Najważniejsze cechy systemów na wynos
- Proces instalacji w OpenBSD i FreeBSD znacząco się różni. OpenBSD stawia na zaawansowaną wiedzę użytkownika i oferuje surowy interfejs, podczas gdy FreeBSD ma bardziej dopracowany i intuicyjny instalator.
- OpenBSD kładzie nacisk na bezpieczeństwo i rygorystyczne podejście do jakości kodu. FreeBSD z kolei, postrzegany jest jako uniwersalny system, który w przeszłości stanowił podstawę wielu infrastruktur internetowych.
- FreeBSD wyróżnia się obszerną dokumentacją, w tym szczegółowym Podręcznikiem, który jest pomocny zarówno dla ekspertów, jak i początkujących. Dokumentacja OpenBSD jest bardziej zwięzła i adresowana do doświadczonych użytkowników, przypominając stylem lata 90.
Zarówno OpenBSD, jak i FreeBSD wywodzą się z oryginalnej dystrybucji Berkeley Software Distribution (BSD), rozwijanej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w latach 70. – 90. XX wieku, i są przeznaczone głównie do zastosowań serwerowych.
Jako popularne projekty open source, stanowią alternatywę dla systemu Linux. Jakie są między nimi różnice i który z nich okaże się lepszy dla Ciebie?
Instalacja: OpenBSD kontra FreeBSD
Oba systemy, OpenBSD i FreeBSD, oferują narzędzia instalacyjne, które umożliwiają tworzenie partycji i instalację systemów na komputerze, podobnie jak ma to miejsce w dystrybucjach Linuksa. Jednak proces instalacji w każdym z nich wygląda zupełnie inaczej.
OpenBSD wymaga od użytkownika sporej wiedzy komputerowej, a jego interfejs jest prosty i spartański. Obraz instalacyjny pobierany jest ze strony internetowej, podobnie jak w przypadku Linuksa, następnie rozpakowywany na nośnik, z którego uruchamiany jest komputer.
Po uruchomieniu komputera pojawia się konsola tekstowa. Nie ma graficznego instalatora ani opcji uruchomienia systemu w trybie Live, które są dostępne w większości dystrybucji Linuksa. Instalator uruchamiany jest z poziomu terminala, a użytkownik odpowiada na pytania dotyczące klawiatury i lokalizacji.
Pomyłka wymaga naciśnięcia Ctrl + C i rozpoczęcia procesu od nowa. Instalator przypomina te znane z dystrybucji dla ekspertów, jak Arch Linux czy Gentoo.
Następnie użytkownik wybiera pakiety, które mają zostać zainstalowane. Twórcy zalecają początkującym pozostawienie ustawień domyślnych. Kolejny etap to konfiguracja hasła roota i ewentualnych dodatkowych użytkowników. Po tym pozostaje już tylko uruchomienie nowego systemu.
Instalator FreeBSD, choć podobny, jest bardziej przejrzysty i dopracowany, choć nadal bazuje na interfejsie tekstowym. Osoby, które instalowały gry w systemie MS-DOS w latach 90., poczują się jak w domu.
Instalator prowadzi użytkownika przez proces konfiguracji maszyny, taki jak formatowanie partycji (nazywanych w FreeBSD „plasterkami”), wybór oprogramowania, konfiguracja sieci i ustawienia użytkowników oraz stref czasowych.
Mimo że instalator FreeBSD wydaje się bardziej przyjazny, podobnie jak w przypadku OpenBSD, wymaga od użytkownika pewnej wiedzy na temat systemów typu Unix.
FreeBSD ma przewagę nad OpenBSD dzięki bardziej intuicyjnemu instalatorowi, z którym można sobie poradzić bez szczegółowej instrukcji, pod warunkiem, że użytkownik miał już styczność z instalacją systemów operacyjnych.
Zastosowanie i obszary wykorzystania
OpenBSD i FreeBSD wywodzą się z projektu 386BSD, który miał na celu przeniesienie kodu BSD na procesory Intel 80386, jednak kierowane są do różnych grup odbiorców.
OpenBSD zostało założone przez Theo De Raadta po nieporozumieniach z programistami NetBSD. NetBSD, podobnie jak OpenBSD, jest pochodną 386BSD.
OpenBSD znany jest przede wszystkim ze swojego skupienia na bezpieczeństwie. Jak informuje oficjalna strona projektu, do września 2023 roku w domyślnej instalacji wykryto tylko dwie zdalne luki w zabezpieczeniach.
W latach 90. OpenBSD było popularne przy budowie routerów i bramek internetowych, często z użyciem używanych części, przez mniejszych dostawców internetu. Mimo że specjalistyczny sprzęt stał się bardziej popularny wraz z konsolidacją i profesjonalizacją usług internetowych, OpenBSD wciąż kładzie nacisk na bezpieczeństwo poprzez rygorystyczne podejście do poprawności kodu.
Przywiązanie OpenBSD do wysokiej jakości technicznej jest prawdopodobnie przyczyną, dla której komponenty przeniesione do innych systemów, takie jak OpenSSH i tmux, stały się popularne poza ekosystemem OpenBSD. OpenSSH jest nawet domyślnie instalowany w systemach Windows 10 i 11.
Z drugiej strony FreeBSD, mimo że programiści koncentrują się na zastosowaniach serwerowych, jest bardziej postrzegany jako system o ogólnym przeznaczeniu.
Podobnie jak OpenBSD, FreeBSD był popularnym systemem operacyjnym wykorzystywanym do obsługi infrastruktury internetowej w okresie boomu internetowego w latach 90. Firma Yahoo znana była z szerokiego wykorzystania FreeBSD, a sieć dostarczania treści Open Connect firmy Netflix wspiera wiele sesji oglądania.
Jakość dokumentacji
Zarówno OpenBSD, jak i FreeBSD oferują dokumentację swoich systemów.
Dokumentacja OpenBSD, podobnie jak sam system, jest zwięzła i skierowana do ekspertów. Strona projektu pod względem wizualnym przypomina lata 90., mimo że OpenBSD zazwyczaj wydaje wersje z unikalną tematyką.
Poza stronami podręcznika OpenBSD prowadzi również sekcję „FAQ”, która w rzeczywistości pełni funkcję podręcznika. Zawiera ona szczegółowe informacje na temat instalacji i zabezpieczenia systemu.
Dokumentacja FreeBSD jest bardziej rozbudowana. Oprócz dobrze napisanych stron podręcznika FreeBSD wyróżnia się Podręcznikiem. Jest on na tyle szczegółowy, że może służyć jako punkt odniesienia dla doświadczonych użytkowników, a zarazem zawiera wyjaśnienia podstawowych pojęć dla mniej zaawansowanych użytkowników systemów uniksowych, stanowiąc dla nich dobre wprowadzenie.
FreeBSD góruje nad OpenBSD jakością swojej dokumentacji.
Implementacja zapory sieciowej
Zarówno OpenBSD, jak i NetBSD kładą duży nacisk na bezpieczeństwo, a jednym z elementów tego bezpieczeństwa jest udostępnienie zapory sieciowej.
Zgodnie z dbałością OpenBSD o bezpieczeństwo, w ramach tego projektu opracowano własne oprogramowanie zapory sieciowej pf, służące do filtrowania pakietów. Podobnie jak inne komponenty, PF zostało przeniesione do wielu innych systemów. PF jest częścią systemu macOS, który częściowo bazuje na FreeBSD.
Podobnie jak OpenBSD, FreeBSD korzysta z PF jako głównego programu zapory sieciowej, jednak dostępne są również IPFW i IPFILTER. Podręcznik FreeBSD poświęca najwięcej uwagi PF, ostrzegając jednocześnie, że przeniesiona wersja różni się znacznie od tej dostępnej w OpenBSD.
Konfiguracja zapory sieciowej w obu systemach w taki sposób, aby mogła pełnić funkcję routera, wymaga czasu i wiedzy. OpenBSD jest preferowany przez osoby, które chcą zbudować własny router ze względu na swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo.
Środowiska graficzne
Mimo że OpenBSD i NetBSD są tworzone głównie z myślą o serwerach, możliwe jest korzystanie z nich również jako systemów stacjonarnych.
OpenBSD umożliwia instalację serwera X oraz podstawowego menedżera okien FVWM. Podobnie jak reszta systemu, wizualnie przywołuje lata 90. Za pomocą menedżera pakietów można zainstalować inne środowiska graficzne.
FreeBSD oferuje wiele menedżerów okien i środowisk graficznych, znanych z dystrybucji Linuksa.
Instalacja interfejsu graficznego w obu systemach jest nieco bardziej skomplikowana, jak ma to miejsce w przypadku Arch Linux czy Gentoo. FreeBSD jest nieco lepsze w tej kwestii, ponieważ dostępne są gotowe systemy, takie jak TrueOS lub MidnightBSD, które dostarczane są z kompletnym środowiskiem graficznym.
Wsparcie sprzętowe: OpenBSD kontra FreeBSD
Jeśli obsługa sterowników sprzętowych, zarówno open source, jak i zastrzeżonych, w systemie Linux wydaje Ci się problematyczna, to w przypadku systemów operacyjnych opartych na BSD możliwości są bardziej ograniczone, ponieważ stanowią one mniejszą niszę niż Linux, przynajmniej w odniesieniu do komputerów stacjonarnych.
Największym wyzwaniem, podobnie jak w Linuksie, są grafika i sieć Wi-Fi.
OpenBSD obsługuje chipsety AMD i Intel, ale nie obsługuje kart Radeon, ponieważ firma nie udostępnia programistom potrzebnych informacji technicznych. Dostępnych jest natomiast wiele sterowników Wi-Fi.
FreeBSD obsługuje głównych producentów kart graficznych, a także sieci Wi-Fi.
Podobnie jak w wielu nowoczesnych dystrybucjach Linuksa, X wymaga minimalnej lub żadnej konfiguracji, aby działać w obu systemach. Ponieważ są one przeznaczone głównie do zastosowań serwerowych, domyślnie uruchamiają się w trybie konsoli. Nawiązanie połączenia z siecią Wi-Fi jest również bardziej skomplikowane, jednak połączenia przewodowe zazwyczaj działają bezproblemowo.
Zarządzanie pakietami w FreeBSD i OpenBSD
Zarówno OpenBSD, jak i FreeBSD oferują zarządzanie pakietami, co ułatwia instalację oprogramowania, podobnie jak w nowoczesnych dystrybucjach Linuksa. W obu systemach możliwe jest kompilowanie „portów” ze źródeł, jak również szybka instalacja pakietów binarnych. Druga opcja staje się coraz popularniejsza w obu systemach.
OpenBSD wykorzystuje programy pkg_add i pkg_info do instalowania i wyszukiwania pakietów.
W FreeBSD polecenie pakietu to „pkg”, a wszystkie operacje wykonywane są za pomocą jednego programu. To drugie podejście wydaje się bardziej intuicyjne.
Który system jest bezpieczniejszy? OpenBSD czy FreeBSD
Zarówno OpenBSD, jak i FreeBSD podkreślają swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo. FreeBSD jest systemem bardziej uniwersalnym, jednak OpenBSD słynie z rygorystycznego podejścia do kodowania i projektowania systemów. Użytkownicy szczególnie zaniepokojeni bezpieczeństwem, prawdopodobnie wybiorą to drugie.
Popularność
Choć popularność nie powinna być jedynym kryterium wyboru systemu operacyjnego, ma ona wpływ na dostępność oprogramowania i wsparcia. OpenBSD cieszy się uznaniem w społeczności open source ze względu na swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo, ale FreeBSD wydaje się mieć większą grupę użytkowników.
Trudno jest oszacować, jak szeroko wykorzystywane są oba systemy w praktyce, jednak FreeBSD zajmuje wyższą pozycję w rankingu distrowatch.com (stan na wrzesień 2023) na podstawie liczby odwiedzin stron internetowych.
Teraz możesz wybrać właściwy system BSD do odpowiedniego zadania
Wybór między OpenBSD a FreeBSD może być trudny, jednak ostateczna decyzja powinna zależeć od tego, jak ważne jest bezpieczeństwo Twojego systemu. Jeśli potrzebujesz bezpiecznego i niezawodnego systemu operacyjnego, OpenBSD będzie najlepszym wyborem. Jeśli poszukujesz bardziej uniwersalnego systemu BSD, wybierz FreeBSD lub NetBSD.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.