Jak zmienić nazwę wielu plików w systemie Windows

Następnym razem, gdy będziesz musiał zmienić dziesiątki nazw plików w systemie Windows, nie zmieniaj ich powoli, jedna po drugiej. Oto prosty sposób na zmianę nazwy wielu plików jednocześnie i zaoszczędzenie czasu na tym drobnym zadaniu.

Jak zbiorczo zmieniać nazwy plików za pomocą Eksploratora plików

Najprostszym sposobem masowej zmiany nazwy grupy plików jest zaznaczenie ich wszystkich na raz w Eksploratorze plików i zastosowanie nazwy podstawowej do wszystkich wybranych elementów.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, utwórz nowy folder zawierający wyłącznie pliki, których nazwy chcesz zmienić. Po wejściu do folderu użyj opcji Widok, aby wybrać Szczegóły. Następnie możesz kliknąć tytuły kolumn, takie jak Data modyfikacji i Rozmiar, aby posortować pliki, co może okazać się przydatne w przypadku zmiany kolejności nazw (na przykład nadawania nazw zdjęciom w porządku chronologicznym).

Gdy będziesz gotowy do zmiany nazwy wielu plików, naciśnij Ctrl + A, aby zaznaczyć je wszystkie. Jeśli nie chcesz od razu zmieniać nazw wszystkich plików w folderze, użyj innych trików przy wybieraniu folderów: przytrzymaj klawisz Ctrl i klikaj poszczególne pliki, aby je podświetlić, kliknij jeden plik, a następnie kliknij drugi, przytrzymując klawisz Shift, aby podświetlić wszystkie pliki znajdujące się pomiędzy nimi, lub przeciągnij kursor myszy, aby podświetlić pliki.

Po podświetleniu wszystkich żądanych plików naciśnij klawisz F2. Umożliwia to wpisanie nowej nazwy do jednego pliku, która stanie się nazwą „root”, od której rozpoczynają się wszystkie pliki. Na przykład wpisanie „Przykładowe zdjęcie” oznacza, że ​​pierwszy plik otrzyma nazwę „Przykładowe zdjęcie (1)”, drugi „Przykładowe zdjęcie (2)” i tak dalej. Naciśnij Enter, gdy będziesz zadowolony ze swojej nazwy, a nazwa każdego pliku ulegnie zmianie.

Jeśli zmienisz zdanie, naciśnij Ctrl + Z, aby cofnąć i wypróbować inną nazwę.

Jeśli uznasz, że wbudowana metoda jest zbyt prosta, narzędzie o nazwie PowerRename, które jest częścią pakietu PowerToys, zapewnia znacznie więcej opcji. Mamy pełny przewodnik dotyczący zmiany nazw plików za pomocą PowerRename, z którego możesz skorzystać po zainstalowaniu PowerToys na swoim komputerze. Każdy zaawansowany użytkownik systemu Windows powinien skorzystać z PowerToys, więc jest to świetny pretekst, aby spróbować.

x