Udostępnij teraz w social media:

Badania online to kluczowa umiejętność, niezależnie od tego, czy pracujesz nad publikacją akademicką, piszesz post na blogu, czy po prostu próbujesz dowiedzieć się czegoś nowego o swoich roślinach doniczkowych. Ale nie zawsze jest to łatwe, gdy zajmujesz się skomplikowanym lub niszowym tematem.

Uporządkuj swoje informacje wcześnie

Porządkowanie informacji może pomóc Ci zaoszczędzić czas i może uchronić Cię przed zapomnieniem lub błędnym zapamiętaniem wszystkiego, czego nauczyłeś się podczas swoich badań. Powinieneś zachować link do każdej odwiedzanej strony internetowej od początku do końca swoich badań. Najlepiej zapisać trochę informacji dla każdego linku, abyś pamiętał, dlaczego je zapisałeś i jakie informacje możesz z nich zabrać. Powinieneś także zapisać wszystkie pliki PDF lub obrazy związane z twoimi badaniami, ponieważ możesz ich użyć jako cennych źródeł podstawowych.

Jeśli chcesz uporządkować dużo danych na wielu urządzeniach, rozważ użycie aplikacji do robienia notatek, takiej jak Evernote, Jedna uwagalub Google Keep. Wszystkie świetnie nadają się do śledzenia stron internetowych, plików PDF, zdjęć i wszystkiego, czego potrzebujesz do swojego dużego projektu.

Jeśli po prostu próbujesz znokautować krótki esej lub dowiedzieć się czegoś o obróbce drewna DIY, prawdopodobnie nie musisz pobierać specjalnej aplikacji do robienia notatek, chyba że już jej używasz. Łatwiej może być wycinanie i wklejanie stron internetowych do pliku Word lub Google Doc oraz zapisywanie plików PDF lub obrazów na dysku lokalnym lub w chmurze. Po prostu upewnij się, że masz uporządkowane pliki i rób notatki dla wszystkich źródeł.

Ostatecznie prawdopodobnie użyjesz tylko kilku zapisanych linków. Ale jeśli publikujesz post na blogu lub piszesz esej, musisz być w stanie dokładnie sprawdzić i zacytować wszystkie źródła. W przeciwnym razie możesz później stworzyć dużo dodatkowej pracy dla siebie.

Zacznij szeroko i zbierz dużo informacji

Podczas wyszukiwania kuszące jest zanurzenie się od razu w pierwszą ekscytującą rzecz, którą znajdziesz. Ale powinieneś spróbować zacząć jak najszerzej. W przeciwnym razie możesz przegapić niektóre fascynujące informacje i skończyć ze słabym zrozumieniem tematu.

Sprawdź -   Jak uzyskać dostęp do haseł Bitwarden z wiersza poleceń systemu Linux

Dlatego powinieneś postarać się znaleźć dużo informacji na swój temat, więcej niż myślisz, że będziesz potrzebować. Dobrym sposobem na rozpoczęcie w przybliżeniu jest wyszukanie w Google ogólnych haseł związanych z danym tematem. Jeśli badasz różnicę między słonecznikami a tulipanami, powinieneś poznać trochę informacji o każdym kwiatku, zanim przejdziesz dalej.

Oczywiście, Wikipedia to także fantastyczne miejsce do rozpoczęcia poszukiwań. Możesz użyć Wikipedii, aby znaleźć wiele ogólnych informacji na swój temat, a także możesz użyć jej do znalezienia pokrewnych tematów lub głównych źródeł, które mogą być przydatne, gdy będziesz zagłębiać się w swoje badania.

Zdecyduj, co jest ważne, i zawężaj rzeczy

Po zebraniu szerokiego zakresu danych musisz przejrzeć wszystko i zdecydować, na czym się skupić. Nie sięgaj po pierwszą rzecz, która brzmi dla Ciebie interesująco. Spróbuj znaleźć nowe relacje między różnymi zebranymi informacjami.

Powiedzmy, że szukasz autora, takiego jak Mark Twain. W swoich rozległych badaniach dowiedziałeś się, że był w wojnie secesyjnej i że niektóre z jego historii mają miejsce na przedwojennym południu. Same te dwie informacje są nudne i trudno się nimi przejmować. Ale kiedy je połączysz, jasne jest, że może istnieć kusząca relacja, która warta jest dogłębnych badań.

Dobrze jest zbadać związek, który wydaje się oczywisty lub dobrze znany, zwłaszcza jeśli piszesz bloga, prowadzisz własne badania lub przygotowujesz podstawowe artykuły historyczne. Ale jeśli chcesz znaleźć coś wyjątkowego, musisz pomyśleć o zawężeniu swoich badań.

Zoptymalizuj swoją wyszukiwarkę Google

OK, jesteś gotowy, aby przeprowadzić bardziej szczegółowe badania. Co teraz? Jeśli szukasz czegoś, co jest w pewnym sensie unikalne, możesz mieć problem ze znalezieniem dobrych wyników wyszukiwania w Google.

Dlatego musisz użyć niektórych operatorów wyszukiwania Google, aby w pełni wykorzystać wyniki wyszukiwania w Google. Istnieje wiele operatorów wyszukiwania, których możesz użyć i wszystkie są dość proste. Ale jest kilka, które są szczególnie przydatne do wyszukiwania informacji online.

Sprawdź -   Jak przełączyć się na odblokowanie hasłem na telefonie iPhone X

Jeśli chcesz wyszukać dokładne frazy lub nazwy w Google, możesz je umieścić w cudzysłowie. Na przykład, jeśli wyszukasz w Google wyrażenie „kret ludzie”, znajdziesz tylko strony zawierające słowo „kret”, po którym występuje słowo „ludzie”.

"Mole people"

Pomysł, aby rozpocząć wyszukiwanie od szerszego, a następnie zawęzić wyszukiwanie, dotyczy również wyszukiwania w Internecie.

Na przykład, jeśli wyszukiwanie hasła „kretowie” zawiera zbyt wiele wyników związanych z Nowym Jorkiem, możesz użyć znaku minus, aby je wykluczyć. Tak by to wyglądało:

"Mole people" -"New York"

Zwróć uwagę, że w tym wyszukiwaniu użyliśmy również cudzysłowów wokół słowa „Nowy Jork”, ponieważ chcemy wykluczyć całą frazę.

Jeśli dojdziesz do punktu w swoich badaniach, w którym nie możesz znaleźć żadnych nowych witryn do odwiedzenia, powinieneś spróbować zmienić wyszukiwarkę Google. Spróbuj użyć odmian tych samych wyszukiwanych haseł i zmień używane operatory wyszukiwania. Czasami najmniejsza zmiana w wyszukiwaniu daje bardzo różne wyniki.

Idź dalej niż Google

Czasami wiedza Google Ci nie wystarczy. Jeśli pracujesz nad pełnym artykułem akademickim lub piszesz dogłębny post na blogu, być może będziesz musiał przejrzeć niektóre magazyny, artykuły naukowe lub stare książki. Wiesz, „główne źródła”.

Niektóre strony internetowe, takie jak Projekt Muse i JSTOR, są doskonałym źródłem czasopism, artykułów naukowych i innych podstawowych źródeł. Zwykle możesz uzyskać do nich dostęp przez swój uniwersytet lub bibliotekę publiczną. Istnieją również bezpłatne alternatywy dla tych witryn, takie jak Google Scholar i SSRN.

Ale jeśli piszesz szczegółowe informacje o reklamach produktów mleczarskich, będziesz musiał znaleźć kilka starych katalogów, magazynów, czasopism i plakatów. książki Google jest doskonałym źródłem tego rodzaju materiałów.

Możesz także użyć Wikipedia aby znaleźć podstawowe źródła. Na końcu każdego artykułu w Wikipedii znajduje się tabela „Referencje”. Ta tabela zawiera źródła wszystkich informacji zawartych w artykule. Jeśli czytając artykuł w Wikipedii, natkniesz się na soczystą informację, zwykle jest to mała liczba, która prowadzi do tabeli referencyjnej.

Dobrze jest przyjrzeć się wszystkim tym zasobom, ponieważ zwykle dają one różne wyniki dla tego samego wyszukiwania. Mają również wbudowane zaawansowane funkcje wyszukiwania, które są przydatne w przypadku tematów, które są wyjątkowe lub niszowe.

Sprawdź -   Jak wstawiać punktory w arkuszu kalkulacyjnym programu Excel

Dokładnie sprawdź swoje badania

Po zakończeniu badań musisz się upewnić, że wszystkie informacje są dokładne. Możesz zaoszczędzić sobie wielu zawodów, sprawdzając dwukrotnie wszystkie swoje badania przed napisaniem jakiegokolwiek tekstu.

Idź i przeczytaj ponownie wszystkie swoje źródła, ponieważ jest szansa, że ​​źle zinterpretowałeś ich treść. Oczywiście nie jesteś jedyną osobą, która może błędnie odczytać źródło, więc dobrze jest sprawdzić wszystkie cytaty znalezione w witrynie.

Powinieneś także rozważyć, w jaki sposób wykorzystałeś Google do zbadania swojego tematu. Jeśli w wyszukiwanych słowach uwzględnisz jakiekolwiek uprzedzenia, istnieje szansa, że ​​zebrane informacje będą odzwierciedlać tę stronniczość. Spróbuj przeszukać Google za pomocą różnych wyszukiwanych haseł i operatorów wyszukiwania Google.

Istnieją również witryny internetowe służące do weryfikacji faktów, z których możesz skorzystać, aby upewnić się, że informacje są dokładne. Witryny takie jak Factcheck.org lub Snopy są całkiem fantastyczne; po prostu nie używaj ich jako jedynego źródła do weryfikacji faktów.

Co się stanie, jeśli znajdziesz sprzeczne informacje?

Czasami spędzasz dużo czasu na dokładnym sprawdzaniu wszystkich swoich badań i zdasz sobie sprawę, że rzeczy nie wydają się być zgodne. W tej sytuacji kuszące jest opowiadanie się za pewnymi informacjami, które mogą nie być całkowicie oparte na faktach. W końcu dużo łatwiej jest zgodzić się z niedokładnymi informacjami, niż powtórzyć cały proces badawczy.

Ale nigdy nie powinieneś pisać ani publikować żadnych informacji, jeśli nie masz pewności, że są one dokładne. Jeśli napotkasz sprzeczne informacje podczas badania tematu, wróć do tablicy kreślarskiej lub spróbuj obrócić fragmenty sprzecznych informacji na swoją korzyść.

Na przykład, jeśli podczas badania Titanica znajdziesz wiele sprzecznych relacji naocznych świadków, możesz szybko przekształcić te sprzeczne relacje w ekscytującą informację. Mógłbyś nawet cofnąć się i przeprowadzić dogłębne badanie, kto sporządził relacje naocznych świadków i jak ukształtowali opinię publiczną na temat zatonięcia Titanica. Hej, to może być książka.

Kredyty graficzne: 13_Phunkod/ Shutterstock, fizkes/ Shutterstock