Jak powiększać i pomniejszać na komputerze Mac: 4 metody

Masz problemy z przeglądaniem zawartości komputera Mac? Powiększanie sprawi, że wszystko będzie trochę łatwiejsze do zobaczenia. macOS ma kilka wbudowanych metod ułatwiających powiększanie i pomniejszanie zawartości. Przyjrzyjmy się im poniżej.

1 Powiększ lub pomniejsz na komputerze Mac za pomocą skrótów klawiaturowych

Najprostszym sposobem powiększania i pomniejszania jest użycie skrótu klawiaturowego na komputerze Mac. Istnieją trzy główne skróty klawiaturowe, które uruchamiają funkcję powiększania w zdecydowanej większości aplikacji na Macu:

 • Cmd + Plus (+):
  Powiększ na komputerze Mac.

 • Cmd + Minus (-):
  Pomniejsz na komputerze Mac.

 • Cmd + Zero (0):
  Wróć do domyślnego poziomu powiększenia.

Jeśli nie lubisz używać skrótów klawiaturowych, nadal możesz uzyskać dostęp do tych typowych opcji powiększania z paska menu. Po otwarciu odpowiedniej aplikacji kliknij kartę Widok i wybierz opcję Powiększ, Pomniejsz lub Rzeczywisty rozmiar, w zależności od potrzeb.

2 Powiększanie i pomniejszanie w różnych aplikacjach na macOS

Wiele aplikacji wbudowanych i aplikacji innych firm dla systemu macOS ma również własne funkcje powiększania. Możesz użyć tych opcji zamiast wspomnianych wcześniej ogólnych skrótów klawiaturowych. Oto kilka przykładów korzystania z funkcji powiększania w różnych popularnych aplikacjach dla komputerów Mac:

 • Safari:
  Iść do
  Safari > Ustawienia > Strony internetowe
  > Powiększenie strony
  z paska menu. Z
  Podczas odwiedzania innych stron internetowych
  menu rozwijanego wybierz preferowany procent powiększenia.

 • Przeglądarka Chrome:
  Kliknij
  trzy kropki
  menu w prawym górnym rogu i wybierz opcję
  Plus (
  +)
  Lub
  Minusy (-)
  ikony z
  Powiększenie
  opcja.

 • Zapowiedź:
  Kliknij
  plus
  (+)
  Lub
  ikona lupy minus (-).
  aby powiększyć lub pomniejszyć otwarty obraz.

 • Zdjęcia:
  Naciskać
  Z
  na klawiaturze, aby powiększyć lub pomniejszyć zdjęcie o 100 procent, lub użyj suwaka powiększenia u góry, aby powiększyć maksymalnie o 400 procent.

3 Powiększanie i pomniejszanie za pomocą gestów gładzika na komputerze Mac

Istnieje także możliwość powiększania i pomniejszania obrazu za pomocą gestów gładzika na komputerze Mac. Ta metoda przypadnie Ci do gustu, jeśli do wszystkich zadań przywykłeś używać gładzika.

Kliknij logo Apple na pasku menu i wybierz Ustawienia systemowe > Gładzik. Wybierz zakładkę Przewijanie i powiększanie i upewnij się, że włączone są Powiększanie lub pomniejszanie oraz Inteligentny zoom. W ten sposób możesz ścisnąć lub stuknąć dwukrotnie dwoma palcami gładzik, aby przybliżać i oddalać widok na komputerze Mac.

4 Użyj wbudowanej lupy w komputerze Mac, aby powiększyć

W większości przypadków wspomniane powyżej ogólne skróty klawiaturowe i gesty gładzika powinny wystarczyć. Nie można ich jednak używać do powiększania, powiedzmy, paska menu macOS lub kart Google Chrome. Jeśli chcesz powiększyć te części interfejsu użytkownika systemu macOS, możesz włączyć wbudowaną lupę na komputerze Mac.

Przejdź do opcji Ustawienia systemowe > Dostępność > Powiększ i włącz. Użyj gestu przewijania za pomocą klawiszy modyfikujących, aby powiększyć. W przypadku opcji Klawisz modyfikujący dla gestu przewijania wybierz opcję Sterowanie z menu rozwijanego. W przypadku stylu Zoom wybierz opcję Obraz w obrazie.

Teraz, aby powiększyć, naciśnij i przytrzymaj przycisk Control na klawiaturze. Jednocześnie przesuń dwoma palcami w górę po gładziku, aby wyświetlić okno lupy. Kilkukrotne przesunięcie w górę zwiększy poziom powiększenia.

Aby pomniejszyć i zamknąć lupę, przesuń dwoma palcami w dół, aż poziom powiększenia powróci do wartości domyślnych. Okno lupy zniknie wówczas samoistnie.

Możesz dostosować to ustawienie powiększenia na kilka sposobów. Możesz na przykład wybrać opcję Pełny ekran lub Podzielony ekran, aby zmienić sposób wyświetlania powiększonych części ekranu komputera Mac. Zamiast małego okna lupy, Split Screen użyje jednej czwartej ekranu komputera Mac do wyświetlenia powiększonej sekcji.

Inny przykład: jeśli nie lubisz przesuwać palcem po gładziku i używać klawisza modyfikującego do powiększania, możesz włączyć opcję Używaj skrótów klawiaturowych do powiększania. Gdy to ustawienie jest włączone, dostępne będą trzy dodatkowe skróty klawiaturowe, których możesz używać do powiększania i pomniejszania na komputerze Mac:

 • Opcja + Cmd + 8:
  Naciśnij ten raz, aby włączyć zoom. Naciśnij go ponownie, aby dezaktywować.

 • Opcja + Cmd + Równa się (=):
  Naciśnij te klawisze, aby powiększyć ekran.

 • Opcja + Cmd + Minus(-):
  Naciśnij te przyciski, aby pomniejszyć ekran.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz powiększyć lub pomniejszyć widok na komputerze Mac, najłatwiej jest użyć trzech głównych skrótów klawiaturowych lub opcji powiększania na karcie Widok. Popularne aplikacje, takie jak Zdjęcia i Google Chrome, mają także własne przyciski powiększania, których można używać.

Jeśli opcje ogólne nie są tym, czego szukasz, nadal dostępna jest wbudowana lupa. To jedna z funkcji ułatwień dostępu na komputerze Mac dla osób z wadami wzroku. Ta funkcja umożliwia powiększenie w dowolnym miejscu interfejsu użytkownika.