Jak zmienić plany zasilania przy obciążeniu procesora w systemie Windows 10

Plany zasilania pozwalają zarządzać wydajnością systemu i baterią. Omówiliśmy aplikację, która pozwala zmienić plan zasilania, gdy system był bezczynny przez krótki czas. To dobry sposób na oszczędzanie baterii. GiMeSpace Power Control to bezpłatna aplikacja dla systemu Windows, która umożliwia zmianę planów zasilania w zależności od obciążenia procesora. Jeśli twój procesor jest mocno obciążony, możesz przełączyć się na plan wysokiej wydajności. Jeśli jest pod normalnym obciążeniem, plan zasilania przełączy się na plan zrównoważony.

Możesz również skonfigurować go tak, aby przełączał się na dowolny skonfigurowany plan niestandardowy.

Plany zasilania przy obciążeniu procesora

Ściągnij i zainstaluj GiMeSpace Power Control. Zanim klikniesz Zakończ na ostatnim ekranie, usuń zaznaczenie opcji dodatkowych ofert.

Uruchom aplikację i wybierz obciążenie procesora, które powinno wyzwolić aktywację schematu niskiego zużycia energii. Następnie wybierz obciążenie procesora, które powinno wyzwolić aktywację planu wysokiej mocy. Możesz dostosować, jak często aplikacja sprawdza obciążenie procesora i minimalny czas, przez jaki plan zasilania pozostaje aktywny przed przełączeniem się na inny.

Jednym ze sposobów, w jaki plan zasilania ogranicza zużycie energii na ekranie, jest ograniczenie ilości energii, jaką może zużywać procesor. Plan zasilania o wysokiej wydajności zapewnia Twojemu procesorowi nieograniczoną moc, podczas gdy zrównoważony plan zasilania ogranicza ją.

W zrównoważonym planie zasilania procesor będzie obciążony bardziej niż normalnie. Gdy przełączysz się na plan o wysokiej wydajności i Twój procesor będzie miał więcej mocy, jego użycie może spaść. Należy o tym pamiętać podczas konfigurowania aplikacji do zmiany planów.

W przypadku aplikacji, które wywierają znaczne obciążenie na procesor lub aplikacji, które wahają się między wysokim a niskim zużyciem procesora, należy zachować szczególną ostrożność podczas ustawiania uruchamianego planu niskiego zużycia energii. Powinniśmy również wspomnieć, że jeśli twój system jest bezczynny, Windows 10 może rozpocząć skanowanie go w poszukiwaniu wirusów. Jest to normalne, ale powoduje znaczne obciążenie procesora, więc ponownie weź to pod uwagę podczas konfigurowania aplikacji. Alternatywnie możesz wyłączyć usługę Windows Defender na krótki czas, jeśli używasz aplikacji, która obciąża procesor. Upewnij się, że włączysz go ponownie, gdy skończysz z aplikacją.

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, ile mocy procesor może wykorzystać w ramach planów, z których korzystasz, jeśli skonfigurowałeś niestandardowe plany zasilania.

x