Jak znaleźć katalog aplikacji w Panelu sterowania w systemie Windows 10

System Windows 10 umożliwia odinstalowanie aplikacji z menu Start, ale tylko wtedy, gdy dana aplikacja jest aplikacją UWP. Jeśli spróbujesz odinstalować aplikację komputerową, nastąpi przekierowanie do Panelu sterowania. Lista aplikacji w Panelu sterowania zawiera nazwy aplikacji, podaje datę zainstalowania aplikacji, nazwę programisty, który ją opublikował, rozmiar aplikacji i jej wersję. Są to domyślne informacje, które otrzymujesz, ale Panel sterowania zawiera wiele dodatkowych kolumn, które możesz włączyć. Jedna kolumna, tj. Kolumna Lokalizacja, umożliwia przeglądanie katalogu aplikacji z Panelu sterowania.

Katalog aplikacji w Panelu sterowania

Panel sterowania ma więcej kolumn niż domyślnie. Podobnie jak możesz włączyć dodatkowe kolumny w Menedżerze zadań, możesz zrobić to samo w Panelu sterowania.

Otwórz Panel sterowania i przejdź do Programy. Kliknij „Odinstaluj program”. Spowoduje to przejście do listy zainstalowanych aplikacji. Kliknij prawym przyciskiem myszy tytuł dowolnej kolumny. Z menu kontekstowego wybierz Więcej.

Otworzy się okno z listą różnych kolumn, które możesz włączyć. Jeden z nich nazywa się „Lokalizacja” i jeśli go włączysz, będziesz mógł wyświetlić katalog aplikacji, tj. Folder, w którym aplikacja jest zainstalowana.

Kolumna lokalizacji pokaże Ci lokalizację większości aplikacji, ale nadal będzie pomijać niektóre z nich. Na przykład nie zobaczysz katalogu między innymi dla Paint.net, OBS lub Visual C ++.

Jeśli chcesz znaleźć katalog instalacyjny aplikacji, której Panel sterowania nie wyświetla, możesz wypróbować kilka alternatywnych rozwiązań.

Jeśli aplikacja jest wymieniona na liście aplikacji w menu Start, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz Więcej> Otwórz lokalizację pliku. Jeśli aplikacji nie ma na liście aplikacji lub nie otwiera ona katalogu instalacyjnego, możesz wypróbować menedżera zadań. Uruchom aplikację i otwórz Menedżera zadań. Na karcie Procesy kliknij aplikację prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku. Jeśli wszystko inne zawiedzie, nadal możesz użyć wyszukiwania systemu Windows, aby znaleźć plik EXE aplikacji. Nie zaszkodzi też zajrzeć do folderu AppData.

Zwykle znalezienie katalogu instalacyjnego aplikacji rzadko stanowi problem. To powiedziawszy, niektóre aplikacje, szczególnie przenośne, mogą być trudne do znalezienia, gdy próbujesz je zamknąć.

Jeśli nadal znajdujesz się w ślepych uliczkach, próbując znaleźć lokalizację EXE aplikacji, upewnij się, że wiesz, jak nazywa się EXE. Niektórzy programiści nie nazywają pliku EXE tak samo, jak nazwa aplikacji.