Menedżer zadań wyświetli listę wszystkich aplikacji i usług, które są obecnie uruchomione w systemie. Niektóre z tych aplikacji mogą działać w trybie zawieszonym, ale Menedżer zadań je wyświetli. W większości przypadków Menedżer zadań jest łatwy do zrozumienia, nawet dla użytkowników końcowych. Użytkownicy często korzystają z niego, aby sprawdzić, co obciąża pamięć RAM, wykorzystuje procesor lub po prostu aby zobaczyć, co działa w tle.
Jeśli zobaczysz podejrzany proces uruchomiony w Menedżerze zadań, którego nie uruchomiłeś, prawdopodobnie podejrzewasz, że jest to wirus. To może, ale nie musi być prawdą. Oto jak zidentyfikować proces w Menedżerze zadań.
Sprawdź proces EXE
Nazwa procesu w Menedżerze zadań może nie być przyjazna dla użytkownika lub może nie być taka sama jak uruchomiona aplikacja. Chociaż jest to zły proces decyzyjny ze strony programisty, niekoniecznie oznacza to, że proces jest uruchamiany przez złośliwą aplikację. Kliknij proces prawym przyciskiem myszy i wybierz „Otwórz lokalizację pliku” z menu kontekstowego.
Otworzy się okno Eksploratora plików, które pokaże folder, z którego proces jest uruchomiony. Sprawdź folder, w którym się znajduje, a podpowie Ci, z której aplikacji pochodzi.
Będą tu wyjątki. Nie wszystkie elementy wymienione na karcie Procesy to aplikacje. Niektóre są usługami i jako takie, nie zobaczysz opcji „Otwórz lokalizację pliku” w menu kontekstowym. W takim przypadku zobaczysz jednak opcję wyszukiwania usługi online, przeglądania jej w aplikacji Usługi w systemie Windows 10 lub przestania. Należy wybrać opcję „Otwórz usługi”, a następnie w aplikacji Usługi przeczytać opis usługi.
Zobacz właściwości procesu
Jeśli lokalizacja folderu procesu niczego nie zdradza lub nie możesz uzyskać do niego dostępu, możesz spojrzeć na jego właściwości. Kliknij proces prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości z menu kontekstowego. W oknie Właściwości sprawdź kartę podpisów cyfrowych, a także kartę szczegółów. Powinien powiedzieć, która aplikacja jest właścicielem procesu.
Wygoogluj to
Chociaż powyższe dwie metody powinny w większości przypadków zadziałać w celu zidentyfikowania procesu w menedżerze zadań, będą jednak wyjątki. Niektóre aplikacje mogą uruchamiać procesy o bardzo dziwnych nazwach, a jeśli zdarzy się, że będą uruchamiane z folderu użytkownika, trudniej będzie je wyśledzić. W takim przypadku najłatwiej jest po prostu wpisać w Google pełną nazwę procesu. Będziesz mógł dowiedzieć się, do której aplikacji należy i dlaczego działa. Jeśli jest złośliwy, wyniki wyszukiwania pokażą Ci tyle samo.
newsblog.pl
newsblog.pl
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.