Jak znaleźć aplikację lub proces, który korzysta z USB w systemie Windows

Bezpieczne odłączenie dysku USB lub zewnętrznego dysku twardego zajmuje tylko kilka sekund. W systemie Windows można wysunąć dysk USB z zasobnika systemowego lub z Eksploratora plików. W Eksploratorze plików wybierz napęd USB i przejdź do zakładki „Zarządzaj”. Kliknij przycisk „Wysuń”, aby bezpiecznie usunąć dysk. Na pasku zadań kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę urządzenia USB i wybierz opcję Wysuń dla dysku, który chcesz usunąć. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, system Windows powie Ci, że możesz bezpiecznie usunąć dysk USB w ciągu kilku sekund. Oczywiście są od tego wyjątki. Czasami system Windows informuje, że usunięcie dysku USB nie jest bezpieczne, ponieważ jest używany przez aplikację lub proces. Komunikat nie informuje, która aplikacja lub proces korzysta z USB. Oto, jak możesz sprawdzić, co uniemożliwia systemowi Windows bezpieczne wysunięcie dysku USB.

Dostępne są aplikacje, które mogą wykryć, która aplikacja lub proces korzysta z USB, ale system Windows ma wbudowane narzędzie, które może to zrobić. Nazywa się Podgląd zdarzeń.

Event Viewer to aplikacja, która rejestruje wszystkie działania, zarówno użytkownika, jak i systemu, w momencie ich wystąpienia. Ta aplikacja nie jest czymś, do czego przeciętny użytkownik systemu Windows kiedykolwiek uzyska dostęp, ale dla administratorów systemu jest bardzo przydatna. Tego będziesz używać do sprawdzania, która aplikacja lub proces korzysta z USB.

Otwórz przeglądarkę zdarzeń. Nie potrzebujesz uprawnień administratora, aby uzyskać dostęp do tej aplikacji. W lewej kolumnie rozwiń Dzienniki systemu Windows i wybierz pod nią „System”. W prawej kolumnie wybierz opcję „Filtruj bieżący dziennik…”.

Filtr pozwala zawęzić listę zdarzeń systemowych w okienku Podglądu zdarzeń. USB nie wysuwa się to zdarzenie systemowe, dlatego szukamy w dziennikach systemu Windows> System. Aby znaleźć zdarzenie nieudanego wyrzucania dla USB, musimy zastosować filtr.

W oknie Filtruj bieżący dziennik kliknij w polu „Wszystkie identyfikatory zdarzeń”. Zastąp wartość domyślną liczbą 225 i kliknij OK.

Nieudane zdarzenie wyrzucenia USB ma identyfikator zdarzenia 225. Spowoduje to odfiltrowanie wszystkich zdarzeń i wyświetlenie tylko tych związanych z nieudanym wyrzuceniem USB. Kliknij dwukrotnie najnowsze zdarzenie, aby wyświetlić jego szczegóły.

Szczegóły wydarzenia pokazują, która to aplikacja lub proces uniemożliwił wysunięcie USB. Zajrzyj do zakładki „Ogólne”, a zdarzenie opisuje, co uniemożliwiło zatrzymanie USB. Nie będzie to dla Ciebie wskazywać dokładnej aplikacji ani procesu.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje, że aplikacja „Video.UI.exe” uniemożliwiła zatrzymanie napędu USB. Video.UI.exe to domyślna aplikacja Filmy i TV w systemie Windows 10.

Jeśli aplikacja uniemożliwia zatrzymanie się USB, upewnij się, że zamknąłeś wszystkie jej instancje. Jeśli jest to proces, który zapobiega zatrzymaniu się USB, sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Wymuszanie zakończenia procesu nigdy nie jest dobrym pomysłem, chyba że wiesz na pewno, co on robi. Postępuj ostrożnie. Jeśli nie masz pewności co do zakończenia procesu, rozważ uśpienie systemu lub jego ponowne uruchomienie, a następnie usunięcie dysku.

Działa to w Windows 7, 8 / 8.1 i 10.