Jaka jest różnica, który jest najlepszy?

  • OpenBSD i FreeBSD mają różne procesy instalacji, przy czym OpenBSD zakłada większe możliwości obsługi komputera i ma spartański interfejs, podczas gdy FreeBSD ma bardziej dopracowany program instalacyjny.
  • OpenBSD koncentruje się na bezpieczeństwie i jest znane ze swojego przywiązania do poprawności kodu. Z drugiej strony FreeBSD jest pozycjonowany jako system ogólnego przeznaczenia z historią obsługi infrastruktury internetowej.
  • FreeBSD ma lepszą dokumentację, w tym dobrze napisany Podręcznik, który służy zarówno jako punkt odniesienia dla ekspertów, jak i wprowadzenie dla początkujących. Dokumentacja OpenBSD jest bardziej skierowana do ekspertów i wizualnie zakorzeniona jest w latach 90-tych.

OpenBSD i FreeBSD są skupionymi na serwerach potomkami oryginalnej dystrybucji oprogramowania Berkeley, czyli BSD rozwijanego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley od późnych lat 70. do 90. XX wieku.

Jako popularne projekty open source, mają dedykowane rozwiązania jako alternatywy dla Linuksa. Czym się różnią i który z nich może być dla Ciebie odpowiedni?

Proces instalacji: OpenBSD kontra FreeBSD

Zarówno OpenBSD, jak i FreeBSD posiadają programy instalacyjne, które umożliwiają partycjonowanie i instalowanie tych systemów na komputerze, podobnie jak w przypadku dystrybucji Linuksa. Mimo to wrażenia z instalowania obu systemów operacyjnych są bardzo różne.

OpenBSD zakłada duże doświadczenie komputerowe, a interfejs jest raczej spartański. Pobierasz obraz instalacyjny ze strony internetowej, tak jak w przypadku Linuksa, rozpakowujesz go na nośnik i uruchamiasz komputer.

Po uruchomieniu komputera powitana zostanie konsola. Nie ma instalacji graficznej ani multimediów na żywo, które można uzyskać w głównej dystrybucji Linuksa. Uruchamiasz program instalacyjny z terminala i odpowiadasz na pytania dotyczące używanej klawiatury i regionu.

Jeśli popełnisz błąd, jedyne, co możesz zrobić, to nacisnąć Ctrl + C i zacząć od nowa. Instalator jest podobny do dystrybucji zorientowanych na ekspertów, takich jak Arch lub Gentoo.

Następnie wybierzesz, które „zestawy plików” chcesz uwzględnić w systemie. Twórcy zalecają ustawienia domyślne dla początkujących użytkowników. Następnie skonfigurujesz hasło roota i wszystkich innych użytkowników, których chcesz. Następnie nadchodzi moment prawdy, w którym uruchamiasz nowy system operacyjny.

Program instalacyjny FreeBSD jest podobny, ale ma bardziej dopracowany wygląd. Jednak nadal opiera się na tekście. Jeśli kiedykolwiek instalowałeś gry w systemie MS-DOS w latach 90., program instalacyjny FreeBSD będzie wyglądał znajomo.

Przeprowadzi Cię także przez proces konfiguracji maszyny FreeBSD, na przykład formatowanie partycji, które FreeBSD nazywa „plasterkami”, wybieranie oprogramowania, konfigurowanie połączenia internetowego oraz konfigurowanie użytkowników i stref czasowych.

Nawet jeśli wydaje się bardziej przyjazny, program instalacyjny FreeBSD zakłada również znajomość systemów operacyjnych typu Unix, podobnie jak OpenBSD.

FreeBSD ma przewagę nad OpenBSD dzięki bardziej intuicyjnemu programowi instalacyjnemu, z którym można sobie poradzić bez instrukcji, jeśli instalowałeś już system operacyjny.

Zastosowania i zastosowania

Zarówno OpenBSD, jak i FreeBSD mają korzenie w projekcie 386BSD mającym na celu przeniesienie bazy kodu BSD na procesory Intel 80386, ale są przeznaczone dla dwóch różnych rynków.

OpenBSD zostało założone przez Theo De Raadta po kilku nieporozumieniach pomiędzy nim a innymi programistami NetBSD. Sam NetBSD był kolejną pochodną 386BSD.

Powodem do sławy OpenBSD jest skupienie się na bezpieczeństwie. Oficjalna strona internetowa projektu podaje, że według stanu na wrzesień 2023 r. w domyślnej instalacji „w bardzo długim czasie” znaleziono tylko dwie odległe dziury.

OpenBSD było początkowo popularne w latach 90-tych przy budowaniu routerów i bram od podstaw, często z użyciem używanych części, u małych dostawców usług internetowych. Podczas gdy sprzęt dedykowany jest znacznie bardziej powszechny, w miarę jak usługi internetowe stały się bardziej skonsolidowane i profesjonalizowane, OpenBSD nadal koncentruje się na bezpieczeństwie poprzez nacisk na poprawność kodu.

Przywiązanie OpenBSD do jakości technicznej jest prawdopodobnie powodem, dla którego komponenty przeniesione do innych systemów, takich jak OpenSSH i tmux, stały się szeroko popularne poza ekosystemem OpenBSD. OpenSSH jest nawet domyślnie instalowany w systemach Windows 10 i 11.

Z drugiej strony FreeBSD, mimo że programiści skupili się na wykorzystaniu serwerów, jest pozycjonowany bardziej jako system ogólnego przeznaczenia.

Podobnie jak OpenBSD, FreeBSD był popularnym systemem operacyjnym obsługującym infrastrukturę internetową w okresie boomu internetowego w latach 90. Yahoo było znane z tego, że w czasach swojej świetności w dużym stopniu polegało na FreeBSD, a sieć dostarczania treści Open Connect firmy Netflix obsługuje wiele sesji oglądania.

Jakość dokumentacji

Zarówno OpenBSD, jak i FreeBSD utrzymują dokumentację swoich systemów.

Dokumentacja OpenBSD jest bardzo podobna do reszty systemu: zwięzła i przeznaczona dla ekspertów. Wizualnie strona projektu jest mocno zakorzeniona w latach 90., pomimo typowo kapryśnych motywów wydań OpenBSD.

Oprócz stron podręcznika OpenBSD utrzymuje Sekcje „FAQ”. które naprawdę pełnią funkcję podręczników same w sobie. Obejmują one drobne szczegóły, takie jak instalacja i zabezpieczenie systemu.

Podejście FreeBSD do dokumentacji jest bardziej dopracowane. FreeBSD ma dobrze napisane strony podręcznika, ale najlepszą cechą systemu może być Podręcznik. Jest wystarczająco pouczający, aby służyć jako punkt odniesienia dla doświadczonych użytkowników, ale wyjaśnia wystarczająco podstawowe pojęcia dla tych, którzy mogą nie mieć tak dużego doświadczenia z systemami uniksowymi, aby służyć jako wprowadzenie.

FreeBSD wygrywa jakością swojej dokumentacji nad OpenBSD.

Implementacja zapory ogniowej

Zarówno OpenBSD, jak i NetBSD promują bezpieczeństwo, a jednym ze sposobów, w jaki to robią, jest udostępnienie zapory ogniowej.

Zgodnie z naciskiem OpenBSD na bezpieczeństwo, w ramach projektu opracowano własny program zapory ogniowej pf dla filtru pakietów. Podobnie jak w przypadku innych komponentów, PF został szeroko przeniesiony do innych systemów. PF jest częścią systemu macOS, który częściowo opiera się na FreeBSD.

Podobnie jak w przypadku OpenBSD, FreeBSD wykorzystuje PF jako jeden z głównych programów firewall, ale dostępne są również IPFW i IPFILTER. Podręcznik FreeBSD poświęca najwięcej miejsca PF, ale ostrzega, że ​​jego przeniesiona wersja i wersja OpenBSD znacznie się od siebie różnią.

Skonfigurowanie zapory ogniowej w obu systemach tak, aby mogła służyć jako prowizoryczny router, wymaga trochę czasu i wiedzy. OpenBSD ma przewagę dla osób zdeterminowanych do zbudowania routera typu „zrób to sam” ze względu na jego obsesyjny nacisk na bezpieczeństwo.

Środowiska pulpitu

Chociaż OpenBSD i NetBSD są tworzone głównie z myślą o serwerach, możliwe jest używanie ich jako systemów stacjonarnych.

OpenBSD może zainstalować serwer X i podstawowe środowisko menedżera okien FVWM. Jak wszystko inne, wizualnie jest to powrót do lat 90. Możesz zainstalować inne środowiska za pomocą menedżera pakietów.

FreeBSD oferuje wiele takich samych menedżerów okien i środowisk graficznych, jakie można znaleźć w dystrybucjach Linuksa.

Instalacja GUI jest nieco bardziej skomplikowana w obu systemach, podobnie jak w przypadku Arch lub Gentoo. FreeBSD może być tutaj zwycięzcą, po prostu dlatego, że możesz zainstalować kompletne systemy komputerowe, takie jak TrueOS lub MidnightBSD, które są dostarczane od razu po wyjęciu z pudełka.

Obsługa sprzętu: OpenBSD vs. FreeBSD

Jeśli obsługa sterowników sprzętowych typu open source i zastrzeżonych sterowników sprzętowych w systemie Linux wydaje Ci się frustrująca, Twoje możliwości są bardziej ograniczone w przypadku systemów operacyjnych opartych na BSD po prostu dlatego, że są one bardziej niszowe niż Linux, przynajmniej na komputerze stacjonarnym.

Największymi wyzwaniami, podobnie jak w Linuksie, są grafika i Wi-Fi.

OpenBSD obsługuje chipsety AMD i Intel, ale nie Radeon, ponieważ firma nie udostępnia programistom żadnych informacji technicznych. Dostępnych jest jednak wiele sterowników Wi-Fi.

FreeBSD obsługuje głównych producentów kart graficznych, a także Wi-Fi.

Podobnie jak wiele nowoczesnych dystrybucji Linuksa, X wymaga bardzo niewielkiej, jeśli w ogóle, konfiguracji, aby działać na obu systemach. Ponieważ są one zorientowane głównie na serwer, domyślnie będą działać w trybie konsoli. Łączenie się z Wi-Fi również jest bardziej skomplikowane, ale połączenia przewodowe zwykle działają od razu po wyjęciu z pudełka.

Zarządzanie pakietami we FreeBSD i OpenBSD

Zarówno OpenBSD, jak i FreeBSD oferują zarządzanie pakietami w celu uproszczenia instalacji oprogramowania, ponownie podobnie jak w nowoczesnych dystrybucjach Linuksa. W obu systemach możesz kompilować „porty” ze źródła, ale masz także opcję szybkiej instalacji pakietów binarnych. To drugie podejście jest coraz powszechniejsze w obu systemach.

OpenBSD używa programów pkg_add i pkg_info do instalowania i wyszukiwania pakietów.

Polecenie pakietu we FreeBSD nazywa się „pkg”, a wszystkie operacje są wykonywane w jednym programie. To drugie podejście wydaje się łatwiejsze.

Co jest bezpieczniejsze? OpenBSD lub FreeBSD

Zarówno OpenBSD, jak i FreeBSD podkreślają swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo. FreeBSD jest systemem bardziej ogólnego przeznaczenia, ale FreeBSD, jak jest oczywiste, ma obsesję na punkcie swojego podejścia do kodowania i projektowania systemów. Ci, którzy są naprawdę zaniepokojeni, prawdopodobnie wybiorą to drugie.

Popularność

Chociaż popularność sama w sobie nie powinna być jedynym czynnikiem wpływającym na wybór systemu operacyjnego, będzie ona miała wpływ na możliwość znalezienia oprogramowania i wsparcia. Podczas gdy OpenBSD cieszy się reputacją w społeczności open source ze względu na swoje oddanie bezpieczeństwu, a nawet zabawną stronę związaną z tematyką wydań, wydaje się, że FreeBSD cieszy się szerszym poparciem.

Trudno ocenić, jak szeroko stosowane są w praktyce oba systemy, ale FreeBSD ma wyższą pozycję w rankingu niż OpenBSD distrowatch.com stan na wrzesień 2023 r. na podstawie odwiedzin ich stron internetowych.

Teraz możesz używać odpowiedniego BSD do odpowiedniego zadania

Wybór pomiędzy OpenBSD a FreeBSD może być trudny, ale decyzja prawdopodobnie będzie zależała od tego, jak bezpieczny ma być Twój system. Jeśli chcesz bezpiecznego i wytrzymałego systemu operacyjnego, najlepszym wyborem będzie OpenBSD. Aby uzyskać bardziej ogólny system BSD, użyj FreeBSD lub NetBSD.

x