki na iPhonie

Jeśli Twój iPhone wystarczająco dobrze słyszy piosenkę, pokaże Ci ją. Możesz nawet przejść do aplikacji iTunes Store i zobaczyć listę utworów zidentyfikowanych za pomocą Siri.

Użyj przycisku Centrum sterowania Shazam

Począwszy od aktualizacji iOS 14.2 i iPadOS 14.2, dostępny jest teraz przycisk szybkiego Centrum sterowania, którego można użyć do rozpoczęcia identyfikacji utworu. Jednak nie jest domyślnie włączona.

Aby dodać przycisk rozpoznawania muzyki do Centrum sterowania, wybierz Ustawienia> Centrum sterowania. Dodaj przycisk „Rozpoznawanie muzyki” do Centrum sterowania, dotykając znaku plus po jego lewej stronie. (Jeśli nie widzisz tej opcji na ekranie Ustawienia, nie zaktualizowałeś jeszcze swojego iPhone’a lub iPada do iOS 14.2). Możesz następnie przeciągnąć ją w górę lub w dół na liście, aby zmienić układ Centrum sterowania.

Po dodaniu przycisku możesz teraz przesuwać palcem w dół z prawego górnego rogu ekranu iPhone’a lub iPada. (Na starszym iPhonie bez wycięcia musisz przesunąć palcem w górę od dołu ekranu).

Naciśnij przycisk z logo Shazam. Przycisk będzie się świecić i pulsować, gdy słucha dźwięku wokół ciebie. Upewnij się, że Twój iPhone prawidłowo słyszy źródło dźwięku.

Przycisk Shazam zaświeci się i zacznie pulsować

Po zakończeniu tego procesu zobaczysz baner z powiadomieniem „Rozpoznawanie muzyki”, pokazujący, jaki utwór jest odtwarzany. To powiadomienie pojawia się wraz z powiadomieniami wszystkich innych aplikacji w Twoim centrum powiadomień.

Twój iPhone będzie słuchał tylko przez 10 do 15 sekund po dotknięciu przycisku. Jeśli nie może zidentyfikować utworu w tym okresie, zobaczysz powiadomienie z informacją, że utwór nie został wykryty.

Użyj aplikacji takiej jak Shazam, aby uzyskać więcej funkcji

Jeśli chcesz mieć więcej funkcji, potrzebujesz osobnej aplikacji do rozpoznawania muzyki na swoim iPhonie lub iPadzie. Zintegrowane funkcje rozpoznawania muzyki opierają się na Shazam, aplikacji do rozpoznawania muzyki zakupionej przez Apple.

Shazam nadal ma aplikację na iPhone’a i iPada możesz zainstalować i ma więcej funkcji. Na przykład aplikacja Shazam obsługuje „Auto Shazam”. W tym trybie Shazam pozostaje w tle na Twoim iPhonie lub iPadzie, słucha wszystkiego wokół Ciebie i zapisuje historię usłyszanych piosenek. Na przykład, powiedzmy, że jesteś na imprezie i uwielbiasz playlistę: możesz włączyć tryb Auto Shazam, a telefon lub tablet automatycznie zapamięta wszystkie odtwarzane utwory. Podczas słuchania przez Shazam możesz nawet nadal korzystać z innych aplikacji na swoim urządzeniu.

Aby skorzystać z tej funkcji, zainstaluj aplikację Shazam, uruchom ją i naciśnij i przytrzymaj duży przycisk Shazam, co spowoduje włączenie trybu Auto Shazam.

Tryb Auto Shazam włączony w aplikacji Shazam na iPhonie

Lub spróbuj nucić z Google!

Jeśli piosenka, którą próbujesz zidentyfikować, jest uwięziona w twojej głowie i jedyne, co pamiętasz, to melodia piosenki, wciąż jest coś, co możesz zrobić. Dzięki aplikacji Google możesz nucić lub gwizdać melodię, aby ją zidentyfikować.