Jaka jest różnica między telefonami Samsung i Android?

  • Android to mobilny system operacyjny. Samsung to producent elektroniki użytkowej.
  • Samsung produkuje swoje telefony i tablety pod marką „Galaxy”. Urządzenia te działają w systemie operacyjnym Android.
  • Samsung dodaje niestandardową skórkę do systemu Android, która zapewnia dodatkowe funkcje, aplikacje i usługi. Pomaga to odróżnić urządzenia Galaxy od konkurencji.

Jeśli nie znasz się na technologii, łatwo pomylić różne systemy operacyjne, producentów, modele urządzeń i specyfikacje. Jednym z takich przykładów są ludzie postrzegający „Samsung” i „Android” jako synonimy, co nie jest do końca poprawne. Rozumiemy różnicę między telefonami Samsung i Android.

Telefony Samsung działają na systemie operacyjnym Android

Android to mobilny system operacyjny, natomiast Samsung produkuje telefony i tablety działające na systemie Android. Mówiąc najprościej, Android zapewnia platformę, na której Twój telefon Samsung uruchamia aplikacje i usługi.

Podobnie jak Windows i macOS są systemami operacyjnymi dla komputerów stacjonarnych, Android jest jednym z dwóch głównych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych. Drugi to system iOS firmy Apple, który działa na iPhone’ach.

Fotografia Sharky’ego/Shutterstock

To powiedziawszy, istnieją inne systemy operacyjne dla smartfonów, z których niektóre przestały działać i nie są już rozwijane, w tym Windows Mobile, BlackBerry OS i Tizen.

Należy pamiętać, że Android nie jest firmą i nie produkuje smartfonów, tak samo jak Windows nie jest firmą, ale Microsoft.

Producenci często integrują usługi mobilne Google (GMS) z systemem Android, który zapewnia interfejsy i aplikacje na licencji Google, takie jak wyszukiwarka Google i Google Chrome. Jednak Android i GMS nie są ze sobą powiązane; telefon mógłby działać na systemie Android, ale nadal korzystać z zastrzeżonych interfejsów i aplikacji.

Google jest właścicielem i rozwija Androida, ale sam system operacyjny jest bezpłatny i ma otwarte oprogramowanie, z którego mogą korzystać i dostosowywać inni programiści. Więcej na ten temat wkrótce.

Czym telefony Samsung różnią się od innych urządzeń z Androidem?

Ustaliliśmy, że Android to system operacyjny, więc jak Samsung się do tego pasuje? Samsung to globalna firma elektroniczna, która produkuje sprzęt taki jak monitory, inteligentny sprzęt AGD i telewizory. Zajmuje się także produkcją i sprzedażą smartfonów, tabletów i innych gadżetów elektroniki użytkowej.

Justin Duino/MakeUseOf

Samsung sprzedaje swoje smartfony pod marką „Galaxy”, która dzieli się na linie produktów, takie jak Galaxy Z (urządzenia składane) i Galaxy S (urządzenia najwyższej klasy o wysokiej wydajności). Chociaż Samsung zajmował się innymi mobilnymi systemami operacyjnymi, wszystkie smartfony Samsung Galaxy obsługują obecnie system operacyjny Android.

Jedną rzeczą, która odróżnia telefony Samsung od innych telefonów działających na Androidzie, jest One UI (dawniej nazywane Samsung Experience i TouchWiz). Jeden interfejs użytkownika to niestandardowa „skórka” lub warstwa oprogramowania, którą Samsung dodaje do systemu Android, aby jego urządzenia Galaxy wyróżniały się na tle innych opcji.

One UI jest uważany za jedną z najlepszych skórek na Androida, ponieważ zawiera mnóstwo funkcji, opcji dostosowywania oraz aplikacji i usług Samsung, których Android nie oferuje. Niektóre z tych funkcji obejmują panele krawędziowe, tryby i procedury, bezpieczny folder i asystent głosowy Bixby. W rzeczywistości wiele innowacji w oprogramowaniu firmy Samsung zostało zaadaptowanych do podstawowego systemu Android.

Czy wszystkie telefony z Androidem są takie same?

Nie, wszystkie telefony z Androidem nie są takie same. Samsung to tylko jedna z wielu firm korzystających z Androida w swoich urządzeniach. Inni główni producenci smartfonów to Google, Sony, Motorola, OnePlus, Xiaomi, Oppo i Vivo.

bodnar.photo/Shutterstock

Podobnie jak Samsung, wszyscy główni producenci smartfonów dodają niestandardową skórkę do systemu Android. Pomaga im to wyróżnić swoje urządzenia, wyróżnić się na tle konkurencji i zaoferować swoim klientom coś wyjątkowego.

Niektóre skórki Androida skupiają się głównie na estetyce, podczas gdy inne skupiają się na zapewnieniu większej funkcjonalności. Możesz dowiedzieć się wszystkiego o skórkach na Androida i dlaczego firmy wolą je od standardowego Androida.

Podstawowy, niezmieniony system Android opracowany przez Google nazywany jest „standardowym systemem Android”. Kiedyś rzadko można było znaleźć telefon oferujący standardowy system Android. Obecnie jest to nieco bardziej powszechne, zwłaszcza w przypadku telefonów Pixel firmy Google konkurujących z ofertą Samsunga.

Czy telefony Samsung ewoluują wraz z Androidem?

Android to stale rozwijający się system operacyjny. Google co roku udostępnia nową wersję główną. Przez długi czas Android nazywał swoje wersje na cześć deserów (Nougat, Oreo, Pie), ale teraz trzyma się nazewnictwa numerycznego, np. Android 13 i Android 14.

Zarif Ali/MakeUseOf

Wraz z ewolucją Androida zmienia się także One UI firmy Samsung. Ogólnie rzecz biorąc, Samsung udostępnia nową, główną wersję One UI dla każdej większej aktualizacji Androida, ale w tym cyklu firma wydaje także mniejsze aktualizacje. Na przykład bogata w funkcje aktualizacja One UI 6 jest oparta na systemie Android 14, ale nowsza aktualizacja One UI 6.1 odblokowuje funkcje Galaxy AI na starszych telefonach Samsung.

Twój telefon Samsung nie będzie otrzymywać aktualizacji Androida ani One UI przez czas nieokreślony. Firma Samsung zazwyczaj wspiera swoje nowsze urządzenia tymi głównymi aktualizacjami przez cztery lata od ich premiery. Następnie Twój telefon będzie otrzymywać tylko krytyczne aktualizacje zabezpieczeń, chociaż nawet te w końcu przestaną działać.

Warto zauważyć, że Samsung poprawia się pod względem wsparcia oprogramowania, obiecując siedem lat głównych aktualizacji Androida i aktualizacji zabezpieczeń dla całej linii Galaxy S24.

Ponieważ jednak telefony Samsung korzystają z niestandardowej skórki, nie będą otrzymywać aktualizacji tak szybko, jak telefony Google Pixel z systemem Android. Ponadto szybkość otrzymywania aktualizacji One UI zależy od Twojej lokalizacji i operatora komórkowego.

Czy Samsung produkuje najlepsze telefony z Androidem?

SAMSUNG

Skoro znasz już różnice między Samsungiem a Androidem, czy powinieneś kupić telefon Samsung z Androidem? Zależy to od osobistych preferencji, chociaż istnieje dobry powód, dla którego Samsung sprzedaje zdecydowaną większość telefonów z Androidem. Według Licznik statystykW chwili pisania tego tekstu Samsung posiadał 23,69% udziału w światowym rynku smartfonów, ustępując jedynie Apple.

Istnieje wiele telefonów Samsung na każdą kieszeń; jeśli Cię na to stać, sięgnij po linię Galaxy S, aby skorzystać z najlepszego sprzętu, choć linia Galaxy A jest tańsza i nie wymaga zbyt wielu wyrzeczeń.

Jeśli jednak nie jesteś wielkim fanem niestandardowej skórki One UI firmy Samsung, rozważ sprawdzenie innych producentów. Telefony Google Pixel ze standardowym systemem Android mogą Ci się przydać. Alternatywnie możesz całkowicie zrezygnować z Androida i wybrać iPhone’a — Apple opracowuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie z całą jakością, jakiej można oczekiwać od firmy.

Seria Galaxy S narodziła się w 2010 roku, a pierwszy telefon w tej ofercie sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy. Chociaż Samsung potknął się w połowie drogi, firma wycofała markę i nigdy nie boi się innowacji. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz płaskiego wyświetlacza, zakrzywionego ekranu, czy składanego telefonu, Samsung ma w ofercie coś, co Ci się spodoba.