Udostępnij teraz w social media:

Środowisko pulpitu XFCE, tak dobre, jak jest, nadal zasadniczo opiera się na starszych technologiach niż te, takie jak Gnome Shell lub KDE Plasma 5. Ten fakt szczególnie pokazuje wybór wygaszaczy ekranu zamiast nowoczesnego sposobu blokowania ekranu robienia rzeczy. Mimo to, chociaż korzystanie z wygaszacza ekranu może być uważane za przestarzałe, XFCE4 robi to dobrze, oferując użytkownikom Xscreensaver, łatwo konfigurowalne i dostosowywane narzędzie do wygaszacza ekranu.

Zmień wygaszacz ekranu

Aby dostosować opcje wygaszacza ekranu na pulpicie XFCE, musisz uzyskać dostęp do głównego okna ustawień. Aby uzyskać dostęp do tego obszaru, otwórz menu aplikacji i kliknij ikonę ustawień. Alternatywnie naciśnij Alt + F2 na klawiaturze, aby wyświetlić menu szybkiego uruchamiania. Następnie napisz „xfce4-settings-manager” i naciśnij Enter, aby natychmiast otworzyć ustawienia.

Po otwarciu głównego okna ustawień na pulpicie XFCE przewijaj listę opcji na ekranie, aż znajdziesz „Wygaszacz ekranu”. Kliknij dwukrotnie ikonę „Wygaszacz ekranu”, aby uzyskać dostęp do obszaru konfiguracji XFCE i Xscreensaver.

W ustawieniach wygaszacza ekranu dla XFCE zobaczysz wiele różnych opcji do wyboru. Zignoruj ​​wszystkie opcje i poszukaj listy po prawej stronie. Na tej liście do wyboru jest kilka różnych wygaszaczy ekranu. Możesz odznaczyć pola wyboru wygaszaczy ekranu dla tych, których nie chcesz.

Sprawdź -   Jak znaleźć zagubione klucze licencyjne i numery seryjne aplikacji w systemie Windows 10

Lub, aby ustawić wygaszacz ekranu Xscreens na tylko jeden wygaszacz ekranu, znajdź menu „Tryb” i kliknij strzałkę w dół. W tym miejscu przejrzyj menu i zmień je z „Losowy wygaszacz ekranu” na „Tylko jeden wygaszacz ekranu”.

Po ustawieniu systemu Xscreensaver na „Tylko jeden wygaszacz ekranu” przejrzyj listę różnych wygaszaczy ekranu po lewej stronie i wybierz wygaszacz ekranu, którego chcesz użyć w XFCE z systemem Xscreensaver.

Zmień wyzwalacze wygaszacza ekranu

Domyślnie wygaszacz ekranu XFCE jest skonfigurowany tak, aby aktywował się po około 10 minutach bezczynności. Dla wielu użytkowników 10 minut to za wcześnie, ponieważ wielu z nich często siedzi przy swoich komputerach, czytając coś tylko po to, by przerwać je wygaszacz ekranu.

Jeśli denerwuje Cię domyślny limit czasu, z przyjemnością dowiesz się, że można dostosować i zmienić czas aktywacji Xscreensaver. Aby to zrobić, otwórz ustawienia wygaszacza ekranu w XFCE i przejdź do obszaru „Puste po” w lewej dolnej części okna.

Aby ustawić czas aktywacji wygaszacza ekranu, kliknij pole tekstowe i zmień go z 10 minut na wyższą. Następnie zamknij okno, ponieważ ustawienia zostaną automatycznie zastosowane w systemie.

Sprawdź -   Jak pobierać aplikacje, których nie ma już w App Store Twojego telefonu

Interwał zmiany wygaszacza ekranu

Jeśli używasz XScreensaver na XFCE i masz włączoną opcję „Random Screensaver”, ale nie podoba Ci się to, jak szybko system przełącza się między poszczególnymi wygaszaczami ekranu, możesz to zmienić, przechodząc do ustawień „Cycle After” dla Xscreensaver.

Aby uzyskać dostęp do ustawień „Cycle After”, otwórz ustawienia XFCE na swoim pulpicie Linux, przejdź do ustawień Xscreensaver i poszukaj „Cycle After” u dołu okna, pod obszarem „Blank After”.

Domyślne ustawienia wygaszacza ekranu na zmianę z jednego wygaszacza ekranu na inny to około 10 minut. Jeśli chcesz, aby system robił to szybciej, zmień liczbę na mniejszą niż 10 minut. Lub, aby zmieniał się wolniej, zmień go na liczbę większą niż 10 minut.

Po dodaniu nowego numeru do opcji „Cycle After” w ustawieniach Xscreensaver, system powinien automatycznie przyjąć najnowsze zmiany.

Wyłącz wygaszacz ekranu

Możesz całkowicie wyłączyć system Xscreensaver ze środowiska graficznego XFCE, jeśli nienawidzisz wygaszaczy ekranu i nie chcesz oglądać dziwnych kształtów i filmów odtwarzanych, gdy komputer przechodzi w tryb bezczynności. To jest do zrozumienia; wygaszacze ekranu nie są dla wszystkich.

Sprawdź -   Co to są inteligentne usługi pakietu Office i czy należy je wyłączyć?

Istnieją dwa sposoby wyłączenia systemu Xscreensaver w XFCE. W tej sekcji pokażemy Ci oba sposoby, aby to zrobić.

Metoda 1 – Całkowicie wyłącz Xscreensaver

Aby wyłączyć wygaszacz ekranu Xscreens, aby system nigdy nie zaczął działać, otwórz ustawienia wygaszacza ekranu w XFCE. Następnie znajdź przycisk menu rozwijanego „Tryb” i kliknij go myszą, aby wyświetlić opcje.

W menu opcji znajdź opcję „Wyłącz wygaszacz ekranu” i wybierz ją, aby na stałe wyłączyć wygaszacz ekranu Xscreens dla środowiska graficznego XFCE.

Po ustawieniu opcji „Wyłącz wygaszacz ekranu” zamknij okno, aby zakończyć stosowanie ustawień.

Metoda 2 – Wyłącz animacje, ale zachowaj Xscreensaver

Chcesz wyłączyć dziwne animacje odtwarzane przez Xscreensaver, gdy komputer jest bezczynny, ale zachować funkcję blokowania? Jeśli tak, oto co robić. Najpierw otwórz ustawienia wygaszacza ekranu dla XFCE i kliknij myszą menu rozwijane „Tryb”.

Przejrzyj menu rozwijane „Tryb” pod kątem „Tylko pusty ekran” i ustaw wygaszacz ekranu Xscreens, aby system zablokował ekran, ale nie odtwarzał animacji.

Po ustawieniu Xscreensaver na „Tylko pusty ekran” zamknij okno.